Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sondaż CBOS. Polacy pobożnie przeżyli Triduum Paschalne

Maria Czerw
Maria Czerw
Jakub Szymczuk
83 proc. Polaków w Wielki Piątek pościło, a 70 proc. przystąpiło do sakramentu pokuty. W Kościołach chrześcijańskich obchody Męki i Zmartwychwstania Jezusa są centralnym świętem w rocznym cyklu liturgicznym.

Post ścisły, który obowiązuje katolików w Wielki Piątek oznacza powstrzymanie się od spożycia mięsa i ograniczenie do trzech posiłków w ciągu dnia, z których tylko jeden moi ze być spożyty do syta.

Tych reguł, według deklaracji złożonych przed CBOS przestrzegało aż 83 proc. Polaków.

Są regiony w Polsce, gdzie zasady postne bywają jeszcze ostrzejsze i polegają na "diecie" złożonej z chleba i wody. Zasady dotyczące postu są o wiele bardziej rygorystyczne w Kościele prawosławnym. Tam przez okres postu wiernych zachęca się do powstrzymuje się od jedzenia nabiału i tłuszczy zwierzęcych.

Na postnych zasadach wyrosła specyficzna gastronomia. Tradycyjne postne przepisy zlewają się dziś z wegańskim i wegetariańskim jadłospisem.

Podobnie wysoki odsetek respondentów CBOS deklarowało udział w spowiedzi wielkanocnej. W Polsce jest ona ciągle uszna, czyli penitent wyznaje grzechy w konfesjonale, szeptem do ucha spowiednika. Na zachodzie taka praktyka zanikła i grzechy wyznaje się przez zbiorową aklamację.

Katolików spowiedź obowiązuje dwa razy do roku: w Wielkanoc i Boże Narodzenie. Jest ona warunkiem koniecznym dla możności uczestniczenia w Uczcie eucharystycznej, czyli spożycia komunikantu, który w wierze katolickiej i prawosławnej uobecnia Chrystusa.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto