Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Snowden poprosił o azyl polityczny w Rosji. Putin: Powinien przestać szkodzić Ameryce

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wikimedia Commons
Edward Snowden zwrócił się do władz Rosji o azyl polityczny. Wcześniej władze USA zdecydowanie żądały przekazania go w ręce wymiaru sprawiedliwości Ameryki, traktując Snowdena jako zdrajcę.

Amerykanin Edward Snowden, były współpracownik CIA, który przekazał informacje dotyczące inwigilacji elektronicznej przez amerykańskie służby specjalne, poprosił o azyl polityczny w Rosji - podała 1 lipca 2013 roku, angielska agencja Reutera. Informację tę potwierdziły agencje prasowe Rosji, powołując się na przedstawiciela służb konsularnych Federacji Rosyjskiej.

Zobacz zdjęcie - Edward Snowden (© AP Photo/The Guardian) -polskatimes.pl.

Edward Snowden przyleciał ponad tydzień temu z Hongkongu do Moskwy i cały czas przebywa w bezpiecznej strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo.

Pracownik konsulatu angielskiego w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo, poinformował, że Sarah Harrison z demaskatorskiego portalu WikiLeaks, reprezentująca prawnie Snowdena, która podróżuje z nim, przekazała w niedzielę 30 czerwca o godz. 22.30 (czasu miejscowego), jego pisemną prośbę o azyl w Rosji. Pracownik konsulatu dodał, że na tamtejsze lotnisko przyjechał kurier i zabrał pakiet niezbędnych dokumentów urzędowych.

Według agencji ITAR-TASS, Federalna Służba Migracyjna Rosji twierdzi, że dotychczas nie otrzymała żadnych dokumentów Snowdena. Natomiast rosyjskie źródła w resortach siłowych ostrzegają, że ewentualne podejmowanie decyzji w sprawie przyznania Edwardowi Snowdenowi azylu politycznego, może pociągnąć się "całe miesiące".

Przypominają, że w świetle prawa, podstawą przyznania azylu politycznego, może być to realne, jeżeli zagrożone jest życie i zdrowie osoby starającej się o azyl, w kraju zamieszkania, lub naruszenie jej praw i swobód.

Wcześniej prezydent Władimir Putin mówił o Snowdenie, że powinien przestać szkodzić Amerykanom. Zastrzegł: "Nie współpracujemy z nim". O tym, co dalej będzie ze Snowdenem rozmawiali podobno prezydenci: Obama i Putin i wydali polecenie swoim służbom: FBI i FSB, by "uregulowały jego sprawę".

W piśmie z prośbą o azyl, Snowden tłumaczy kolejny raz, że "nie jest zdrajcą", jak nazywają go władze USA i wyjaśnia swoje działania o ujawnieniu tajnych informacji podsłuchowych, chęcią, aby "otworzyć światu oczy na naruszanie przez amerykańskie służby specjalne, nie tylko praw amerykańskich obywateli, ale też mieszkańców państw Unii Europejskiej, w tym także sojuszników z NATO".

Edward Snowden przebywa z paszportem amerykańskim, od 23 czerwca, w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał rosyjskim samolotem z Hongkongu. Paszport jego władze USA unieważniły. Naciskają też na różne guziki dyplomatyczne i siły rządowe poszczególnych państw, aby nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż, a od Rosjan żądają jego wydania.

Amerykanin Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że rządowa NSA Ameryki i inne służby specjalne, regularnie monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych, SMS-ów i aktywności w Internecie obywateli USA, jak również cudzoziemców. Równocześnie oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. koncernów: Google, Facebook, AOL, Yahoo, YouTube.

Stanisław Cybruch

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto