Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stachuriadę czas zacząć. Grochowicka polana zaprasza po raz osiemnasty

Zbigniew Jelinek
Zbigniew Jelinek
Autor: nieznany/Domena publiczna. Z zasobów: http://tnn.pl/ikonopis.php?idz=5312
W najbliższy weekend (22-23 czerwca) na leśnej polanie spotykają się miłośnicy twórczości Edwarda Stachury. W planach mają poezję śpiewaną, teatralne warsztaty i gry leśne.

Leśna polana sąsiaduje ze wsią Grochowice (gmina Kotla w powiecie Głogów, dolnośląskie), tam 45 lat temu przebywał zbuntowany młody poeta Edward Stachura, który uciekając od ówczesnej koszmarnej rzeczywistości, podjął pracę przy wyrębie lasu. Tu narodziła się jego kultowa powieść o niepokornych duchem, wolnych, ludziach leśnych - „Skiekierezada”.

- Prawdę mówiąc, nie wiemy aż tak dokładnie, czy rzeczywiście na tej polanie przebywał Stachura – wyjawia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kotli, Karolina Telwikas. - Ale w samych Grochowicach jest dom babci Olechnownej pod numerem 37, gdzie Stachura miał swój pokój i stąd wychodził do pobliskich lasów na wycinkę.

Teraz zjawiają się tutaj corocznie, a jest to już 18. spotkanie, pasjonaci utworów poetyckich i prozatorskich Edwarda Stachury. Są poetycko wrażliwi i uwielbiają Stachurę.

- Ci, którzy przyjadą na grochowicką polanę, są zachwyceni napotkanym tutaj krajobrazem i urokiem, dla nich, kultowego lasu Edwarda Stachury - dodaje Telwikas.

Słowom pani Karoliny przytakuje 49-letni Waldemar Szkudlarek z Nowej Soli.

- Tam jest bosko i tyle! - stwierdza. - Zauroczyłem się Stachurą, rzecz jasna, od przeczytania jego „Siekierezady”, trzydzieści lat temu. Od tego czasu czytałem ją, nie wiem sam, ile już razy - mówi. - Mało tego. Kilkakrotnie zatrudniałem się jako drwal przy wyrębie lasu w nadleśnictwie, w którym także pracował Stachura! Bosko jest tam zwłaszcza zimową porą.

Szkudlarek ma już od kilku dni spakowany plecak, a w nim, oczywiście, powieść „Siekierezada”, mocno zniszczoną od wielokrotnego czytania.

Podobna książka, tak zniszczona, znajduje się i w mojej biblioteczce w Książu Śląskim. Ostatnio czytałem „Siekierezadę” w lutym tego roku, w czasie srogich mrozów. Niespotykana duchowa uczta! A spotkawszy w wiejskim sklepie okolicznych leśnych ludzi, przybyłych właśnie ze zrębu, spoconych, umorusanych i z zapachem żywicy ze ściętych drzew – wypiłem z nim kilka piw. Smakowały jak nigdy.

Stachuriada zrodziła się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a od 2003 r. wkradła się już na stałe w kulturalny krajobraz. Ma zagorzałych fanów.

- Pragniemy powrócić do korzeni Sachuriady - spostrzega wójt gminy Kotla, Łukasz Horbatowski. - Czyli, oprócz zaproszonych gwiazd sceny estradowej, kładziemy nacisk na warsztaty poświęcone twórczości Stachury.

Stąd też będą warsztaty teatralne, bębniarskie i jogi, które ruszą w piątkowe południe. Wystartuje również plener rzeźbiarski. Lecz już rano organizatorzy przewidzieli gry i zabawy dla najmłodszych i dla dorosłych w leśnej scenerii. Natomiast porą wieczorową - przegląd piosenki poetyckiej „Wyśpiewać poezję”. Po godzinie 22 na scenie polany pojawią się zespoły The Poppes, Nieobecni oraz Tomasz Żółtko.

Sobotni poranek rozpocznie się paradą motocykli, po pardzie – gry terenowe. A na koniec rękawy podwiną drwale i odbędzie się konkurs cięcia i rąbania drzewa. Nocą na wytchnienie zagra zespól Babu Król oraz tegoroczna gwiazda Stachuriady – Stanisław Soyka z Kwintetem +.

Dla uczestników Stachuriady przygotowano bezpłatny dojazd autobusem z Głogowa do Grochowic. W piątek spod parkingu MOK wyjazd o g.11.00 i o 17.00. Powrót z Grochowic (polana): g.16.15 i 24.00. W sobotę wyjazd o g.15.00, powrót o g.24.00.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto