Światowa konferencja Uniwersytetów Dziecięcych w Ankarze

Jolanta Różowska
Jolanta Różowska
Udostępnij:
W ostatnim tygodniu listopada 2011 roku, w Ankarze odbyła się światowa konferencja uniwersytetów dziecięcych.

Konferencja pod tytułem „From Providence to Evidence - Governance and Strategic Development of SiS Activities for Children and Young People in the Context of Change - Zarządzanie i rozwój strategiczny zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w kontekście zmian”, została zorganizowana m.in. przez EUCU.NET europejską sieć uniwersytetów dziecięcych i stała się forum poświęconym aktywnej roli dzieci i młodzieży w przemianach w dziedzinie edukacji, oświaty i szkolnictwa wyższego zachodzących w społeczeństwach zjednoczonej Europy.

W konferencji uczestniczyło 150 osób z całego świata (głównie z Europy) i byli to organizatorzy uniwersytetów dziecięcych, politycy oraz naukowcy. Polskę reprezentowało 7 przedstawicieli uniwersytetów dziecięcych z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Łodzi i Olsztyna i Chrzanowa. Nasza obecność miała szczególne znaczenie w kontekście niezwykle dynamicznego rozwoju idei uniwersytetów dziecięcych w Polsce, która coraz częściej jest postrzegana nie tylko w Europie ale i poza nią jako wzór dobrych praktyk w tej dziedzinie.

W trakcie 4 dniowej konferencji jej uczestnicy wysłuchali kilkunastu zajmujących wykładów oraz wzięli udział w licznych warsztatch i dyskusjach. Wystąpił m.in. Joost van IERSEL z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego organu doradczego Unii Europejskiej, który przedstawił referat na temat roli młodych ludzi w planach Europy na rok 2020 oraz Rodiger KLEIN z Europejskiej Federacji Narodowych Akademii Nauk, który omówił zmieniającą się funkcję Narodowych Akademi Nauk w kontekście promocji nauki i edukacji wśród dzieci i młodzieży.

Polacy również mieli swój wkład w program konferencji. Prof. dr hab. Anna KARWIŃSKA z Uniwersytetu Dzieci Ekonomicznego w Krakowie była autorką jednej z prezentowanych prac. W swoim wykładzie zobrazowała treści poznawcze zawarte w rysunkach dzieci oraz ich funkcję jako źródło badań socjologicznych. Natomiast, dr Jerzy JAROSZ z Uniwersytetu Dzieci Śląskiego w Katowicach był reprezentantem Polski podczas dyskusji panelowej na temat różnic w modelach uniwersytetów dzieci w poszczególnych państwach.

Jednym z prowadzących warsztaty była Jolanta RÓŻOWSKA, prezes Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci, który działa w Chrzanowie. W trakcie 5-godzinnych warsztatów ich uczestnicy zapoznali się z wynikami badań dr Małgorzaty Więckowicz prowadzonymi pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Grodzińskiej -Jurczak z Instytut Badań Środowiskowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na temat dostępnych narzędzi do ewaluacji jakości pracy uniwersytetów dziecięcych oraz innych pozaszkolnych projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Na podstawie wyników tych prac została przedyskutowana wspólna koncepcja metod oraz narzędzi służących do oceny efektów działania oraz oceny roli uniwersytetów dziecięcych w społeczeństwach przekształcającej się zjednoczonej Europy.

W czasie konferencji została wypracowana i podpisana Deklaracja (The Ankara Declaration), która lokuje dzieci i młodzież w samym centrum dialogu społecznego na temat przyszłej formy nauki oświaty i edukacji. Deklaracja ta jest pierwszym krokiem na drodze dostrzeżenia i nadania właściwej rangi rozwijającym się dynamicznie europejskim uniwersytetom dziecięcym. Ma ona istotne znaczenie dla rozwoju dalszych działań podejmowanych na rzecz włączania dzieci i młodzieży w proces modernizacji społeczeństw jako katalizatora zachodzących społecznych i instytucjonalnych przemian.

współautor: dr Jerzy Jarosz, UŚ Katowice

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie