Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straight edge, czyli bunt przeciwko buntowi

Łukasz Wolski
Łukasz Wolski
Straight edge, czyli proste ostrze, to ruch społeczny czy też filozofia życiowa, która odrzuca nadużywanie alkoholu, narkotyki, przygodny seks. Wszystko to łączy z muzyką hardcore/punk, a wyrosła jako sprzeciw postępującej degeneracji.

Straight edge wyrósł z punka, a właściwie ze sprzeciwu wobec jego degeneracji. Sam punk powstał w latach siedemdziesiątych, jako odpowiedź na progresywny rock, funk czy disco, które to królowały w USA. Bunt w końcu zaczął jednak przeżywać kryzys. Utożsamiane z nim było nadużywanie alkoholu, narkotyki, przygodny seks i nihilizm. Od strony muzycznej też było nie najlepiej, gwiazdy pierwszej fali punka albo zeszły ze sceny albo zatraciły się w używkach. Właśnie na gruncie tego powstał sXe, chcący pokazać, że można żyć i słuchać punka dbając jednocześnie o swoje zdrowie: nie nadużywając alkoholu, nie paląc, nie ćpając, mając stałego partnera i patrząc optymistycznie na życie.

Za twórców ruchu uznaje się zespół Minor Threat (utwór Straight Edge), a jego kanony określiła piosenka Out Of Step, a zwłaszcza słowa Don't drink, don't smoke, don't fuck. Oprócz tego ruch mocno angażuje się w ochronę praw zwierząt i środowiska naturalnego. Na popularności zyskuje natomiast wegetarianizm i weganizm, choć nie są one uważane za kanony sXe.

Straight edge to życiowa filozofia. Nie ma żadnego regulaminu, nie ma wymogów jakie trzeba spełnić, żeby zostać strejtem. To trzeba poczuć, zauważyć. Chęć dbania o zdrowie, walka o prawa zwierząt, optymizm. A do tego hardcore/punk umilający codzienne życie.

Jak wygląda strejt? Tutaj też nie ma reguł. Owszem: trampki i schludne ubranie mile widziane. Glany raczej odpadają. W końcu sXe to nie punk. Właśnie! Co z tym X? To znak charakterystyczny ruchu, malowany na zewnętrznej stronie dłoni. Jego historia jest związana z wcześniejszymi latami, gdy na koncertach ochroniarze malowali taki znak nieletnim, by nie sprzedawać im alkoholu. Straight nie potępia jednak piwa, alkoholu. Sam musisz wiedzieć, co i w jakich ilościach jest dla Ciebie dobre, a co Ci szkodzi.

Edge to nie celibat, to nie wstrzymanie się z seksem do ślubu. Ważne by mieć stałego partnera. Wykluczony jest przygodny seks, zamiana partnerami i podobne sytuacje. Jeśli seks, to z miłością. Tak myśli prawdziwy strejt.

Do ruchu może należeć każdy. Nie chodzi jednak o to, by na siłę zostawać Edge. Nie robi się tego też dla zaimponowania komuś. Najlepiej kiedy sam dojdziesz do takich wniosków, a potem zapoznasz się z sXe i zobaczysz, że to coś dla Ciebie i że nie jesteś sam.

Straight zakłada, że każdy ma wybór, dlatego brak ściśle określonych zasad. Powinieneś robić to, co uważasz za słuszne. Są jednak pewne kontrowersje, które prowadzą do pewnych podziałów. Można tutaj wspomnieć o hardline, o radykalnym typie strejta. Hardlajnowcy to ekologiczni fundamentaliści, wyznawcy życia zgodnego z naturą pod każdym względem. Stąd są weganami, nie uznają seksu nie służącemu prokreacji, potępiają homoseksualizm. Często cechują się agresywnością i chęcią zdecydowanego oddzielenia od sXe.

Muzyka jaką słucha Straight to też jego wybór. Nie ukrywa się jednak, że chodzi głównie o hardcore/punk. Są jednak zespoły, które jednoznacznie utożsamiają się z z sXe, jak np. Good Clean Fun, Mainstrike, xLooking Forwardx czy Rise Against. W Polsce za przykład podać możemy Awake bądź Regres.

Straight Edge to alternatywa. To sposób na życie. Można słuchać punka i prowadzić zdrowy tryb życia. Można bawić pod sceną, szaleć (włącznie z moshem, ostrzejszą wersją pogo) a jednocześnie nie zażywać alkoholu. Nikt nie zabrania seksu, ale stały partner to rozważny wybór. Nie ważne czy wierzysz w Boga, jak się ubierasz, jakie masz poglądy polityczne - sXe to coś innego, to coś co sam musisz poczuć.

Interpretacja własna,
źródła:
http://www.straightedge.com/whatissxe.html
http://www.straightedge.ovh.org/?page_id=3
http://www.rebelkf.pl.tl/Proste-Ostrze,-Czyli-Historia-SxE.htm
http://dominikuhlig.blox.pl/2007/05/XXX.html

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto