MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Susza, globalne ocieplenie: stan alarmowy dla świata. Naukowcy ostrzegają przed kataklizmem. Co nas czeka?

Julia Karasiewicz
Julia Karasiewicz
11 tysięcy naukowców z całego świata ostrzega przed katastrofą. Przekonują, że jeśli nie dokonamy natychmiastowych zmian w naszym stylu życia, niebawem będziemy świadkami ”cierpienia ludzi na nieznaną dotąd skalę”. Faktem jest, że spośród 13 punktów krytycznych dla klimatu, 9 już się urzeczywistniło. Skutki obserwujemy już teraz - Polska zmaga się z suszą. Co jeszcze nas czeka i co musimy zmienić, by się uchronić przed katastrofą?

Co nas czeka? "Niewyobrażalne cierpienie”

11 tysięcy ekspertów ze 153 krajów - tyle osób podpisało się pod raportem z listopada 2019 ostrzegającym ludzkość przed zagrożeniem klimatycznym. Badacze uznali, że wprowadzenie stanu alarmowego jest ich moralnym obowiązkiem.

Jakie rozwiązania proponują naukowcy?

Za raport, opublikowany przez magazyn naukowy „BioScience”, odpowiadają William J. Ripple i Christopher Wolf. Autorzy twierdzą, że aby zapobiec powszechnej nędzy spowodowanej katastrofalnymi uszkodzeniami biosfery, ludzkość musi czym prędzej wprowadzić zrównoważoną ekologicznie alternatywę dla działań podejmowanych do tej pory.

Zmiany klimatyczne to nasza rzeczywistość, która niestety pogarsza się szybciej niż przewidywano. - William Ripple, profesor ekologii (Uniwersytet w Oregonie)

Jeśli nic nie zrobimy, będziemy świadkami niewyobrażalnego cierpienia - to przerażający wniosek, który płynie z raportu.

Susza efektem globalnego ocieplenia

Efekty czarnego scenariusza naukowców widzimy już teraz. Po kolejnej zimie bez śniegu i przy suchej wiośnie bez opadów deszczu, Polska wysycha. Puszczane mimo uszu ostrzeżenia ekspertów stają się powoli faktem. Już w 2019 roku w niektórych miejscowościach czasowo zabrakło wody w kranach. Prognozy na 2020 są jeszcze gorsze.

Uważa się, że czeka nas najgorsza sytuacja od ponad stu lat. Obecnie obserwujemy znacznie niższy poziom rzek, niż zazwyczaj wiosną. Przez brak opadów (susza meteorologiczna) poziom wód ciągle spada, prowadząc do stanu suszy hydrologicznej. Rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w wypowiedzi dla TVN zaznaczył:

W marcu i kwietniu stany wody na rzekach w Polsce powinny rosnąć z powodu zasilania rzek wodami roztopowymi. Zaistniała obecnie sytuacja jest więc bardzo niekorzystna w perspektywie dalszych miesięcy - Grzegorz Walijewski, hydrolog

Punkty krytyczne dla klimatu

Czym są punkty krytyczne dla klimatu? To zjawiska, które uruchomią pewne nieodwracalne procesy w degradacji środowiska naturalnego, jakie znamy. Z 13 wyznaczonych przez naukowców punktów urzeczywistniło się już 9, na co wskazuje kolejny raport, przygotowany przez Zespół ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change). Jakie zmiany zachodzą już teraz?

  1. Zniszczenie amazońskiego lasu deszczowego przez nawracające susze
  2. Redukcja lodu morskiego w Arktyce
  3. Osłabienie prądów morskich w Atlantyku
  4. Zniszczenie lasów borealnych przez pożary i plagi szkodników
  5. Masowe wymieranie organizmów żyjących na Wielkiej Rafie Koralowej
  6. Stopnienie pokrywy lodowej Grenlandii
  7. Stopnienie wiecznej zmarzliny
  8. Stopnienie pokrywy lodowej w zachodniej Arktyce
  9. Topnienie lądolodu Antarktydy wschodniej

Brak natychmiastowych działań sprawi, że kolejny punkt krytyczny dla klimatu, jakim jest wzrost średnich temperatur o 1.5 stopnia Celsjusza, może zostać przekroczony już w 2040 roku. Konsekwencje będą niestety dramatyczne.

Czy da się naprawić sytuację?

Badacze, choć nakreślili mocno pesymistyczną wizję, nie pozostawili nas bez nadziei. W raporcie opublikowanym przez „BioScience” zaproponowali 6 punktów, które mogą pomóc w rozwiązaniu globalnego problemu. Co musimy wcielić w życie, by zadbać o stabilną przyszłość - nie tylko kolejnych pokoleń, ale i własną? Zobacz w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Susza, globalne ocieplenie: stan alarmowy dla świata. Naukowcy ostrzegają przed kataklizmem. Co nas czeka? - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto