Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk Kobiet 2020. Dyskoteka na środku ronda w imię wolnego dostępu do aborcji i edukacji seksualnej

Redakcja
Ogólnopolski Strajk Kobiet 2020 w Warszawie rozpocznie się 8 marca o godzinie 16:00 na rondzie Dmowskiego. Będzie miał, podobnie jak rok temu, formułę happeningu. Organizatorki domagają się prawa do ogólnodostępnej, legalnej i bezpiecznej aborcji, edukacji seksualnej oraz wolność stosowania antykoncepcji.

Tegoroczna formuła Strajku Kobiet nawiązywać będzie do tego, co działo się na rondzie Dmowskiego 8 marca 2019 r. Organizatorki zapowiadają, że do Warszawy z całej Polski zjadą tysiące kobiet, by "na największym tanecznym parkiecie w Polsce powiedzieć: TAK, TERAZ. Powiedzieć NIE hipokryzji. Połączyć się z kobietami z całego świata, które słyszą te same bzdury. Że mają poczekać. Że są ważniejsze sprawy". Jak dodają, wydarzenie odbędzie się "w Warszawie, na Rondzie Praw Kobiet, nazywanym tymczasowo (jeszcze) Rondem Dmowskiego".

Pomysł zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet, do którego nawiązują organizatorki protestu, narodził się w 2019 r. "Obecna nazwa ronda, nadana w 1995 roku, budzi kontrowersje i jest zarzewiem konfliktów, bowiem działalność polityczna Romana Dmowskiego oparta była na idei wykluczania ze społeczeństwa i narodu grup arbitralnie uznanych za niegodne przynależności do niego. Uważamy, że czas tę nazwę zmienić." - apelowali aktywiści w marcu 2019 r., dodając, że w Warszawie jedynie 170 spośród 5471 obiektów miejskich nosi nazwę, która upamiętnia dokonania kobiet.

Zdjęcia ze strajku z 2019 r. możecie zobaczyć w galerii poniżej:

Międzynarodowy Strajk Kobiet Warszawa 2019

Międzynarodowy Strajk Kobiet Warszawa 2019. Polityczne hasła...

Przeciwko czemu protestują organizatorki Strajku Kobiet 2020?

Ogólnopolski Strajk Kobiet to nieformalna, bezpartyjna inicjatywa kobiet, zarówno niezrzeszonych, jak i należących do różnych organizacji kobiecych. To one zorganizowały w październiku 2016 r. słynny Czarny Poniedziałek, który odbył się w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą. W samej Warszawie na placu Zamkowym w szczytowym momencie protestu na miejscu przebywało około 30 tysięcy ludzi, głównie kobiet. - Nasze „czarne protesty” doprowadziły do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji - z dumą deklarują przedstawicielki organizacji.

Wideo z warszawskiego protestu możecie zobaczyć poniżej, a obszerną fotorelację znajdziecie w tym miejscu:

Zakaz aborcji nie powoduje, że aborcji jest mniej, tylko sprawia, że staje się nielegalna - a co za tym idzie - niebezpieczna i droga. Nie jest też sprawą światopoglądową ani religijną, a jej dostępność zależy w praktyce głównie od zamożności i znajomości - tak można streścić argumenty protestujących kobiet za ogólnodostępną aborcją, która powinna być według nich legalna, bezpieczna i darmowa.

Postulaty Strajku Kobiet to trzy główne punkty:

  • edukacja seksualna ("bo mamy prawo wiedzieć"),
  • antykoncepcja ("bo mamy prawo wybrać"),
  • aborcja ("bo nasze ciała są nasze.").

Ogólnopolski Strajk Kobiet 2020 w Warszawie rozpocznie się 8 marca o godzinie 16:00 na rondzie Dmowskiego. Planowo potrwa przynajmniej do 17:30.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto