Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słowa powstańców warszawskich usłyszał Lubaczów

Barbara Figurniak
Barbara Figurniak
Scena, podczas której odczytywane są listy skrwawione krwią harcerza, który stracił życie w powstaniu.
Scena, podczas której odczytywane są listy skrwawione krwią harcerza, który stracił życie w powstaniu. Barbara Figurniak
Powstanie Warszawskie było tematem przewodnim XIV Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej – „Bogu i Ojczyźnie” w Lubaczowie. To wzruszające, że na Kresach tak pięknie uczczono i pokazano wyzwoleńczy zryw warszawiaków.

W dniu 4 lipca 2014 r. w Lubaczowie rozpoczął się XIV Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej – „Bogu i Ojczyźnie” im. ks. Kardynała Władysława Rubina. Myślą przewodnią wszystkich dotychczasowych festiwali w Lubaczowie były wydarzenia historyczne.
Od wielu lat festiwal w Lubaczowie jest dla mieszkańców miasta i okolic ważną imprezą, na którą czeka się tutaj przez cały rok.
Chętnie bierze w nim udział grupa uzdolnionych dzieci i młodzież, co doskonale kształtuje ich postawę wobec Ojczyzny,a także pozwala czytać najważniejsze karty z historii Polski.
Festiwal w Lubaczowie daje możliwość pogłębienia wiedzy historycznej i umacnia przywiązanie do tradycji. Stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim łączy ludzi.

Do udziału w festiwalu zapraszani są artyści zarówno miejscowi jak i z całej Polski, którzy przez kilka dni prezentują swój twórczy dorobek.

W tym roku festiwal w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie uczcił zbliżającą się 70 Rocznicę Powstania Warszawskiego. Uroczyste obchody rozpoczął spektakl „Powstanie Warszawskie” w wykonaniu Teatru Łazienki z Warszawy.

Przejmujące, prawdziwe historie z powstania odegrała grupa warszawskich aktorów. Wśród pięknej scenografii publiczność przeniosła się na ulice Warszawy, do domów i piwnic, gdzie pod niebem huczącym od samolotów, rozgrywały się autentyczne historie z powstania.
Widać było wysoki poziom gry artystycznej, ale przede wszystkim gry, w którą aktorzy włożyli swoje serca.
Wzruszona publiczność opuszczała salę widowiskową Domu Kultury, by kolejnego dnia powrócić i wysłuchać równie pięknej poezji oraz pieśni i piosenek patriotycznych.

5 lipca na scenie Miejskiego Domu Kultury zaprezentowało swą twórczość wielu poetów z Polski i zagranicy. Następnie wystąpili Jagoda Barciszewska i Zespół Kameralny Marka Majchra

Zespół Marka Majchra wykonał utwory do wyświetlanych obrazów z Powstania Warszawskiego. Zabrzmiały m.in. wzruszające słowa piosenki "Warszawo ma".

Marek Majcher jest mieszkańcem Lubaczowa. To niezwykle utalentowany i doceniany w swoim środowisku muzyk, ale i działacz społeczny. Wspaniale przygotował swój zespół do występów. Grupa Teatralna Warszawiaki zaśpiewała "Piosenki Starej Warszawy i Powstania Warszawskiego”. Kapela warszawska przypomniała dawne piosenki z czasów okupacji oraz z powstania. Wszyscy lubimy te podtrzymujące na duchu piosenki:
"...Siekiera, motyka, gaz i prąd, kiedyż oni pójdą stąd. Siekiera, motyka, prąd i gaz, a żeby w was piorun trzasł."

W tym festiwalu nie mogło zabraknąć pięknej poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - genialnego poety, który w czasie wojny położył na szalę miłość do matki, miłość do żony, radość z tworzenia oraz swoje życie. Po drugiej stronie znalazła się jedna miłość - miłość do ojczyzny i ta przeważyła. Poeta chwycił za broń i poszedł odważnie walczyć. Zginął podczas obrony Pałacu Blanca na Placu Teatralnym.
Barbara Figurniak z Krakowa wykonała 6 pieśni do słów tego genialnego poety i odważnego żołnierza. Muzykę napisał Mateusz Jarosz. Na zakończenie recitalu zaśpiewała także jeden wiersz powstańca - Sławomira Pocztarskiego, który wspomina swój udział w Powstaniu Warszawskim w pięknej poetyckiej formie.
Po występie Barbary Figurniak publiczność miała okazję wysłuchać przesłania prof. Witolda Kieżuna ps."Wypad". Przesłanie to nagrali Mateusz Jarosz i Barbara Figurniak w dniu 1 czerwca 2014r. podczas spotkania z profesorem. Padły piękne i mądre słowa z ust tego niezwykłego i jakże skromnego Polaka.

Na zakończenie sobotniego wieczoru wystąpił Piotr Szczepanik i rozśpiewał publiczność, zwłaszcza tę, która pamiętała jego dawne szlagiery, ale była też piosenka i chwytające za serce słowa ".. wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani.."

XIV Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej – „Bogu i Ojczyźnie” zakończył się w niedzielne popołudnie na lubaczowskim rynku. Podczas festiwalu odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetki „Bogu i Ojczyźnie” za wybitne osiągnięcia w krzewieniu kultury polskiej, działalność narodowo-patriotyczną, miłość do Narodu Polskiego i wartości chrześcijańskich.
Jest to tradycja kontynuowana od czterech lat. W tym roku statuetki otrzymali ks. prof. dr hab. Czesław Bartnik i Muzeum na Wawelu. Dyrektor muzeum prof. dr hab. Jan Ostrowski w wywiadzie radiowym stwierdził, że muzeum na Wawelu odegrało "znaczącą rolę w kształtowaniu świadomości narodowościowej".
Niedzielne popołudnie na Rynku umiliły mieszkańcom Lubaczowa zespoły „Lechici”, „Akwarium” i Jagoda Barciszewska.

Patronat nad festiwalem sprawowali marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i ks. bp. Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Imprezę corocznie organizuje powstałe w 2003 r. Stowarzyszenie Narodowo-Patriotyczne – „Rota”, z Prezesem Wojciechem Mamczurem na czele. Wielki podziękowanie i szczere gratulacje dla Pana Wojciecha Mamczura za olbrzymi wkład pracy w organizację tak wspaniałego przedsięwzięcia. Podziękowania i gratulacje dla wszystkich osób zaangażowanych we współtworzenie tego pięknego Festiwalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto