Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Student w wielkim mieście, czyli wynajmujemy mieszkanie w stolicy

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Warszawska dzielnica Ursynów.
Warszawska dzielnica Ursynów.
Choć do początku roku akademickiego został miesiąc, to studenci już teraz starają sobie zorganizować własny kąt. Jaką lokalizację najlepiej wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy? Sprawdźmy jak sytuacja wygląda w Warszawie.

Trudny wybór

Gdy już dostaliśmy się na swój wymarzony kierunek studiów musimy podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór miejsca, w którym zamieszkamy. Możliwości mamy naprawdę wiele. Akademik, pokój, mieszkanie - tylko od nas zależy gdzie i jak się urządzimy. Na początku warto określić czego szukamy i ile funduszy jesteśmy w stanie na to przeznaczyć.

Chcąc znaleźć wygodne lokum w rozsądnej cenie, nie powinniśmy czekać do ostatniej chwili. Gdy już zadecydujemy, że chcemy coś wynająć, musimy pamiętać o tym, że mieszkania w stolicy "znikają" bardzo szybko.

Jak i gdzie szukać?

Swoich nowych "czterech kątów" możemy zacząć szukać na własną rękę lub skorzystać z pośrednictwa. Szukanie mieszkania za pomocą pośrednictwa jest wygodne, gdyż pośrednik załatwi za nas wiele formalności: sprawdzi stan prawny nieruchomości, wynegocjuję warunki i sporządzi umowę. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas, ale niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Jeżeli szukamy mieszkania "na własną rękę", będziemy musieli się więcej napracować. Najlepiej zacząć od zebrania wiadomości od znajomych, o tym, czy ktoś nie ma informacji o mieszkaniu na wynajem. Warto codziennie śledzić ogłoszenia w prasie i przeglądać oferty w serwisach internetowych. Można też samemu zmieścić ogłoszenia o tym jakie mieszkanie nas interesuje.

Lokalizacja i cena

Ogłoszeń w sieci nie brakuje. "Witam, jestem studentem 1 roku na UW. Szukam pokoju jednoosobowego w mieszkaniu najlepiej studenckim, tak do 700 zł + opłaty. Ważne, żeby dojazd do centrum był w miarę dobry." - czytamy w jednym serwisie z ogłoszeniami.

Najlepiej wynająć mieszkanie blisko centrum. Nie należy zapominać jednak, że im bliżej centrum, tym wyższa cena za wynajem. I tutaj żak staje przed kolejnym dylematem. Mieszkać bliżej uczelni i płacić więcej za wynajem, czy mieć dalej na zajęcia, ale ponosić mniejsze koszty związane z zakwaterowaniem. Studenci szukają także takiej lokalizacji, która pozwoli im maksymalnie skrócić czas dojazdu na uczelnię. Wtedy starają się szukać mieszkania w pobliżu linii metra, które jest najszybszym środkiem transportu w stolicy.

Na podstawie analizy przeprowadzonej przez serwis http://Morizon.pl, wynika, że ceny za metr kwadratowy, w zależności od dzielnicy, mogą się wahać nawet o 37 zł. Najtaniej mieszkanie wynajmiemy w Wesołej, Rembertowie i w Wawrze, bo za około 30 zł/m2. Mieszkania te jednak cieszą się niskim popytem, ze względu na dużą odległość od centrum. Najwięcej, bo aż ok. 60 zł/m2, zapłacimy, jeśli zdecydujemy się zamieszkać na Starym Mieście, Śródmieściu i Mokotowie.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając mieszkanie, warto zwrócić uwagę na to w jakiej okolicy się znajduje. Opłaca się sprawdzić o ile jest oddalone od centrum handlowego, przychodni czy innych interesujących nas obiektów. Powinniśmy sprawdzić stan pomieszczeń i wyposażenie jakie oferuje nam wynajmujący. Podpisując umowę, dobrze jest się dowiedzieć, czy wynajmujący jest właścicielem lokalu, czy jedynie osobą przez niego upoważnioną. Należy obejrzeć akt własności lokalu i spisać podstawowe dane właściciela.

Co powinna zawierać umowa?

Nie powinniśmy wynajmować lokalu nie zawierając umowy. Wzory można znaleźć np. na http://www.morizon.pl/blog/wp-content/uploads/2008/06/Umowa_najmu_lokalu_mieszkalnego.pdf. Każda umowa powinna zawierać podstawowe elementy takie jak: dane stron zawierających umowę, określenie przedmiotu najmu, wysokość czynszu oraz ewentualnej kaucji. Należy określić jej czas trwania, warunki wypowiedzenia oraz ustalić prawa i obowiązki stron.

Kiedy już znajdziemy "cztery kąty", w których będziemy mieszkać podczas studiów i uporamy się z szeregiem innych formalności związanych z podjęciem nauki na uczelni, nie pozostaje nam nic więcej jak aktywnie spędzić ostatnie dni wakacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto