MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sprzedaj prąd z fotowoltaiki, a tyle zarobisz. Wreszcie podano cenę sprzedaży energii z instalacji PV. Ile zyskasz na panelach?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Prąd z fotowoltaiki może zarówno zasilać urządzenia w domu, jak i stać się źródłem zarobku.
Prąd z fotowoltaiki może zarówno zasilać urządzenia w domu, jak i stać się źródłem zarobku. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Prąd z fotowoltaiki nie tylko zasila domowe urządzenia. Jego nadwyżkę prosument może sprzedać do sieci. Dotyczy to każdego, kto rozlicza się w systemie net-billingu, czyli osób, które podłączyły i zgłosiły swoje panele fotowoltaiczne po 31 marca 2022 r. (albo złożyły deklarację o dobrowolnym przejściu na nowy system rozliczeń). Sprawdź, po jakiej cenie można sprzedawać energię.

Prąd z fotowoltaiki można sprzedać. Oto cena sprzedaży dla prosumentów w systemie net-billingu

W poprzednim systemie rozliczeń posiadacze paneli fotowoltaicznych traktowali sieć jak darmowy magazyn energii – oddawali tam bez opłaty nadwyżkę prądu, po czym odbierali za darmo 70–80 proc. tej energii, jeśli mieli taką potrzebę (np. w pochmurny dzień). Teraz wszystkie instalacje zamontowane i zgłoszone po 31 marca 2022 r. objął nowy system net-billingu. Najważniejsza zmiana jest taka, że prosument nie może już po prostu oddać energii do sieci – musi ją sprzedać. Sęk w tym, że do tej pory cena sprzedaży nie była znana.

W lipcu 2022 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wreszcie ogłosiły rynkową cenę energii. Dzięki temu w końcu wiadomo, że posiadacze fotowoltaiki będą sprzedawać prąd do sieci po cenie 659,29 zł/MWh. Cena ta będzie obowiązywała do 1 lipca 2024 r. Przypomnijmy, że z kolei zakup prądu z sieci odbywa się po zwykłej stawce rynkowej.

Należy też podkreślić, że podana cena nie dotyczy osób, które zamontowały i zgłosiły instalację PV przed 1 kwietnia 2022 r. Tacy prosumenci mogą korzystać z poprzedniego systemu rozliczeń (systemu opustów) przez 15 lat od daty pierwszej produkcji 1 kilowatogodziny prądu ze swoich paneli.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Panele fotowoltaiczne wciąż zaskakująco opłacalne

Dziś panele fotowoltaiczne ma na swoich dachach już ponad milion właścicieli domów w Polsce. Według danych Agencji Rynku Energii pod koniec maja 2022 r. łączna moc fotowoltaiki zainstalowanej w naszym kraju przekroczyła 10,2 GW – w ocenie rządu taki poziom mieliśmy osiągnąć dopiero w 2040 r.

Co ciekawe, choć wielu ekspertów przestrzegało, że po 1 kwietnia 2022 r. fotowoltaika będzie mniej opłacalna niż przedtem, te przewidywania na razie się nie sprawdziły. Gwałtownie rosnące ceny prądu spowodowały, że – jak podaje Forsal.pl – cena sprzedaży energii jest dziś wyższa niż cena jego zakupu, a zatem prosument zarabia na swojej instalacji. Taka sytuacja zapewne nie potrwa długo, jednak na razie posiadacze paneli słonecznych mają powody do zadowolenia.

– Ulga termomodernizacyjna przyśpiesza okres zwrotu z inwestycji w mikroinstalację o nawet 2 lata (w przypadku osób rozliczających się w ramach drugiego progu podatkowego). Z kolei wsparcie finansowe (...) z programu „Mój Prąd” skraca ten okres o kolejny rok – podkreśla Bartosz Majewski, Członek Zarządu Polenergia Fotowoltaika.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sprzedaj prąd z fotowoltaiki, a tyle zarobisz. Wreszcie podano cenę sprzedaży energii z instalacji PV. Ile zyskasz na panelach? - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto