Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie SZANSA: z ziemi ostrowieckiej do Włoch

Redakcja
Logo projektu Uczenie się przez całe życie.
Logo projektu Uczenie się przez całe życie. materiał Stowarzyszenia SZANSA
Jak już informowaliśmy Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej SZANSA w Ostrowcu Świętokrzyskim realizuje projekt "European Citizen Today" w ramach programu Grundtvig "Uczenie się przez całe życie".

W dniach 20 - 25 marca 2014 roku odbyło się spotkanie robocze w ramach projektu pt. "European Citizen Today" programu "Uczenie się przez całe życie" Grundtvig, akcja Projekty Partnerskie Grundtviga. Jego gospodarzami byli tym razem, po Hiszpanach i Portugalczykach, Włosi. Nie było to łatwe przedsięwzięcie, tym bardziej, iż uczestniczyły w nim osoby niepełnosprawne. - Spotkanie zostało zorganizowane przez włoskich partnerów projektu w centrum Rzymu. Po długich i wspólnych rozmowach podjęliśmy decyzję, że mimo dużej ilości kilometrów podróż odbędzie się naszym busem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych. Wielką odpowiedzialność na siebie wzięli kierowcy, którzy na zmianę jechali na spotkanie we Włoszech – powiedział Robert Rogala, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "SZANSA". – Dzięki temu wzięło w nim udział aż czterech uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „SZANSA”: Milena Szwagierczak, Tomasz Taborski, Piotr Wierzbiński oraz Marcin Ziewiec. Opiekę nad nimi sprawowała kadra Aleksandra Gilewska, Marzena Musiał, Piotr Jakubowski i Przemysław Walczyk.

Spotkanie wszystkich uczestników międzynarodowego projektu odbyło się w Instytucie St. Orsola przy ulicy Via Livorno w Rzymie. W spotkaniu nie zabrakło oczywiście innych partnerów biorących udział w projekcie pochodzących z Portugalii, Hiszpanii, Cypru, Rumunii oraz - co oczywiste -Włosi.

- Spotkania w poszczególnych krajach mają na celu przede wszystkim charakter integrujący wszystkich uczestników, przedstawienie zakresu zrealizowanych zadań w ramach projektu, np. w formie prezentacji multimedialnej – powiedział Wiadomościom 24.pl Remigiusz Woźniak, wiceprezes Stowarzyszenia „SZANSA”, koordynator projektu "Grundtvig". – Na ich zakończenie precyzowane są plany i zamierzenia do realizacji przez poszczególnych partnerów projektu na kolejne miesiące.

Natomiast jeden z opiekunów ostrowieckich niepełnosprawnych podczas pobytu we Włoszech, Przemysław Walczyk wspomina: - Nasz team, czyli członkowie Stowarzyszenia „SZANSA” tradycyjnie już obdarowali swoich zagranicznych kolegów i przyjaciół drobnymi upominkami zaprojektowanymi i ręcznie wykonanymi przez osoby niepełnosprawne w ramach terapii zajęciowej oraz kubki specjalnie zaprojektowane przez osoby niepełnosprawne, które będą tworzyć kolekcję z wszystkich spotkań w ramach „European Citizen Today”. Bardzo fajnym elementów wręczania upominków był fakt, że to właśnie osoby niepełnosprawne przekazywały okolicznościowe serduszka, dekoracyjne butelki czy słoiczki.

Wizyty u partnerów, to również okazja na poznanie miejscowej kuchni, obyczajów i tradycji. Nie sposób być w Rzymie i nie zwiedzić "wiecznego miasta". Uczestnicy wyprawy skierowali się chyba na najbardziej znane atrakcje turystyczne stolicy Włoch. Zobaczyli Plac Św. Piotra i Hiszpańskie Schody. Ale chyba największe wrażenie zrobiło na wszystkich Koloseum – jeden z siedmiu "nowych" cudów świata. Okazało się, że w murach tej ogromnej budowli mogliby się pomieścić wszyscy mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego (tj. około 73 tysięcy). Uczestnicy projektu byli pod dużym wrażeniem "pasty" - typowej potrawy włoskiej.

Cała ta wyprawa do Italii wywarła niezatarte wrażenie na członkach Warsztatu Terapii Zajęciowej SZANSA, którzy uczestniczyli w meetingu we Włoszech. Jeden z nich, Tomasz Taborski, napisał na jednym z portali społecznościowych: "Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w takim wyjeździe. Droga była bardzo długa, ale warto było i dziękuję wszystkim, którzy to zorganizowali. Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie przez wszystkich partnerów i z dumą reprezentowaliśmy SZANSĘ". Natomiast mama Marcina Ziewca, innego uczestnika wyjazdu do Włoch, Ewa Bartos, nie szczędziła słów uznania dla organizatorów i realizatorów projektu "Uczenie się przez całe życie" ze Stowarzyszenia Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej SZANSA w Ostrowcu Świętokrzyskim: - Fajnie, że kochani ludzie, tak, nie wstydzę się tego powiedzieć: kochani, zaangażowani w działalność na rzecz naszych dzieci organizują coraz to nowe formy terapii zarówno na miejscu jak i wyjazdowe. Mój syn jest tak szczęśliwy po wyjeździe, że emocje chyba długo jeszcze nie opadną, a wspomnienia zostaną na zawsze.
Wspomnienia z Włoch zostaną na długo w pamięci nie tylko syna pani Ewy, ale i innych uczestników spotkania w Rzymie. A bogata galeria zdjęć z tego wyjazdu znajduje się na stronie www.szansa.onecik.pl.

*Wykorzystano materiały Stowarzyszenia Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej "SZANSA" w Ostrowcu Świętokrzyskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto