MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Strategia Demograficzna 2040. Mateusz Morawiecki: My wsparcie polskich rodzin, jako PiS, mamy w naszym kodzie genetycznym

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z rodzinami
Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z rodzinami fot. Adam Guz/KPRM
- Rodzina jest oczkiem w głowie naszej polityki w ramach Polskiego Ładu. Będziemy robili wszystko, żeby inne polityki - mieszkaniowa, podatkowa, związana z programem rolnym - zbiegały się w punkcie o nazwie wsparcie dla polskich rodzin – mówił podczas prezentacji Strategii Demograficznej 2040 premier Mateusz Morawiecki.

O godzinie 10 rozpoczął się briefing prasowy, na którym zaprezentowano projekt Strategii Demograficznej 2040. W briefingu wziął udział premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz wiceminister, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha.

- Od tego, jak w rodzinie dzieci są wychowywane zależy później przyszłość społeczeństwa. W rodzinie uczymy się odróżniać dobro od zła, uczymy się odpowiedzialności, cierpliwości i dlatego im więcej polskich rodzin szczęśliwych, tym bardziej szczęśliwa Polska w przyszłości - stwierdził premier.

Dodał, że „nie chcemy być bezpłodną Europą”.

- My wsparcie polskich rodzin, jako PiS, mamy w naszym kodzie genetycznym - zapewnił. - Od 2015 roku rodziny są wzmacniane w wymiarze materialnym, kulturowym i społecznym. Robimy to właściwie na wszystkich możliwych polach, ale ciągle mamy niedosyt – ocenił.

Zakończył stwierdzeniem, że „rodzina jest oczkiem w głowie, jest centrum Polskiego Ładu”. - Będziemy robili wszystko, żeby inne polityki - mieszkaniowa, podatkowa, związana z programem rolnym - zbiegały się w punkcie o nazwie wsparcie dla polskich rodzin – przekazał.

„Wielki dzień dla rodzin”

- Kolejny wielki dzień dla polskich rodzin. Rodzina w centrum życia i budowanie państwa polskiego. Te działania to przede wszystkim podniesienie godności polskich rodzin poprzez programy, wprowadzane od 2015 roku – przytoczyła minister Marlena Maląg.

Dodała, że polityka demograficzna to nie jest kwestia jednej kadencji oraz mówiła o tym, jak ważna jest praca międzyresortowa.

Przypomniała także o planach powstania nowego instrumentu – Rodzicielskiego Kapitału Opiekuńczego.

- Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy to 12 tys. złotych, który będzie przekazywany w zależności od tego, czy rodzic będzie chciał wykorzystać w jednym czy dwóch latach po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia przez dziecko do 36 miesiąca - tłumaczyła polityczka.

Rynek pracy

Ostatnia głos zabrała wiceminister Barbara Socha, która przedstawiła założenia projektu Strategia Demograficzna 2040. Pierwszym obszarem jest rynek pracy.

- Z badań wynika, że stabilność i pewność zatrudnienia jest ważniejsza niż poziom dochodów. Z drugiej strony, kiedy rodziny zdecydowały się już na dzieci, największym wyzwaniem związanym z rynkiem pracy staje się elastyczność - mówiła Socha.

Polityczka przekazała, ze opracowany został pakiet zmian kodeksu pracy aby zapewnić stabilną oraz elastyczną pracę. - W ramach elastyczności chcemy wprowadzić gwarancję elastycznej pracy, rozumianej w szeroki sposób - dla rodziców dzieci do lat czterech - zapewniła Socha.

Projekt zakłada również ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie dwóch umów na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy.

Poruszona też została kwestia ochrony przed zwolnieniem przez okres do roku od powrotu z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Ochrona dotyczy także ojców w ciągu pierwszego roku życia dziecka.

Co więcej, pracodawcy mają obowiązek informować pracowników o przysługujących im prawach.

Opieka nad dziećmi i mieszkania

W Strategii Demograficznej 2040 zostało też przewidziane wsparcie infrastruktury - planowane jest zwiększenie ilości żłobków. - Z drugiej strony wprowadzamy Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy niezależnie od formy opieki, na jaki zdecydują się rodzice – podkreśliła Socha.

Przekazała także, że „polityka mieszkaniowa to jest nasz priorytet w najbliższym czasie”.

- Od momentu podejmowania decyzji o założeniu rodziny chcemy wprowadzić instrument Mieszkanie bez wkładu – mówiła.

Wprowadzony też zostanie bon mieszkaniowy, „który jest dedykowany dla tych rodzin, które już mają dzieci, ale mieszkają w małych mieszkaniach”.

Opieka zdrowotna

Jak przekazała wiceminister, „w w czasie pandemii nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest zdrowie”.

- Po pierwsze, rozwój opieki prenatalnej, okołoporodowej i pediatrycznej – wymieniała założenia Strategii Demograficznej 2040.

Kolejnym punktem jest podwyższenie standardów opieki zdrowotnej, które zostało także zapisane w Polskim Ładzie

Trzecim elementem będzie powstawanie Centrów Modelowych Zdrowia Prokreacyjnego, które wspierać będą osoby bezpłodne.

Wsparcie trwałości rodzin, kultura oraz edukacja

Ostatnimi obszarami, na których skupia się Strategia Demograficzna 2040 to edukacja, kultura oraz wsparcie trwałości rodzin.
Jak oceniła wiceminister Socha, wiele związków nie decyduje się na zakładanie rodzin z obaw o ich trwałość.

Dlatego też zaproponowane zostało doradztwo rodzinne, by rodziny, które przeżywają ciężkie chwile otrzymały wsparcie.

Polityczka zwróciła także uwagę na rolę kultury. – Chcemy, by w mediach pojawiło się więcej treści prorodzinnych – przekazała.

Edukacja także odgrywa ważną rolę, ponieważ ma znaczenie dla rodziców, dlatego też w Strategii znalazły się zapisy dotyczące poprawiania jakości edukacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto