MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sondaż wyborczy Polska Press Grupy. Dr Marta Żerkowska-Balas: Wieś znacznie chętniej popiera PiS niż PSL

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
fot. Marek Szawdyn
- Wieś znacznie chętniej popiera PiS niż PSL, które dotychczas reprezentowało interesy rolników - mówi dr Marta Żerkowska-Balas, politolog z Uniwersytetu SWPS.

Sondaż dla Polska Press potwierdza przewagę PiS nad KO.
Wyniki badania są zgodne z tym, co pokazują inne sondaże przedwyborcze – na czele wyścigu stoi PiS, za nim KO. Różnice w wynikach w porównaniu ze średnią z innych sondaży są w granicach błędu. Kolejność partii – przynajmniej w czołówce – wydaje się przesądzona. Dla ostatecznego podziału mandatów kluczowa będzie frekwencja wyborcza i wynik mniejszych ugrupowań.

Na wsi rządzi PiS?
Wieś znacznie chętniej popiera PiS niż PSL, które dotychczas reprezentowało interesy rolników. Prawidłowość ta była widoczna także we wcześniej realizowanych sondażach. W ostatnich kilku czy kilkunastu latach zmienił się znacząco profil społeczno-ekonomiczny osób mieszkających na wsi. Nie są to już rolnicy utrzymujący się z gospodarstw rolnych, ich odsetek znacząco zmalał. Dziś wśród mieszkańców wsi dominują osoby pracujące w innych branżach, mieszczące się jednak w niższych progach dochodowych. Bardziej interesują ich programy społeczne niż unijne dopłaty do rolnictwa.

Quiz preferencji wyborczych

Niewiadomą jest wyborczy wynik Konfederacji.
Konfederacja cieszy się największym poparciem najmłodszych wyborców (18-29). Ta grupa wiekowa charakteryzuje się kontestacyjnym stosunkiem do polityki, chętniej popiera partie protestu czy partie antysystemowe. Wyniki te są zbieżne z rezultatami badań przeprowadzanych na grupie młodszych Polaków (jeszcze nie uprawnionych do głosowania). Z wiekiem poparcie dla tego rodzaju ugrupowań spada. Wyższym poparciem wśród młodszych wyborców cieszy się też SLD. Młodzi najprawdopodobniej deklarują poparcie dla Wiosny czy Razem, które są bliższe ich wizji świata chociażby w kwestiach obyczajowych.

Ile dla PiS, ile dla KO?
Trudno jednoznacznie skomentować wyniki poparcia dla dwóch głównych uczestników wyścigu (PiS i KO) w poszczególnych województwach. Sondaż pokazuje, że w znakomitej większości województw wygra partia rządząca, niemniej jednak – moim zdaniem – wszystko rozstrzygnie się przy urnach. W sondażu znacznie łatwiej wyrazić poparcie dla partii, którą rzeczywiście wspieramy, mimo to przy urnie czasem podejmujemy strategiczną decyzję. Dlatego część wyborców deklarujących poparcie dla SLD czy PSL może zagłosować na KO.

dr Marta Żerkowska-Balas, socjolog i politolog Uniwersytetu SWPS, bada mechanizmy, które kierują decyzjami wyborców.

* Badanie zrealizowane przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 30 września-4 października na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego.

Na kogo głosować?

Trwa głosowanie...

W kampanii wyborczej...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto