Świadczenie postojowe. Co zrobić, jeśli firma nie chce złożyć wniosku do ZUS?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Kerala/ Pixabay.com
Świadczenie postojowe to trzymiesięczna pomoc państwa dla osób z umowami cywilnoprawnymi i samozatrudnionych, które straciły źródło utrzymania przez koronawirusa. Część zwolnionych pracowników czeka na pomoc miesiącami. Na szczęście pomoże im tarcza 4.0.

Pomoc zagwarantowana przez państwo obejmuje osoby z umowami cywilnoprawnymi, np. z umowami zlecenie. Do ZUS-u zgłaszają się jednak zleceniobiorcy, którzy nie mogą wymóc na pracodawcy, aby ten zgłosił ich do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nawet jeżeli są uprawnieni do świadczenia postojowego, nie dostaną pieniędzy bez pośrednictwa firmy, dla której pracowali. Tymczasem zleceniodawcy mogą odmówić pomocy, zwlekać z podpisaniem dokumentu lub złożyć w urzędzie źle wypełniony wniosek.

Kiedy trzeba długo czekać na świadczenie postojowe?

Wystarczy, że we wniosku będą źle podane daty, a ZUS nie przyzna świadczenia. W podobnych tarapatach mogą być osoby, których zleceniodawca nie zgłosił, wbrew wcześniejszym zapewnieniom, do ubezpieczeń społecznych. Nie dostaną oni świadczenia postojowego, nawet jeżeli uczciwie pracowali. Podobnie, pomocy od państwa nie otrzymają zleceniobiorcy, za których pracodawca odprowadzał niepełne składki. Przynajmniej nie od razu, ponieważ w takiej sytuacji ZUS uruchamia postępowanie kontrolne.

Dla urzędników nie jest także jasne, co mają robić, gdy wpłynie do nich wniosek o świadczenie postojowe, ale brakuje na nim podpisu zleceniodawcy. Taki wniosek może zostać odrzucony (wówczas zleceniodawca powinien przejść jeszcze raz przez całą procedurę składania wniosku), ale równie dobrze pracownik ZUS może poprosić o uzupełnienie brakującego pola. Postępowanie można by usprawnić, gdyby ustawa mówiła, co robić w takiej sytuacji.

Jeżeli były zleceniodawca nie dopełni odpowiednich formalności, starania o świadczenie postojowe mogą ciągnąć się miesiącami. Zwolnionemu pracownikowi pozostają wizyty w ZUS-ie i u byłego pracodawcy (pod warunkiem, że ma z nim kontakt). Dla osób, które straciły pracę z dnia na dzień, taki stan rzeczy jest bardzo kłopotliwy.

Co zrobić, żeby dostać świadczenie postojowe bez pośrednictwa pracodawcy?

Senatorowie dostrzegli problemy, z jakimi borykają się zleceniobiorcy. W myśl tarczy 4.0 zleceniobiorca, którego szef odmówił złożenia wniosku o świadczenie postojowe, może samodzielnie ubiegać się o świadczenie. Senat zgłosił odpowiednią poprawkę do ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, czyli do tarczy 4.0 (w piątek 19 czerwca ustawę przyjął Sejm), a w poniedziałek 22 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał 4. wersję tarczy antykryzysowej.

W myśl nowych przepisów zleceniobiorca może samodzielnie ubiegać się o świadczenie postojowe, ale powinien dołączyć do wniosku oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, wskazujące na to, że zleceniodawca odmówił pośrednictwa między ZUS a osobą, z którą rozwiązał umowę. Nie wiadomo natomiast, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma rozstrzygnąć, co wydarzyło się naprawdę, jeżeli pracodawca zaprzeczy, jakoby odmówił złożenia wniosku o świadczenie postojowe.

Świadczenie postojowe dwa tytuły do ubezpieczenia

Inny przepis ułatwiający życie wnioskodawcom dotyczy osób samozatrudnionych. Dotychczas, jeżeli prowadziły one działalność gospodarczą, a dodatkowo miały umowę o pracę (np. na niepełen etat), były wykluczone z możliwości ubiegania się o świadczenie postojowe. Świadczenie postojowe nie przysługiwało w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z różnych tytułów. Teraz jednak grono osób uprawnionych do pomocy poszerzyło się o takie osoby.

Świadczenie postojowe przysługuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą lub zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowa zlecenie, agencyjna, o dzieło). Wniosek o świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych lub wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych można pobrać ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wypełnia go zleceniodawca lub zamawiający.

Świadczenie postojowe jest wypłacane przez trzy miesiące w kwocie 2080 zł miesięczni, co stanowi 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli przychód z ostatnich trzech miesięcy był niższy niż 50% minimalnej pensji, świadczenie postojowe wyniesie 1300 zł miesięcznie. Limit przychodów uprawniających do świadczenia postojowego wynosi 15 681 zł w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, co stanowi 300% prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia za 2020 rok.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Materiał oryginalny: Świadczenie postojowe. Co zrobić, jeśli firma nie chce złożyć wniosku do ZUS? - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kamila Mróz

ja na nic liczyć nie mogłam, dlatego sama postarałam się o kredyt na cel inwestycyjny ze wsparcia biznesu. Tutaj wypełniłam wniosek https://wsparciebiznesu.finanzapolska.com/ i finalnie mam już pieniądze na koncie. W inny sposób nie podratowałabym firmy.

Dodaj ogłoszenie