Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sonda New Horizons przeleciała nad Plutonem. Na naszych oczach tworzy się historia

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Sonda New Horizons, przeleciała o godzinie 13.49 nad Plutonem. Misja trwa od ponad 9,5 roku. Próbnik przebył blisko 5 mld kilometrów. W nocy naszego czasu NASA odebrała sygnał potwierdzający, że główny cel misji został osiągnięty. Czekamy na zdjęcie zrobione podczas przelotu.

Tuż przed godziną 9.00 naszego czasu sonda New Horizons znajdowała się 248410 km od Plutona. NASA zaprezentowała na Twitterze zdjęcie prezentujące Plutona i Charona w porównaniu z naszą planetą. Za tło posłużyła zachodnia półkula. Za planetą karłowatą i jej satelitą widzimy Amerykę Północną.

Przypomnijmy. Sonda New Horizons została wystrzelona 19 stycznia 2006 roku z Przylądka Canaveral. Przez 2/3 czasu lotu, czyli 1873 dni znajdowała się w stanie hibernacji. W grudniu obiekt wybudzono. Sygnał z niego dotarł na Ziemię po czterech godzinach i dwudziestu dwóch minutach. Sonda ma przelecieć planowo nad obiektem około godziny 13.50 naszego czasu.

Aktualizacja:

15 lipca, godzina 8.30 - w nocy czasu środkowoeuropejskiego NASA odebrała sygnał z sondy. To już oficjalne: New Horizons przeleciała nad Plutonem, wszystkie jej instrumenty zadziałały poprawnie. O godzinie 5.07 naszego czasu NASA poinformowała również, że sonda znajduje się 758 049 kilometrów za Plutonem. Nadal czekamy na zdjęcia wykonane podczas przelotu.

14.05 - New Horizons przelatuje nad księżycem Plutona, Charonem. Znajduje się w odległości 28,8 tys. kilometrów nad jego powierzchnią.

13.55 - Alan Stern odpowiedzialny za misję New Horizons: "Mamy za sobą wstępne rozpoznanie Układu Słonecznego".

13.49 - Sonda New Horizons przeleciała na Plutonem. Tak wygląda teoria. Na jej praktyczne potwierdzenie musimy poczekać do godziny 21, gdy dotrze na Ziemię sygnał z obiektu.

13.45 - co najmniej do godziny 21 będziemy musieli poczekać na sygnał z New Horizons - podaje NASA.

13.40 - trwa konferencja NASA. Menadżer operacyjni misji, Alice Bowman, powiedziała, że sonda New Horizons działa obecnie za pośrednictwem automatycznej sekwencji poleceń.

13.21 - na pół godziny przed przelotem New Horizons znajdowała się w odległości 28 398 kilometrów od Plutona.

13.20 - NASA zamieściła na Instagramie zdjęcie Plutona wykonane 13 lipca z odległości 766 tys. kilometrów. Fotografia powstała 16 godzin przed planowanym przelotem.

13.15 - przelot nad Plutonem nie zakończy misji sondy New Horizons. Próbnik nie wejdzie na orbitę planety karłowatej, ale poleci dalej, badać Pas Kuipera.

13.05 - tak wygląda powierzchnia Plutona według wizji artysty. Jasna gwiazda nad horyzontem, mniej więcej pośrodku kadru, to Słońce.

12.50 - emocje rosną. Sonda New Horizons znajduje się 50280 kilometrów od Plutona. Za godzinę obiekt przeleci nad planetą karłowatą.

12.20 - sonda New Horizons wyposażona została w szereg instrumentów, które dostarczą informacji na temat Plutona. Do tej pory najczęściej oglądaliśmy zdjęcie wykonane przez teleskop LORRI, czyli Long Range Reconnaissance Imager. Wyposażono go w matrycę barwoczułą o wysokiej rozdzielczości. Inny instrument, Ultraviolet Imaging Spectrometer (Alice), pracuje w ultrafiolecie. Solar Wind at Pluto (SWAP) wykrywa cząsteczki wiatru słonecznego. Radio Science Experiment (REX) dokonuje m.in. pomiarów ciśnienia. Dzięki działającemu w podczerwieni Linear Etalon Imaging Spectral Array (Ralph/LEISA) naukowcy zdobędą informacje dotyczące temperatury powierzchni Plutona. Szóstym instrumentem jest Visible Imager and Imaging Spectrometer (Ralph) operujący w świetle widzialnym, a siódmym kamera multiwidmowa Multispectral Visible Imaging Camera (Ralph/MVIC). Na pokładzie sondy zainstalowano też czujnik pyłu Venetia Burney Student Dust Counter (VB-SDC). Sonda waży niecałe pół tony.

11.50 - sonda New Horizons dotrze do Plutona za 2 godziny. Dzieli ją dystans 100194,5 kilometrów.

11.40 - tak wygląda trajektoria lotu sondy New Horizons. Trwa on od 19 stycznia 2006 r.:

10.50 - 3 godziny do przelotu nad Plutonem. Zostało 149472,7 km.

10.38 - Sonda znajduje się 109009 mil, czyli 175433 km od Charona. To największy księżyc Plutona.

10.35 - misji New Horizons poświęcony jest dzisiejszy Google Doodle. Na stronie głównej Google zobaczyć dziś możemy okolicznościową animację.

10.25 - warto przypomnieć jedno z najnowszych zdjęć Plutona wykonanych przez teleskop LORRI (Long Range Reconnaissance Imager) znajdujący się na New Horizons. Powstało 7 lipca, gdy sonda znajdowała się 8 mln kilometrów od planety karłowatej.

Fot. NASA-JHUAPL-SWRI

10.15 - misja New Horizons to również symboliczny hołd złożony odkrywcy Plutona, Clyde'owi Tombaughowi. Prochy naukowca znalazły się na pokładzie sondy. Astronom zaobserwował Plutona 18 lutego 1930 r. Do 2006 r. był on zaliczany do planet. Gdy naukowcy odkryli w latach 90. więcej obiektów transneptunowych w Pasie Kuipera Międzynarodowa Unia Astronomiczna zdegradowała Plutona do rangi planety karłowatej.

9.50 - zostało tylko 4 godziny! Mgnienie oka w porównaniu z 9,5-letnim lotem sondy. Obiekt zbliżył się na odległość 198 910,1 kilometrów.

9.22 - według najnowszych danych sonda New Horizons znajduje się 220776,2 km od Plutona.

8.50 - przed godziną 9 czasu środkowoeuropejskiego New Horizons znajdowała się 248410 km od Plutona.

8.30 - próbnik rozpoczął skanowanie powierzchni planety karłowatej falami radiowymi.

CNN Newsource/x-news

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto