Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sto lat temu zmarł Henryk Sienkiewicz

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Sto lat temu, 15 listopada 1916 r. w Vevey zmarł Henryk Sienkiewicz. Dziś, w stulecie tego zdarzenia w licznych miejscach w kraju i na świecie odbywają się okolicznościowe uroczystości: konferencje, wystawy, spotkania, koncerty, projekcje.

W Vevey, zwanym „perłą Riviery Vaudoise”, miejscu cichym, otoczonym wieńcem śnieżystych Alp, leżącym nad jeziorem Leman w wieku lat siedemdziesiąt zmarł 15 listopada 1916 r. Henryk Sienkiewicz. Nie miała to być siedziba ostatnia. Pisarz w listach nieustannie planował powrót do kraju – do Oblęgorka, Zakopanego, chociaż przeczuwał śmierć z rezygnacją. Pisał w liście do Chrzanowskiego na rok przed zgonem:

"Nie mogę wsadzać głowy w śnieg jak kuropatwa i łudzić się, że skoro jastrzębia nie widzę, to go nie ma. – Mam mocno rozwiniętą chorobę sercową, powodującą duszności i zawroty głowy, i zdaję sobie sprawę, że może to trwać, ale może się i skończyć prędko".

W noweli „Dwie łąki” Kraina Śmierci przedstawia się jako „liliowe, nieruchome przestworza” za ciemną zasłoną „grubą, nieprzeniknioną”, trzymaną przez dwie istoty: Boleść i Trwogę. One kryją wizję błogiego, wiekuistego spokoju.

Śmierć nadeszła późnym wieczorem, w apartamencie Hotelu du Lac w obecności najbliższych, którzy odnotowali ostatnie westchnienie „Wolnej Polski już nie zobaczę”.

Sto lat od tego zdarzenia w wielu miejscach w kraju i za granicą zorganizowano okolicznościowe uroczystości, które są sposobnością do oceny znaczenia dorobku pisarza oraz jego nieustającego wpływu na kulturę z perspektywy wieku. Wiele zdarzeń zaprojektowano w centralnym dniu obchodów Roku Sienkiewicza.

W rzymskiej stacji PAN na dzień 15 listopada 2016 r przypada drugi dzień konferencji poświęconej "najsławniejszej polskiej powieści" - Quo vadis: Conferenza internazionale Quo vadis. Inspirations, contexts, reception. Henryk Sienkiewicz and his vision of Ancient Rome.

Konferencję kończy projekcja adaptacji filmowej Quo vadis w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Dokładnie w setną rocznicę godziny śmierci Henryka Sienkiewicza na ekranie w Instytucie Polskim w Rzymie przypomniane zostaną sceny martyrologiczne z pierwszego wieku naszej ery i zabrzmi odwieczne, zawsze aktualne pytanie: Quo vadis...?

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto