Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Suchość oka chorobą XXI wieku?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
W24
Kto chce mieć zdrowe oczy jak najdłużej, niech nie prowadzi na sobie eksperymentów. Nie warto z oczami ryzykować. Mogą się zawsze przydać, szczególnie w miłości i polityce. W miłości, bo jak podkreśla szkocki pisarz Arthur Doyle: "kobieta miewa w oczach błyski stokroć wymowniejsze od słów". A w polityce, według Émile Zola, "cała sztuka polega na tym, aby mieć dobre oczy i umieć wykorzystać ślepotę innych".

Jesień i zima nie sprzyjają zdrowiu naszych oczu. Brak światła słonecznego, słabe albo złe oświetlenie w domu (biurze, sklepie, punkcie usługowym, gdzie pracujemy), zimne lub zbyt nagrzane pomieszczenia mieszkalne czy biurowe, suche powietrze pomieszczeń, promieniowanie urządzeń elektronicznych - wszystko to szkodzi oczom. Prędzej czy później z tych względów zaczniemy odczuwać skutki chorobowe. Będziemy mieli złe samopoczucie, zaczerwienie i pieczenie spojówek, dokuczliwe łzawienie oczu, opuchnięcie oczu, kłucie w oczach, itp.

Człowiek ma, spośród pięciu zmysłów, jeden szczególnie cenny - oczy. Bez nich trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie w życiu. W języku specjalistów oczy służą – pisze am24.pl, do "efektywnego formowania obrazu", czyli widzenia. Bez oczu bylibyśmy kretami i to wcale nie tymi od kopania korytarzy w ziemi. Bylibyśmy także łatwym łupem drapieżników. Bez oczu nie widziałby człowiek całego piękna naszej wspaniałej planety, ani uroków drugiego człowieka, zwłaszcza płci przeciwnej.

Oczy, wraz z wiekiem, ulegają naturalnej zmianie. Podobnie jak każdy element w samochodzie, komputerze czy rowerze - wypracowują się i zużywają. Także chorują, psują się i ulegają deformacji. Z upływem wieku nie mają już świeżego wyglądu, ani siły widzenia. Są słabsze, mętnieją, widzą z bardzo bliska, słabo zaś z daleka lub na odwrót. Wymagają korekty medycznej przy pomocy odpowiednich szkieł, itp.

Oczy, jako bardzo słaby i delikatny narząd, są zbyt intensywnie używane i mocno eksploatowane. Od wczesnej młodości niemal bez przerwy: czytamy (często przy zbyt słabym oświetleniu), oglądamy telewizję, pracujemy przy komputerze i działamy w różnym - nieraz bardzo niezdrowym dla oczu - środowisku. Dlatego z czasem odczuwamy dolegliwości oczu, m.in. w prawidłowym widzeniu, które utrudnia nam normalne funkcjonowanie. Okuliści zgodnie przyznają, że współczesny tryb życia sprzyja rozwojowi "suchego oka".

Tę chorobę lekarze nazywają "zespołem suchego oka" - wroc.pl. Objawia się ona pieczeniem oczu, zaczerwienieniem, poczuciem obecności pod powieką czegoś "obcego" (uczucie "obcego" dodatkowo nasila się, np. pod wpływem dymu, wiatru, ciepła). Oczy mogą również swędzić, czasem boleć, być nadwrażliwe na światło. Czujemy wtedy suchość spojówek, ale może towarzyszyć temu też suchość w jamie ustnej, gardle i nosie.

Wśród wielu przyczyn tej choroby można wymienić: infekcje, alergie, pomieszczenia intensywnie ogrzewane (jesienią i zimą) oraz przesadnie (silnie) działająca klimatyzacja. Do winowajców zalicza się też - resmedica.pl - ekrany komputerów i wyświetlacze elektroniki użytkowej, przed którymi spędzamy nierzadko kilka, czy kilkanaście godzin dziennie. Dla zdrowia należy więc często wietrzyć pomieszczenia i ograniczać do minimum przebywanie przed ekranami elektroniki.

Zwykle złe czynniki zewnętrzne powodują rozwój tzw. "prostego zapalenia spojówek" - gazeta.pl. Przyczyny są różne. Mogą to być czynniki fizyczne: światło, wiatr, kurz oraz chemiczne: dym, para i gazy drażniące. Częstym powodem tego schorzenia jest przewlekły niedobór snu. Leczenie takiej postaci choroby spojówek polega na znalezieniu "winnego" i wyeliminowaniu jego wpływu na oczy. Jest to o tyle ważne, że niedoleczone "proste zapalenie spojówek" może ułatwić wniknięcie bakterii i rozwinięcie groźniejszej choroby - "bakteryjnego zapalenia spojówek".

Objawy bakteryjnego zapalenia – pisze http://info.zdrowie.gazeta.pl/temat/zdrowie/proste+zapalenie+spoj%C3%B3wekgazeta.pl - to przede wszystkim: obrzęk i przekrwienie spojówek, wrażenie piasku pod powiekami i ropna wydzielina albo wybroczyny w spojówce. Leczenie polega na stosowaniu maści lub kropli z antybiotykami. Obrzęk spojówek, ból, pieczenie, kłucie, poczucie obecności ciała obcego - to również najczęstsze objawy innej choroby - "wirusowego zapalenia spojówek". W tej chorobie stosuje się środki przeciwwirusowe i czasami "antybiotyki, chroniące przed bakteriami, które mogą dołączyć do wirusów".

Oprócz wymienionych schorzeń oczu, są jeszcze inne, jak choroba mokrego oka, jęczmień i gradówka, jaglica i jaskra, wytrzeszcz oka, czyli nadmierne wysunięcie gałki ocznej lub obu gałek ku przodowi oraz najróżniejsze urazy i uszkodzenia oka. Z każdym podejrzanym przypadkiem wspomnianych schorzeń czy uszkodzeń oka (oczu) należy udać się natychmiast do lekarza. Lepiej niech orzeka i leczy chorobę fachowiec niż podejmować ryzyko leczenia na własną rękę. Kto chce mieć zdrowe oczy jak najdłużej, niech nie prowadzi na sobie eksperymentów.

Z oczami nie warto ryzykować. Mogą się zawsze przydać, szczególnie w miłości i polityce. W miłości, bo według szkockiego pisarza Arthura Doyle, który w powieściach detektywistycznych ma głównego bohatera Sherlocka Holmesa, podkreśla, że "kobieta miewa w oczach błyski stokroć wymowniejsze od słów". A w polityce, zdaniem francuskiego pisarza, głównego przedstawiciela naturalizmu, Émile Zola, "cała sztuka polega na tym, aby mieć dobre oczy i umieć wykorzystać ślepotę innych".

Stanisław Cybruch

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto