Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Solidarność Walcząca” w Rzeszowie

Alicja Karłowska
Alicja Karłowska
Prasa podziemna, ulotki.. To, co było potrzebne, a zabronione... - wystawa "Solidarność Walcząca", Rzeszów
Prasa podziemna, ulotki.. To, co było potrzebne, a zabronione... - wystawa "Solidarność Walcząca", Rzeszów A. Karłowska
W Rzeszowie, na placu przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, została otwarta wystawa „Solidarność Walcząca”. Ekspozycja pokazuje w syntetycznym ujęciu dzieje tej mało znanej struktury podziemnej z lat osiemdziesiątych.

W czerwcu tego roku była obchodzona 25. rocznica powstania organizacji "Solidarność Walcząca". Biuro Edukacji Publicznej IPN zorganizowało w Rzeszowie wystawę, która ma przybliżyć schemat działania, strukturę i historię tej organizacji. Na planszach są fotografie działaczy "Solidarności Walczącej", zdjęcia ulotek, materiałów, które ukazywały się w prasie podziemnej, także dokumenty, dotyczące zwalczania opozycji przez SB.

Aby jak najwięcej osób mogło zapoznać się z historią tego jednego z najważniejszych ugrupowań antykomunistycznej opozycji, plansze ustawiono na wolnym powietrzu (przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego).

Solidarność walcząca powstała w 1982 roku we Wrocławiu, w ciągu dwóch lat jej komórki zaczęły się tworzyć m.in w Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Gdańsku i Rzeszowie. Ze struktur "Solidarności" wyodrębniła się niepodległościowa organizacja, wychodząca poza tradycyjny program związkowy, odmawiająca komunistom prawa do sprawowania władzy. Cechy charakterystyczne: radykalny antykomunizm i jednoznaczne dążenie do obalenia systemu totalitarnego. Działalność tej organizacji polegała m. in. na aktywności wydawniczej, propagandowej, oraz wywiadowczej.

"Solidarność Walcząca" nawiązywała do tradycji Armii Krajowej, miała podobną przysięgę ("Rotę"), własny sztandar i podziemną pocztę. Jej hasło brzmiało "Wolni i Solidarni", symbol natomiast to litery SW oraz znak kotwicy, symbol nadziei i wierności tradycji Polski Walczącej...

Wystawę poświęconą tej organizacji będzie można oglądać w Rzeszowie jeszcze przez 3 tygodnie. Warto przyjść, obejrzeć i przeczytać o historii, która rozgrywała się w naszym kraju, regionie. Warto, ponieważ czasem chyba zbyt szybko zapominamy o własnej historii.

Zobacz także:
Alicja Karłowska Fotogaleria: "Solidarność Walcząca" w Rzeszowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto