Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażnicy drukowanego słowa - Dzień Bibliotekarza w Rudzie Śląskiej

Redakcja
Wysokie gremium honorowe
Wysokie gremium honorowe Adam K. Podgórski
Dziwni to strażnicy. Zamiast strzec zazdrośnie powierzonych im dóbr, rozdają je na prawo i lewo. Im więcej rozdają, tym są szczęśliwsi.

Trochę wcześniej w tym roku w Rudzie Śląskiej obchodzono Dzień Bibliotekarza. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w stuletnim wireckim kościele świętego Wawrzyńca, jak wiadomo, patrona bibliotek i bibliotekarzy. Potem w filii we Bykowinie, spotkali się wszyscy pracownicy. Przybyła Aleksandra Skowronek zastępca prezydenta miasta, która przekazała list gratulacyjny od prezydenta Andrzeja Stani. Życzenia od Rady Miasta i od posła Grzegorza Tobiszewskiego złożył Kazimierz Myszor. Powiedział, że zawód bibliotekarza wymaga swego rodzaju charyzmy. Obecni byli również: Bernard Szczech, dyrektor Muzeum Miejskiego oraz Zygmunt Grzybek, dyrektor MOSiR.

Kulminacyjnym momentem spotkania było przyznanie dorocznych honorowych nagród "Bibliosów". W kategorii Bibliotekarz Roku statuetkę i dyplom odebrała Helena Krawczyk, kierowniczka filii na ulicy Osiedlowej w Wirku. W kategorii Czytelnik Roku, tytuł głosami bibliotekarzy przypadł Monice Losa.

- Bibliosy przyznawane są od 1997 roku - informuje Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej - Początkowo wręczane były osobom, przedstawicielom instytucji wspierających bibliotekę. Od czterech lat zmieniliśmy formułę. Postanowiliśmy wyróżniać czytelników. Bo biblioteka jest dla czytelników. A bibliotekarze, jakby patetycznie to nie zabrzmiało, tylko im służą.

A służą doskonale. Każda z trzynastu osiedlowych filii MBP (kiedyś było ich więcej) jest rzeczywistym ośrodkiem życia kulturalnego. Co miesiąc, w każdej odbywa się przynajmniej kilka spotkań z czytelnikami, wieczorów autorskich, konkursów, wystaw. Rudzka biblioteka nie przegrywa z multimediami. Przeciwnie, umiejętnie je wykorzystuje, posiadając największe na Śląsku zbiory mediabiblioteczne. Jest też ośrodkiem wydawniczym.

Tu odbywają się doroczne konkursy poetyckie w gwarze śląskiej im. Norberta Bonczyka. Tu realizują się wizje Żywej Biblioteki. Tu działa Galeria Krekot i Klub Literacki Barwy, odbywają się spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tu tworzą się koncepcje biblioteki magicznej, biblioteki otwartej, czy biblioteki ulicznej. Biblioteki będącej miejscem spotkań w czasie i przestrzeni. Biblioteki dla każdego! Tu powstają architektoniczne wizje zagospodarowania miejskich zabytków, na przykład ulicy Kościuszki w centrum miasta, dworku Donnersmarcków w Halembie czy Szybu Andrzeja dla potrzeb nowej biblioteki, ledwie mieszczącej się obecnie w gmachu przy ulicy Dąbrowskiego. Jest także rudzka biblioteka organizatorem, prestiżowego konkursu "Śląskie talenty" o nagrodę imienia Karola Goduli, konkursu, którego ósma już edycja odbyła się w kwietniu.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto