Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiecki Dworzec Kolejowy biblioteką

Paulina Paszko
Paulina Paszko
Sosnowiec może poszczycić się wieloma pięknymi, zabytkowymi budynkami, ale obiektem, który przyciąga uwagę przyjeżdżających, jest Dworzec Kolejowy. Od jakiegoś czasu pełni on nową funkcję – Biblioteki Kolejowej.

Neoklasycystyczny budynek wzniesiony w 1859 roku, według projektu włoskiego architekta Enrico Marconiego, stał się siedzibą przeniesionej z Katowic Biblioteki Kolejowej, która wchodzi w skład Ośrodków Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej (OINTE). Biblioteka ta jest jedną z 15. tego typu placówek w Polsce. Geneza sieci bibliotek, do której należy sosnowiecka placówka, sięga lat pięćdziesiątych XX wieku. OINTE to miejsce, gdzie specjaliści związani z transportem mogą poszerzyć swoją wiedzę.

Wracając do sosnowieckiej biblioteki. W najbliższych miesiącach będą trwały prace nad układaniem zinwentaryzowanego księgozbioru na półkach, a pracy jest niemało, bo biblioteka liczy sobie 20 tysięcy woluminów i 35 tysięcy czasopism oraz zbiorów specjalnych.

- Mieszkańcy Sosnowca ze zbiorów biblioteki mogą na razie skorzystać jedynie na miejscu - jak wyjaśnił mi pracownik Biura Informacji i Promocji Centrali Polskich Linii Kolejowych Janusz Żmuda - Będziemy pisali do Centrali w Warszawie, aby zmienić regulamin biblioteki, obecnie wypożyczać książki do domu mogą jedynie studenci Politechniki Śląskiej z Wydziału Transportu i kolejarze. Dla nas, bibliotekarzy, wielkim udogodnieniem będzie wprowadzenie w kwietniu systemu komputerowego Sowa 2/Mark 21, który pozwoli egzekwować oddawanie zaległych książek i będzie przypominać czytelnikom o zwrocie.

Sosnowiecki dworzec to nie tylko biblioteka, ale już wkrótce także galeria, poświęcona zabytkom ze Szlaku Zabytków Techniki. Dworzec jest jednym z punktów organizowanej Industriady, zatem galeria będzie promować miejsca warte zobaczenia i zwiedzenia.

Sosnowiczan cieszy fakt, iż hol dawnej dworcowej poczekalni nie będzie stał pusty - tak jak to miało miejsce do tej pory.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto