Niedźwiedzie w Tatrach
"W czwartek 21 października 2021 w miejscu oddalonym od szlaku turystycznego, w Dolinie Chochołowskiej doszło do spotkania człowieka z niedźwiedziem. Zaskoczone zwierzę, najprawdopodobniej w akcie obrony, ugryzło starszego mężczyznę w nogę" - poinformował w komunikacie TPN.
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego podają, że do kontaktu doszło w bardzo bliskiej odległości. Niedźwiedź nie wyczuł zapachu zbliżającego się człowieka i nie spodziewał się spotkania w takim miejscu - jak podkreślono w komunikacie, turysta zszedł ze szlaku. Z perspektywy zwierzęcia był to atak człowieka. W reakcji obronnej niedźwiedź ugryzł mężczyznę w nogę i uciekł. Na szczęście obrażania okazały się niegroźnie, a turysta jeszcze tego samego dnia opuścił szpital.
Jak uniknąć spotkania z niedźwiedziem w górach?
Aby zminimalizować ryzyko spotkania z dzikimi zwierzętami, przede wszystkim nie należy schodzić z wyznaczonych szlaków turystycznych (TPN przypomina, że jest to zakazane). Nie należy też dokarmiać dzikich zwierząt ani się do nich zbliżać. Trzeba pamiętać też, by zawsze wracać z gór przed zmrokiem.
"Turyści każdego dnia (poza okresem zimowym) obserwują niedźwiedzie ze szlaków i nie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji" - czytamy. To dlatego, że niedźwiedzie są przyzwyczajone do obecności ludzi na szlakach, spodziewają się ich i podchodzą tylko na tyle blisko, na ile czują się bezpiecznie.
"Ich celem nie jest kontakt z ludźmi, a już na pewno nie atak" - zapewnia TPN i dodaje, że do ostatniego ataku niedźwiedzia na człowieka doszło na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego w 1926 r.
– Bardzo rzadko zdarza się, że niedźwiedź aktywnie poszukuje kontaktu z ludźmi. Pomijając tzw. osobniki problemowe, nawykłe do zdobywania pokarmu dostarczanego przez człowieka. Dlatego przypominamy: nie dokarmiaj dzikich zwierząt, nie zbliżaj się do nich, pozostań na szlaku i wracaj z gór przed zmrokiem – podkreśla Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego, specjalista od niedźwiedzi.
Spotkanie z niedźwiedziem. Co robić?
Co robić, kiedy jednak spotkamy niedźwiedzia w górach? Najważniejsze to nie panikować i jeżeli to możliwe, spokojnie się oddalić. Jak podaje TPN, nawet zaniepokojone zwierzę zwykle szybko się uspokaja, gdy człowiek pokaże chęć odejścia.
Tatrzański Park Narodowy w punktach wymienił najważniejsze zasady, które trzeba zapamiętać, by uniknąć niebezpieczeństwa:
- nie podchodź,
- nie próbuj robić zdjęć,
- nie uciekaj,
- nie wykonuj gwałtownych ruchów,
- wycofaj się na bezpieczną odległość,
- postaraj się zachować spokój.
"Niedźwiedź jest zwierzęciem ostrożnym, choć nie płochliwym. Zaniepokojony staje na tylnych łapach i obserwuje otoczenie. Jeżeli tylko może, schodzi człowiekowi z drogi, choć obserwacje wskazują, że rejestruje on obecność ludzi wielokrotnie częściej niż sam jest widziany. Potrafi np. wiele godzin leżeć kilkadziesiąt metrów od szlaku i obserwować turystów" - czytamy na stronie TPN.
Pracownicy parku tłumaczą, że ataku ze strony niedźwiedzia można spodziewać się w kilku sytuacjach:
- zaskoczenie zwierzęcia, np. podczas żerowania w malinach lub w czasie spoczynku
- pojawienie się w czasie żerowania, zwłaszcza przy zabitej ofierze - jest to odbierane jako próba zabrania pożywienia
- pojawienie się między matką a młodymi - pod koniec lata oddalają się one od matki na odległość nawet ponad 100 metrów.
Modernizacja i elektryfikacja linii Giżycko - Korsze
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?