Nasza Loteria

Światowa konferencja Uniwersytetów Dziecięcych w Ankarze

Jolanta Różowska
Jolanta Różowska
W ostatnim tygodniu listopada 2011 roku, w Ankarze odbyła się światowa konferencja uniwersytetów dziecięcych.

Konferencja pod tytułem „From Providence to Evidence - Governance and Strategic Development of SiS Activities for Children and Young People in the Context of Change - Zarządzanie i rozwój strategiczny zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w kontekście zmian”, została zorganizowana m.in. przez EUCU.NET europejską sieć uniwersytetów dziecięcych i stała się forum poświęconym aktywnej roli dzieci i młodzieży w przemianach w dziedzinie edukacji, oświaty i szkolnictwa wyższego zachodzących w społeczeństwach zjednoczonej Europy.

W konferencji uczestniczyło 150 osób z całego świata (głównie z Europy) i byli to organizatorzy uniwersytetów dziecięcych, politycy oraz naukowcy. Polskę reprezentowało 7 przedstawicieli uniwersytetów dziecięcych z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Łodzi i Olsztyna i Chrzanowa. Nasza obecność miała szczególne znaczenie w kontekście niezwykle dynamicznego rozwoju idei uniwersytetów dziecięcych w Polsce, która coraz częściej jest postrzegana nie tylko w Europie ale i poza nią jako wzór dobrych praktyk w tej dziedzinie.

W trakcie 4 dniowej konferencji jej uczestnicy wysłuchali kilkunastu zajmujących wykładów oraz wzięli udział w licznych warsztatch i dyskusjach. Wystąpił m.in. Joost van IERSEL z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego organu doradczego Unii Europejskiej, który przedstawił referat na temat roli młodych ludzi w planach Europy na rok 2020 oraz Rodiger KLEIN z Europejskiej Federacji Narodowych Akademii Nauk, który omówił zmieniającą się funkcję Narodowych Akademi Nauk w kontekście promocji nauki i edukacji wśród dzieci i młodzieży.

Polacy również mieli swój wkład w program konferencji. Prof. dr hab. Anna KARWIŃSKA z Uniwersytetu Dzieci Ekonomicznego w Krakowie była autorką jednej z prezentowanych prac. W swoim wykładzie zobrazowała treści poznawcze zawarte w rysunkach dzieci oraz ich funkcję jako źródło badań socjologicznych. Natomiast, dr Jerzy JAROSZ z Uniwersytetu Dzieci Śląskiego w Katowicach był reprezentantem Polski podczas dyskusji panelowej na temat różnic w modelach uniwersytetów dzieci w poszczególnych państwach.

Jednym z prowadzących warsztaty była Jolanta RÓŻOWSKA, prezes Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci, który działa w Chrzanowie. W trakcie 5-godzinnych warsztatów ich uczestnicy zapoznali się z wynikami badań dr Małgorzaty Więckowicz prowadzonymi pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Grodzińskiej -Jurczak z Instytut Badań Środowiskowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na temat dostępnych narzędzi do ewaluacji jakości pracy uniwersytetów dziecięcych oraz innych pozaszkolnych projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Na podstawie wyników tych prac została przedyskutowana wspólna koncepcja metod oraz narzędzi służących do oceny efektów działania oraz oceny roli uniwersytetów dziecięcych w społeczeństwach przekształcającej się zjednoczonej Europy.

W czasie konferencji została wypracowana i podpisana Deklaracja (The Ankara Declaration), która lokuje dzieci i młodzież w samym centrum dialogu społecznego na temat przyszłej formy nauki oświaty i edukacji. Deklaracja ta jest pierwszym krokiem na drodze dostrzeżenia i nadania właściwej rangi rozwijającym się dynamicznie europejskim uniwersytetom dziecięcym. Ma ona istotne znaczenie dla rozwoju dalszych działań podejmowanych na rzecz włączania dzieci i młodzieży w proces modernizacji społeczeństw jako katalizatora zachodzących społecznych i instytucjonalnych przemian.

współautor: dr Jerzy Jarosz, UŚ Katowice

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto