Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Student w wielkim mieście, czyli poradnik dla żaka w Poznaniu

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza - największej uczelni w Poznaniu.
Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza - największej uczelni w Poznaniu. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Pozna%C5%84_Collegium_Minus_23.09.2011_p3.jpg
Poznań to miasto tętniące życiem, dobra lokalizacja dla biznesu, kultury i rozrywki, a ponad 140 tys. żaków daje stolicy Wielkopolski każdego roku niesamowitą dawkę energii, która współtworzy klimat miasta.

Trochę statystyki
Poznań jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Funkcjonuje tutaj 28 uczelni: 8 państwowych (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytet Artystyczny, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Paseckiego) i 20 niepublicznych.

W stolicy Wielkopolski studiuje każdego roku około 140 tys. osób. Niemal 2 tys. z nich to studenci z zagranicy. Dzięki temu, Poznań pod względem liczby studentów przypadającej na tysiąc mieszkańców (w 2012 Poznań zamieszkiwało 550 742 osób) zajmuje pierwsze miejsce w Polsce wśród dużych miast. Wynika z tego, że co czwarta mijana na ulicy osoba jest żakiem.

Każdego roku poznańskie uczelnie opuszcza około 30 tys. absolwentów. Około 75 proc. wszystkich studentów stanowią przyjezdni. Poznańskie uczelnie kształcą osoby z ponad 60 krajów świata. Zajęcia prowadzi tutaj około 8 tys. nauczycieli akademickich, z czego ponad tysiąc posiada tytuł profesora.

Juwenalia
Raz w roku, w maju, prezydent Poznania przekazuje klucze do bram miasta studentom. Cykl najróżniejszych imprez kulturalnych, muzycznych i sportowych otwiera przemarsz przez miasto barwnego korowodu. Największa atrakcją juwenaliów są oczywiście koncerty, podczas których bawić się można przy najpopularniejszych gatunkach muzycznych w przeróżnych kompilacjach. Poznańskim juwenaliom towarzyszą duże imprezy organizowane przez studentów z poszczególnych uczelni: Medykalia (Uniwersytet Medyczny), Agronalia (Uniwersytet Przyrodniczy), AWFalia, Wielkie Grillowanie na UAM, Polibuda Open Air, Ekonomiczny Dzień Studenta oraz Artenalia (organizowane wspólnie przez Uniwersytet Artystyczny i Akademię Muzyczną). Juwenalia w stolicy Wielkopolski to kilka dni wspaniałej zabawy, podczas której każdy student może pokazać swoją niezależność oraz fantazję.

Komunikacja miejska
Najróżniejsze rankingi potwierdzają, że Poznań jest przyjaznym miastem. Kilka lat temu studenci w rankingu zorganizowanym przez portal Students.pl uznali, że stolica Wielkopolski jest najlepszym miastem pod względem atmosfery studiowania oraz rozwiązań komunikacyjnych. Liczne linie autobusowe i tramwajowe, w tym przedłużona niedawno linia „Pestki” (Poznańskiego Szybkiego Tramwaju), a do tego sprawna komunikacja nocna, zapewniają dogodne połączenia w całym mieście oraz bezproblemowe dojazdy do wszystkich poznańskich uczelni.

Obowiązują tutaj bilety czasowe jednorazowe (15 min., 30 min., 60 min., 120 min.), krótkookresowe (24-godzinny, 48-godzinny, 72-godzinny, 7 dniowy) oraz długookresowe (30-dniowy, 3-miesięczny, 6-miesięczny, 9-miesięczny, 10-miesięczny oraz roczny). Możemy kupić także bilety na linie autobusowe do 10 przystanków lub na jeden przejazd, bez względu na czas trwania. Cena najtańszego biletu ulgowego (do 15 min.) wynosi 1,40 zł. Koszt ulgowego biletu sieciowego, ważnego 30 dni we wszystkich liniach autobusowych i tramwajowych, wynosi 53,50 zł.

Zakwaterowanie
Zakwaterowanie znaleźć można m.in. w jednym z 26 poznańskich akademików, które oferują niemal 10 tys. miejsc. Koszt mieszkania w akademiku waha się od 300 do 600 złotych. Ceny te uzależnione są zazwyczaj od ilości osób, które mogą zamieszkać w pokoju oraz od standardu (pokoje z łazienkami, z umywalkami lub z łazienkami ogólnodostępnymi). Jeśli ktoś zdecyduje się na zakwaterowanie w mieszkaniu studenckim, w większości przypadków musi liczyć się z wydatkiem od 400 złotych wzwyż. Wynajęcie kawalerki to już koszt ponad tysiąca złotych.

Smacznego!
Studenci się zmieniają, ale każdy z nich chce dobrze zjeść. Jak w każdym dużym mieście, tak i w Poznaniu nie brakuje sieciowych fast foodów. Z czasem jednak frytki czy hamburgery mogą się znudzić. Poznańscy studenci wybierają często bary mleczne, pierogarnie, spaghetterie czy pizzerie. W barach mlecznych już za kilka złotych można smacznie zjeść.

W wielu tego typu lokalach wykupić można abonament, który oczywiście bardzo się opłaca. W barach mlecznych studenci znajdą także promocje oraz zniżki, jeśli tylko okażą ważną legitymację studencką. Warto też wspomnieć, że większość barów mlecznych przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, a w coraz większej liczbie lokali znaleźć możemy darmowy dostęp od internetu bezprzewodowego. Wśród studentów popularne są także bufety na wydziałach oraz stołówki w domach studenckich. Tutaj, obiad składający się z dwóch dań to najczęściej koszt 9-12 złotych.
Sport i rekreacja
Stolica Wielkopolski to także miasto sportu i rekreacji. Znajdziemy tutaj ponad 40 parków i ponad 100 zieleńców. W granicach miasta położone są cztery duże jeziora: Kierskie, Rusałka, Strzeszyńskie oraz Maltańskie. To ostatnie, dzięki licznym zawodom kajakarskim, także o zasięgu międzynarodowym, jest zapewne jednym z najbardziej znanych jezior w Polsce.

W trakcie studiów warto oczywiście zadbać o kondycję fizyczną. Za sport akademicki w Poznaniu odpowiada Organizacja Środowiskowa Akademickiego Związku Sportowego, która od początku swojego istnienia należy do jednej z największych i najaktywniejszych struktur AZS w Polsce.

W skład poznańskiego AZS wchodzą dwa kluby zajmujące się sportem wyczynowym (do poziomu olimpijskiego) oraz 28 klubów uczelnianych. W ponad 300 sekcjach sportowych i rekreacyjnych zrzeszonych jest niemal 7 tys. studentów. Do najsilniejszych sekcji należą: lekkoatletyka, szermierka, tenis, wioślarstwo oraz koszykówka kobiet. Studenci rywalizują ze sobą w ramach Mistrzostw Polski Szkół Wyższych, Turniejów Mistrzów Lig Międzyuczelnianych, Akademickich Mistrzostw Wielkopolski oraz Mistrzostw Studentów o Puchary Rektorów. Z poznańskim AZS związani są m.in. Anita Włodarczyk i Szymon Ziółkowski.

Co warto zobaczyć?
Nie samą nauką student żyje! W Poznaniu znajdziemy zabytki prezentujące różne style – od romanizmu do secesji. Każda z części miasta ma swój niepowtarzalny charakter. Najstarszymi częściami Poznania są położone po prawej stronie Warty: Śródka, Komandoria i Ostrów Tumski. Ten ostatni był niegdyś jednym z pierwszych grodów stołecznych państwa Piastów. To właśnie tutaj w 968 roku powstało pierwsze polskie biskupstwo. Znajdująca się na Ostrowie katedra jest najstarszym zabytkiem Poznania.

Jednym z miejsc w stolicy Wielkopolski, które posiada swoją magiczną atmosferę jest oczywiście Stary Rynek. Renesansowy ratusz, zabytkowe kamienice, urokliwe knajpki z ogródkami, fontanny i uliczki wokół rynku tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. W pobliżu Starego Rynku znajduje się fara – jeden z najpiękniejszych i najbardziej okazałych kościołów barokowych w naszym kraju. Niezwykłe wrażenie robi także potężna bryła niedawno odrestaurowanej ostatniej rezydencji monarszej wzniesionej w Europie – zamku cesarskiego z początku XX wieku. Warto wspomnieć, że historyczny zespół miasta uznany został na Pomnik Historii.
Kultura
W kulturalnym kalendarzu Poznania każdego roku znajdziemy bogatą ofertę festiwali, koncertów i imprez na najwyższym poziomie. W mieście organizowanych jest wiele przedsięwzięć przyciągających artystów z całego świata. Znajduje się tutaj wiele teatrów, kin, muzeów i galerii.

Na przełomie czerwca i lipca Poznań zamienia się w wielką scenę teatralną, a wszystko to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta, który jest jedną z najważniejszych tego typu imprez w Europie Środkowo-Wschodniej. Spektakle w wykonaniu aktorów z niemal wszystkich kontynentów podziwiać można na ulicach miasta, na Starym Rynku, czy nad jeziorem Malta.

W Poznaniu odbywa się także Międzynarodowy Festiwal Teatralny Maski, którego adresatem są przede wszystkim młodzi ludzie, fani teatrów alternatywnych. Także miłośnicy tańca znajdą coś dla siebie. W sierpniu organizowane są Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego podczas których tancerze z całego świata prowadzą warsztaty praktyczne o różnym stopniu zaawansowania oraz teoretyczne z wiedzy o współczesnym tańcu.

W stolicy Wielkopolski, ogromną popularnością cieszy się Jarmark Świętojański, na który przyjeżdżają mistrzowie rzemiosł artystycznych oraz hobbyści z całej Polski. Wśród licznych imprez warto wspomnieć także o: Tygodniu Świętego Patryka, Dniach Kultury Francuskiej, Międzynarodowym Festiwalu Celtyckim, Dniach Kultury Duńskiej oraz Dniach Bretanii. W listopadzie obchodzone są Dni Świętomarcińskie podczas których spróbować trzeba tradycyjnych, poznańskich rogali.

A po godzinach…
Oczywiście, kiedyś trzeba się odstresować. W Poznaniu znajdziemy blisko sto dyskotek, pubów i klubów studenckich. Z kolei bary i puby z niepowtarzalnym klimatem to dobre miejsce do kameralnych spotkań z przyjaciółmi. W czasie wolnym warto też odwiedzić liczne restauracje i kafejki, zwłaszcza te usytuowane wokół Starego Rynku.

Tych, dla których najlepszą rozrywką są zakupy, ucieszy zapewne fakt, że w Poznaniu funkcjonuje kilkanaście dużych centrów handlowych. Najbardziej znanym, nie tylko w Poznaniu, ale i w Europie, jest Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar. Na zakupy warto wybrać się także do: Galerii Malta, Centrum Handlowego M1, King Cross Marcelin, Centrum Handlowo-Rozrywkowego Poznań Plaza, Galerii Pestka czy Kupca Poznańskiego.

25 września swoje podwoje otworzy Park Handlowy Franowo, a w październiku zaplanowano otwarcie, chyba najbardziej oczekiwanej inwestycji, Poznań City Center, na które składać się będzie dworzec kolejowy (otwarty od maja 2012), dworzec autobusowy oraz galeria handlowa o powierzchni 60 tys. metrów kwadratowych. Warto też odwiedzić główne handlowe ulice Poznania, czyli Półwiejską, Wrocławską, Garbary, Głogowską, Dąbrowskiego, Plac Wolności i Św. Marcin.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Student w wielkim mieście, czyli poradnik dla żaka w Poznaniu - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto