Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strony internetowe (nie) dla wszystkich

Artur Marcinkowski
Artur Marcinkowski
strony internetowe bez barier. Widzialni
strony internetowe bez barier. Widzialni Agencja IArt
Z badań opublikowanych na stronie internetowej Widzialnych wynika, że żadna z ponad stu polskich publicznych stron internetowych nie spełniała minimalnych wymagań stawianych przez Unię Europejską w zakresie dostępności dla niepełnosprawnych.

Od ponad roku Widzialni (www.widzialni.eu) zajmują się kontrolą dostępności stron internetowych. W projekcie uczestniczą osoby niewidome, niedowidzące i głuche. Niepełnosprawni wzięli sprawy w swoje ręce i wspólnie z programistami i
specjalistami z dziedziny dostępności stron www przebadali ponad sto serwisów internetowych administracji publicznej. W skali ocen od 2 do 5 żaden z badanych serwisów nie otrzymał oceny bardzo dobrej.

Największymi bolączkami polskich stron internetowych są: brak zachowanego kontrastu pomiędzy tłem serwisu a jego treścią, nieprawidłowo opisane pola formularzy (logowanie, newsletter, ankiety, itp.), źle skonstruowane menu, nieprawidłowo opisane linki, nieprawidłowo opisane elementy graficzne, źle opisane i nieprawidłowo działające wyszukiwarki.

Zachowanie odpowiedniego kontrastu jest kluczowe dla osób niedowidzących, które pomimo korzystania z programów powiększających mogą pominąć wiele istotnych treści. Podczas testów okazało się również, że w bardzo wielu przypadkach zalogowanie się do serwisów lub skorzystanie z wyszukiwarki nie było możliwe. Wiele problemów sprawiała nawigacja po stronach i niedopracowana architektura informacji.

Serwisy, które nie są przygotowane zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej (standard opracowany przez Konsorcjum W3C) pozostają niedostępne nie tylko dla osób niepełnosprawnych ale również dla innych osób narażonych na tzw. wykluczenie cyfrowe. Należą do nich m.in. osoby:
niezamożne, zamieszkujące biedniejsze regiony kraju, starsze, korzystające ze starych typów komputerów, korzystające ze starszych wersji oprogramowania, korzystające z przeglądarek tekstowych i urządzeń mobilnych.

Na wyróżnienie zasługują serwisy, które bazując na zaleceniach Widzialnych, zmieniły swoje oblicze i stały się bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Należą do nich m.in. strony www Uniwersytetu Śląskiego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Telewizji Polskiej, Sądu Najwyższego (wersja beta), MSWiA (BIP), MPiPS (Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Niepełnosprawnych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto