Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spadek koniunktury w branży deweloperskiej. Czy mieszkania wreszcie zaczną tanieć?

Konrad Dąbrowski
Z raportu firmy REAS – polskiego przedsiębiorstwa doradczego ściśle związanego z branżą nieruchomości, wynika, że w Polsce sprzedaje się coraz mniej mieszkań. Zauważalny spadek zanotowano na podstawie danych z drugiego kwartału 2018 roku. Szczegóły w artykule poniżej.
Z raportu firmy REAS – polskiego przedsiębiorstwa doradczego ściśle związanego z branżą nieruchomości, wynika, że w Polsce sprzedaje się coraz mniej mieszkań. Zauważalny spadek zanotowano na podstawie danych z drugiego kwartału 2018 roku. Szczegóły w artykule poniżej. fot. Bartek Syta / Polska Press
Z raportu firmy REAS – polskiego przedsiębiorstwa doradczego ściśle związanego z branżą nieruchomości, wynika, że w Polsce sprzedaje się coraz mniej mieszkań. Zauważalny spadek zanotowano na podstawie danych z drugiego kwartału 2018 roku. Szczegóły w artykule poniżej.

Spadek rynkowy, jaki odnotowano w sprzedaży mieszkań w Polsce w drugim kwartale 2018 roku, wynosi aż 15% względem kwartału poprzedniego. Tak wysokiego zjazdu nie odnotowano aż od 5 lat. Biorąc pod lupę jedynie Warszawę robi się jeszcze ciekawiej. Okazuje się, że do statystyki ogólnej stolica przyczyniła się najbardziej. Sprzedaż mieszkań w Warszawie w 2 kwartale 2018 roku spadła aż o 24% względem poprzednich 3 miesięcy.

Jedynym logicznym powodem spadku sprzedaży są wygórowane ceny nieruchomości. Pomimo stabilnych kosztów kredytów hipotecznych, poprawy sytuacji na rynku pracy, a także dobrego pierwszego kwartału 2018, deweloperzy najprawdopodobniej nawet nie zbliżą się do rekordowej sprzedaży mieszkań zanotowanej w roku ubiegłym.

Wiemy zatem, że powodem spadku sprzedaży są zbyt drogie mieszkania, ale co jest podłożem wysokich cen nieruchomości? W raporcie czytamy, że na rynku zanotowano wyraźny wzrost cen gruntów oraz wykonawstwa, co za tym idzie w obiegu rynkowym było mniej nowych mieszkań. Mieszkań, na które mimo wszystko wciąż jest wysoki popyt.

- Tempo sprzedaży i bardzo niski odsetek gotowych niesprzedanych lokali potwierdzają, że popyt wciąż znacznie przewyższa podaż. Był to jeden z powodów dla którego we wszystkich miastach wzrosły ceny. Część nabywców nie była w stanie zaakceptować tych podwyżek. Ponadto już praktycznie od 2 kwartałów ci, którzy balansowali na granicy zdolności kredytowej nie mogą liczyć na wsparcie rządowymi dopłatami (MdM).– tłumaczy w raporcie Katarzyna Kuniewicz, partner w REAS.

Podsumowując – mieszkań jest coraz mniej i są coraz droższe. Taka sytuacja nie jest wygodna ani dla kupujących, ani dla deweloperów. Wygląda na to, że to ci drudzy będą musieli podporządkować się pierwszym.

- Deweloperzy mogą się spodziewać, że spadek akceptacji dla rosnących cen i mniejszy wybór lokali zaowocuje mniejszym zainteresowaniem ze strony kupujących. Wszystko jednak wskazuje na to, że zmniejszenie się wolumenu obrotów na rynku będzie miało powolny, stopniowy charakter, co pozwoli firmom na dostosowanie do zmieniającej się sytuacji rynkowej. - podsumowuje raport Kazimierz Kirejczyk, prezes zarządu i główny ekspert REAS.

Czy również Waszym zdaniem wkrótce ceny na rynku nieruchomości nieco się zoptymalizują?

pełen raport dostępny w serwisie www.reas.pl


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto