Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowa akcja na ratunek ginącej populacji tygrysów

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Tygrys
Tygrys Wikipedia Commons
Przy okazji Światowego Dnia Tygrysa, który przypada 29 lipca, ekolodzy przypominają, że dziko żyjący kot należy do gatunku najbardziej zagrożonego wyginięciem. Na wolności żyje obecnie tylko około 3,2 tys. tygrysów.

Ekolodzy przypominają, że już cztery z dziewięciu gatunków tygrysów są są wymarłe. Największy gatunek dziko żyjących kotów, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych zwierząt na świecie, należy do gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem. Dane statystyczne są zatrważające. Na wolności żyje obecnie tylko około 3,2 tys. tygrysów, podczas gdy jeszcze 100 lat temu ich populacja szacowana była na około 100 tys. Oznacza to, że w XX wieku straciliśmy 97 proc. światowej populacji tego gatunku.

Światowy Dzień Tygrysa jest okazją, by przypomnieć o zagrożeniu i sposobach przeciwdziałania wyginięciu gatunku. Organizacja ekologiczna World Wide Fund for Nature rozpoczęła międzynarodową akcję, która m ana celu podwojenia liczby dziko żyjących tygrysów do 2022 r. W programie ochrony tygrysów TX2 bierze udział 13 państw, w których żyją tygrysy, w tym Indie i Nepal, gdzie trwa wielkie liczenie tych zwierząt. Organizacja apeluje do rządów obydwu państw o przeprowadzenie kolejnych tropień w 2016, 2020 i 2022 r., które pomogą ocenić zmiany liczebności populacji tygrysów. WWF będzie je wspierać kraje w realizacji tego ambitnego zadania.

Największym zagrożeniem dla tygrysów są kłusownictwo i nielegalny handel żywymi zwierzętami lub wykonanymi z nich produktami o rzekomo leczniczym działaniu. W dalszej kolejności dopiero do wyginięcia gatunku przyczynia się niszczenie siedlisk. Najwięcej przypadków nielegalnego handlu tygrysami w ciągu ostatnich 10 lat miało miejsce w Indiach, Chinach i Nepalu. Według raportu pt. "Tylko skóra i kości" wydanego przez organizację TRAFFIC w latach 2000-12 skonfiskowano części tygrysów należące do ponad 1,4 tys. zwierząt, co oznacza, że każdego roku traciło życie średnio 110 tygrysów.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto