Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczne zakupy mogą być bezpieczne. Policjanci radzą!

Mateusz Bagieński
Mateusz Bagieński
pixabay
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. A skoro tak to i zaopatrywanie się w prezenty. Już od lat zakupy w sieci biorą górę nad tymi tradycyjnymi. Między innymi dlatego, że coraz więcej osób decyduje się kupić wymarzone prezenty przez Internet. Niestety zarówno w realnym jak i wirtualnym świecie możemy zostać oszukani. Policjanci radzą, co zrobić, aby nie paść ofiarą przestępców internetowych.

Świąteczne zakupy mogą być bezpieczne. Policjanci radzą!

Zakupy w sieci stały się modne już wiele lat temu. A dziś praktycznie są już codziennością. Szczególnego znaczenia nabiera to zwłaszcza teraz, przed świętami. Internetowe „promki” cieszą się ogromną popularnością. Są bardzo wygodne i dają możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci, musimy jednak pamiętać, że Internet to również miejsce, gdzie działają oszuści. Apelujemy, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek. Dlatego uważajmy na wyjątkowe okazje i bardzo duże promocje na sprzęt i artykuły. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat.

Płatności dokonujmy wyłącznie na zaufanych urządzeniach i unikajmy wykonywania ich w miejscach publicznych. Nigdy nie udostępniajmy swoich numerów PIN czy haseł na przykład do bankowości elektronicznej. Uważajmy także na podejrzane wiadomości o konieczności dopłaty do przesyłki.

Dlatego mając na względzie otrzymywane zgłoszenia, a także przedświąteczny okres, w którym czasami na ostatnią chwilę szukamy prezentów dla najbliższych i nie zawsze zachowujemy ostrożność podczas zakupów, Policjanci przypominają o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

- zawsze korzystaj ze sprawdzonych portali internetowych,

- logując się na konto sklepu internetowego unikaj ogólnodostępnych punktów do internetu,

- sprawdź jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możesz zadzwonić,

- sprawdzaj opinie o sprzedawcy i sklepie, w którym masz zamiar kupować,

- otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy,

- zamawiając sprzęt zapytaj, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi,
kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji,

- staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione.

Jeśli mimo dochowania ostrożności zostaniesz oszukany zgłoś ten fakt na Policję. Nie zapomnij wtedy zabrać dokumentacji związanej z transakcją:

- datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę,

- nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy,

- sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, numer telefonu, adres,

- sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

Źródło: KPP Giżycko

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto