Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studencka Sesja Naukowa SWPS. Dlaczego warto się angażować?

Małgorzata Osowiecka
Małgorzata Osowiecka
Rekwizyty jednej z grup badawczych
Rekwizyty jednej z grup badawczych Małgorzata Osowiecka
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej co roku organizuje wydarzenie pod szyldem Studenckiej Sesji Naukowej. 9 lipca w Sopocie odbyły się wydziałowe eliminacje do konkursu finałowego, w którym powalczą ze sobą najlepsi młodzi badacze.

Nie była to zwykła sesja, znana każdemu studentowi studiów wyższych. Ta sesja to wydziałowe eliminacje do tak zwanej Studenckiej Sesji Naukowej, konkursu adresowanego do studentów, w ramach którego prezentowane są ich najlepsze prace badawcze o tematyce psychologicznej. Takie prace przygotowywane są przez studentów 2 i 3 roku w ramach przedmiotu praca empiryczna, który na drugim roku studiów trwa jeden semestr, a na trzecim cały rok.

Na czym polega ten przedmiot o tajemniczej nazwie? Studenci dzielą się na grupki, w skład jednej zwykle wchodzi od dwóch do sześciu osób. Następnie sami wybierają temat, którym chcieliby się zajmować przez kolejne miesiące. Oczywiście, temat musi wiązać się z psychologią, dalej polega się na niewyczerpanej pomysłowości studentów. Można znaleźć inspirację podczas codziennych obserwacji, można zająć się czymś zupełnie nowym. Może być to na przykład "Mówienie w języku obcym jako źródło lęku" albo "Wpływ bajek na kłamstwo u dzieci" (oba tytuły zaczerpnęłam z prezentowanych 9 lipca prac).

Jak wygląda droga od pomysłu do prezentacji wyników na Sesji? Na początku trzeba stworzyć podwaliny pod badanie - zrobić przegląd już istniejących teorii psychologicznych, pasujących do wybranego tematu i oprzeć się na paru. Następnie wysnuć pewne przewidywania co do wyników i sformułować naukowe hipotezy. Oczywiście, najważniejszym punktem programu jest przeprowadzenie samego badania. Niektórzy aż palą się do pracy, niektórzy zostawiają wszystko na ostatnią chwilę. Jednak pewnym jest, że ten przedmiot jest chyba najbardziej wzbudzającym emocje i angażującym elementem studiów psychologicznych na SWPS, obok praktyk zawodowych.

Badać można w różny sposób, można na przykład rozdać kwestionariusze do wypełnienia i potem według klucza zliczać odpowiedzi. Ale chyba najbardziej ciekawym i inspirującym rozwiązaniem jest przeprowadzenie eksperymentu, czyli postawienie osób badanych w sztucznie wykreowanej sytuacji i obserwowanie interesujących nas zachowań. Możemy na przykład, jeśli interesuje nas uwodzenie, obserwować, czy bardzo zasobni mężczyźni będą chętniej flirtować z kobietami niż mężczyźni o małych możliwościach finansowych. Kolejnym punktem jest liczenie wyników i obliczenia w specjalnych statystycznych programach oraz przygotowanie plakatu, który ma prezentować wszystkie przewidywania, przesłanki i rzeczywiste wyniki w skondensowanej formie. Wyniki przedstawiane są właśnie na Sesji Naukowej.

Żeby móc wziąć udział w eliminacjach wydziałowych, takich jak te sopockie, należy przejść eliminacje podczas ćwiczeń z przedmiotu praca empiryczna, a wyboru reprezentantów dokonują prowadzący ćwiczenia, po wysłuchaniu ustnej prezentacji każdej grupy badawczej. Na eliminacjach wydziałowych w Sopocie najlepsze prace były wywieszone na korytarzu, a każdy zainteresowany mógł przyjść i obejrzeć, jakim dorobkiem mogą pochwalić się młodzi badacze z Sopotu. Wyboru najlepszych prac dokonała komisja (między innymi dr Aleksandra Fila-Jankowska i prof. Bogdan Wojciszke), a cztery najlepsze projekty badawcze (dwa z drugiego i dwa z trzeciego roku) pojadą w październiku na międzywydziałowy finał konkursu do Warszawy. Jak widać, droga do sukcesu jest długa i pracochłonna. Jednak Studencka Sesja Naukowa od 1997 roku budzi bardzo duże zainteresowanie wśród studentów, a sama obecność na konkursie w Warszawie jest ogromnym wyróżnieniem i prestiżową nagrodą.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto