Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Śmignianie" - niezwykły zespół kolędniczy

tomasz ?akoma
tomasz ?akoma
W podmiejskiej gminie Lisia Góra od blisko 20 lat działa zespól kolędniczy „Śmignianie”, który w oktawie Bożego Narodzenia prezentuje tradycje bożonarodzeniowe w radosnej formie, wyrażając mistyczną tajemnicę Bożego Narodzenia.

Grupa Kolędnicza Śmignianie w doskonały sposób opanowała sztukę łączenia tradycji bożonarodzeniowych, tych wywodzących się z podtarnowskich wsi, tymi miejskimi, prezentowanymi jako jasełka.

Połączenie tychże tradycji w mistrzowski sposób udało się dzięki kierownikowi grupy, a zarazem dyrektorowi GOK Lisia Góra - Edwardowi Kędzierskiemu, choć nie można również zapomnieć o Jerzym Starzyku, który był jej założycielem i bardzo trafnie obsadził poszczególne role. Obsada ta praktycznie w niezmienionej formie dotrwała do dnia dzisiejszego.

Ta właśnie stabilność zespołu oraz ciężka praca każdego z jego członków sprawiła, że Grupa Kolędnicza „Śmignianie” szybko zdobyła uznanie nie tylko wśród publiczności wielu przeglądów oraz znawców tematu nie tylko na ziemi tarnowskiej, ale też w wielu miejscach, gdzie „Śmignianie” występowali na przeglądach i konkursach.

Warto wspomnieć, iż pierwszy występ grupy ze Śmigna w obecnym składzie i pod kierownictwem wspomnianego już Edwarda Kędzierskiego miał miejsce ponad 20 lat temu - 26 stycznia 1992 podczas X Wojewódzkiego Przeglądu Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej. Od tego momentu „Śmignianie” odnotowują pasmo wielu sukcesów podczas konkursów w Lipnicy Murowanej oraz w Ogólnopolskim Przeglądzie w Bukowinie Tatrzańskiej - miejscu, gdzie podczas Karnawału Góralskiego spotykają się najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski. Tam właśnie grupa z gminy Lisia Góra zdobyła dwukrotnie pierwszą lokatę, a trzy razy wyjazdy do Bukowiny Tatrzańskiej kończyły się zdobyciem srebrnych i brązowych spinek góralskich. Warto w tym miejscu dodać, iż „Śmignianie” przodują w liczbie występów i zdobytych spinek pośród wszystkich grup z terenu byłego województwa tarnowskiego, choć nie można też zapominać o innej grupie z Pleśniej, która odnosi także niemałe sukcesy.

Każda rola bez wyjątku wymaga od aktorów wielu godzin pracy, nieustannych prób, by w najważniejszym momencie
stanąć na wysokości zadania i zdobyć uznanie publiczności i jurorów. Nie można w tym miejscu zapomnieć o Andrzeju Mataczu, który odgrywa rolę „Żyda” i niejednokrotnie był nagradzany w wielu przeglądach za swoją grę aktorską. Wiele specyficznego uroku przyniósł odtwórca roli „Dziada” Władysław Kawa, a także wspomniany już Edward Kędzierski, który pełni rolę przysłowiowego „strażaka” ,wcielając się w różne postacie, jeśli w danym dniu inny aktor nie może wystąpić.

Grupa niejednokrotnie występowała na ulicach Tarnowa w okresie świąteczno-noworocznym, a także umilając swoimi występami spotkania w szkołach, szpitalach i w różnych instytucjach, wszędzie wywołując uśmiech na twarzach widzów bez względu na wiek czy upodobania artystyczne.

Kolejny rok to kolejne plany artystyczne, nie tylko związane z kolędowaniem, czy też odwiedzaniem mieszkańców gminy Lisia Góra z kolędą - w planach śmigniejskich aktorów jest również przygotowanie sztuki „Pastorałka” Leona Schillera - patrząc na dotychczasowe osiągnięcia i sukcesy, z pewnością ten zamiar będzie również osiągnięty ku radości wszystkich, który są wiernymi widzami i przyjaciółmi „Śmignian”.

Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto