Śmieci? Nie u nas. Wrocław monitoruje wdrażanie ustawy śmieciowej

Redakcja
We Wrocławiu służby odpowiedzialne za wywóz nieczystości zgodnie z nową ustawą sprawują się bardzo dobrze. Dzięki poniższym informacjom mieszkańcy miasta mogą przekonać się sami, że usuwanie zalegających śmieci trwa na bieżąco.

Dane liczbowe:

Śmieci we Wrocławiu są odbierane z ok. 50 tysięcy miejsc, Do 8 lipca na terenie miasta rozmieszczono 158 tysięcy kubłów. Do 9 lipca zgłoszono 1310 próśb o interwencję (zwykle dotyczące przepełnienia kubłów lub braku pojemników na odpady)
1310 zgłoszeń w ciągu 10 dni w skali 50 000 miejsc to nie jest dużo

Od 1 lipca firmy wywożące odpady odebrały ponad 5 tysięcy ton śmieci (w porównywalnym okresie w 2012 roku 3,5 tysiąca ton śmieci). W porównaniu do zeszłego roku zanotowano 40% wzrost ilości odbieranych śmieci. Jest to taka ilość, że w dziesiątym dniu odbioru odpadów śmieci odebrane od mieszkańców pokryłyby pięciometrową warstwą boisko piłkarskie (wysokość dwukondygnacyjnego domu).

Dziennie śmieciarki pokonują ponad 5 tysięcy km od 1 lipca śmieciarki pokonały ponad. 50 tysięcy km

Od zgłoszenia interwencyjnego (e-mail, telefon) w ciągu 1 godziny pojazdy wyjeżdżają z bazy. Szybkość interwencji zależy od liczby zgłoszeń i odległości od bazy. W 70% przypadków interwencji odbywa się do 2 godzin, w 30 % przypadków interwencji odbywa się do 6 godzin. Zrealizowanych jest średnio 97% zgłoszeń.

Sytuacja na terenie Miasta nie odbiega od tej na terenie kraju, jesteśmy w trakcie wdrażania nowego systemu, firmy odbierające odpady tak samo jak mieszkańcy uczą się nowego systemu. Strumień śmieci jest większy o ok. 40%, co oznacza, że założenia ustawy zostały spełnione i więcej śmieci trafia do kontenerów niż w miejsca do tego nieprzeznaczone. W tej chwili firmy korygują harmonogramy odbioru odpadów (częstotliwością dojazdów bądź wielkością i ilością pojemników), poznają coraz lepiej trasy i to wymaga czasu. Ustawa śmieciowa wprowadziła wiele zmian i teraz te zmiany muszą wejść w życie i nie ma możliwości by stało się to w 1 lub 2 tygodnie. To wymaga czasu. Trzeba też dodać, że liczba zgłoszeń o przepełnionych pojemnikach na odpady nie jest dużo większa niż była w poprzednim systemie.

(9 lipca):

W terenie pracowało 10 osób patrolujących miasto (spisały 20 protokołów). Patrole Ekosystemu wspierane są przez Straż Miejską, która w czasie patroli zwraca szczególną na pojemniki na odpady komunalne.

Wywiezionych zostało kolejnych 685 ton odpadów komunalnych (w porównywalnym okresie w 2012 roku wywożono ok 500 ton śmieci).

Zgłoszono 160 próśb o interwencję (od 1 do9 lipca odebrano w sumie 1310 zgłoszeń)

Śmieciarki wykonały ok. 120 kursów i przejechały 3300 km

Zrealizowano 94% zgłoszeń dotyczących głównie przepełnień pojemników

Wobec Firm nakładane są kary umowne (zgodnie z zawartymi umowami), do dnia wczorajszego było ich 120.

Punkt Selektywnego Gromadzenia Odpadów Komunalnych ul. Michalczyka 9 - wydłużono godziny funkcjonowania i czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00. Natomiast w soboty - 8.00-16.00. Przy ul. Janowskiej 51, czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00

Sektory:
1. Sektor I Stare Miasto i Śródmieście

Konsorcjum: Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA S.A., Przedsiębiorstwo Higieny Komunalnej TRANS-FORMERS WROCŁAW Sp. z o.o.
2. Sektor II Krzyki

Konsorcjum: Przedsiębiorstwo Higieny Komunalnej TRANS FORMERS WROCŁAW Sp. z o.o. (LIDER), Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA S.A.
3. Sektor III Fabryczna

Konsorcjum: CHEMEKO-SYSTEM Sp. z o.o. Zakład Utylizacji, Recyklingu, Przerobu i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych
i Przemysłowych (LIDER), Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA S.A.
4. Sektor IV Psie Pole

Konsorcjum: Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA S.A. (LIDER), CHEMEKO-SYSTEM Sp. z o.o. Zakład Utylizacji, Recyklingu, Przerobu i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych i Przemysłowych

1. Od 10 lipca wywieziono 730 Mg odpadów komunalnych
2. Odebrano 130 maili oraz zgłoszeń telefonicznych
3. Zrealizowano 97% zgłoszeń dotyczących głównie przepełnień pojemników
4. Śmieciarki wykonały ok. 100 kursów i przejechały 2950 km
5. Sporządzono w dniu 10 lipiec13 r. 25 protokołów, w terenie pracowało 10 osób

Rozpoczęto wywóz odpadów wielkogabarytowych spod osłon. W związku z zaistniałą sytuacją, Spółka Ekosystem apeluje o niewyrzucanie odpadów wielkogabarytowych w sposób niezorganizowany.

Zarządcy nieruchomości wielolokalowych, w uzgodnieniu z firmą odbierającą odpady, powinni ustalić Harmonogram odbioru przedmiotowych odpadów. Natomiast mieszkańcy domków jednorodzinnych powinni zgłosić się do Rad Osiedli, w celu uzgodnienia przedmiotowych harmonogramów.

Za przekazane informacje dziękuje p. Ireneuszowi Mosiczukowi, autorowi W24 i mieszkańcowi Wrocławia, któremu, jak i mnie sprawy naszego miasta są szczególnie bliskie.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie