Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Startuje Lubuskie Lato Filmowe

Zbigniew Jelinek
Zbigniew Jelinek
To najstarszy polski festiwal filmów fabularnych, któremu w tym roku stuknęła 40. W Łagowie (Lubuskie) od niedzieli kinomani obejrzą ponad 250 filmów. W konkursie głównym na laureatów oczekują Złote, Srebrne i Brązowe Grona jako nagrody za najlepsze filmowe obrazy ostatniego roku.

Do głównego konkursu zakwalifikowano 14 filmów fabularnych.

Równocześnie, poza standardowym konkursem, rozgrywać się będzie konkurs w kategorii filmu dokumentalnego i konkurs filmów krótkich. To ponad 240 obrazów z Polski, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Litwy, Ukrainy.

Międzynarodowemu jury w tym roku przewodniczy polski reżyser Robert Gliński.

Festiwalowi, tradycyjnie, towarzyszy Forum LLF. Krytycy, filmoznawcy, także widzowie wezmą udział w debacie, której przewodnim tematem będzie: „Ile narodu w kinie”.

Siedmiodniowy maraton filmowy rusza już w niedzielę 26 czerwca rano, tradycyjnie o godz. 9 w kinie „Świteź”. Na pierwszy ogień pójdzie film ”Polska Wielkanoc” Jakuba Ziemnickiego.

Ale uroczysta inauguracja łagowskiego filmowego lata rozpocznie się nieco później, o godz. 20.30 filmem „Wojna żeńsko-męska” w reżyserii Łukasza Palkowskiego i „Godziny nadziei” Jana Rybkowskiego.

Dla większego dobrania kinowego oddechu, przed inauguracją, widzowie usłyszą najsłynniejsze melodie z kultowych hitów kinowych w wykonaniu instrumentalistów z Filharmonii Zielonogórskiej.

Jak zapowiadają organizatorzy, w łagowskim przeglądzie znajdą się również takie filmowe perełki jak obraz Kamasy „Sala Samobójców”, Kazejak „Skrzydlate świnie”, Krzysztofa Łukaszewicza „Lincz” czy w końcu „Latający Cyprian” Marianny Eengel-Soleanskiej.

Na finiszowym galowym koncercie, 2 lipca, głos z kolei zabiorą muzycy. Wystąpi wokalistka Dorota Myśkiewicz, pianista Andrzej Jagodziński, saksofonista Henryk Myśkiewicz w towarzystwie sekcji rytmicznej i 18-osobowej orkiestry. Poznamy tu także laureatów festiwalu.

Lubuskie Lato Filmowe organizowane jest od 1969 roku. Jedenaście lat temu stało się festiwalem międzynarodowym jako swoisty przegląd kinematografii Europy Wschodniej i Środkowej.

Charakterystyczną cechą LLF jest nieskrępowana i bezpośrednia dyskusja widzów z twórcami i aktorami prezentowanych filmów.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto