Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie inteligentne energetycznie. Trudne wyzwania

Redakcja
Problemy polskiej energetyki, to najważniejsze i najtrudniejsze problemy polskiej gospodarki na horyzoncie czasowym najbliższych 20 lat – uważa Janusz Steinhoff, były wicepremier, przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej.

Konferencja „Śląskie inteligentne energetycznie” zorganizowana i przeprowadzona w piątek, 15 kwietnia, przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach była wydarzeniem istotnym nie tylko dla Śląska.

Przebiegała pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Środowiska, a liczba i ranga naukowa i biznesowa uczestników świadczyła o skali i doniosłości rozważań nad przyszłością energetyczną Polski.

Inauguracji i wprowadzenia dokonał prezes RIG w Katowicach, Tadeusz Donocik, który był zarazem moderatorem panelu ogólnego: „Efektywność energetyczna w kontekście założeń pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej”. Sesję panelową: „Efektywność energetyczna w miastach” poprowadził Jan Olbrych, poseł do Parlamentu Europejskiego, a trzeci nurt dociekań: "Efektywność energetyczna w biznesie” – zainicjował Roman Trzaskalik, prezes zarządu Parku Naukowo-Techologicznego Euro-Centrum, w którym toczyła się ta niezwykła konferencja.

Przez całą Europę przetacza się fala dyskusji, po fiasku za jakie uznano klimatyczną konferencję kopenhaską. Zresztą nie mogło być wtedy inaczej, skoro problem globalny usiłowano załatwiać lokalnie. Wobec znanego stanowiska USA, Rosji, Chin, Indii oraz krajów afrykańskich można się spodziewać, że koszty energii w Polsce i Europie będą dramatycznie rosłt i w efekcie nasze produkty przestaną być konkurencyjne na rynkach światowych. Realna jest groźba alokacji znaczących gałęzi przemysłu, zarządzanych przez wielkie koncerny światowe, do krajów, które nie przyjmą standardów narzucanych przez UE.

Polska nie jest w stanie obecnie przestawić się na energetykę ze źródeł odnawialnych, ani na energetykę atomową. Może jednak, i robi to już z powodzeniem, obniżać nadmierne zużycie energii i zwiększać efektywność jej wykorzystania. Temu ostatniemu celowi będzie sprzyjać
ustawa o efektywności energetycznej, którą planowano uchwalić w marcu, ale niestety nadal jest rozważana przez Senat RP.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto