Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Ksiązki niebawem! Czytamy? Czytamy!

Justyna Drozdecka
Justyna Drozdecka
23 kwietnia na całym świecie książki będą obchodziły swoje święto. Jakie atrakcje czekają na polskich czytelników?

Trochę historii
Pomysł obchodzenia Dnia Książki zrodził się w Katalonii, z inicjatywy tamtejszego wydawcy Vincente'a Clavela Andresa. W Katalonii 23 kwietnia jest obchodzony jako dzień św. Jerzego, patrona książki.

Data, którą przyjmujemy za Dzień Książki, jest także symbolicznym datą dla literatury. Tego dnia w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega - daty przyjmuje się wg kalendarza juliańskiego (W. Shakespeare) i gregoriańskiego (Miguel de Cervantes, Inca Garcilaso de la Vega).

23 kwietnia pojawia się również w datach urodzin, czy śmierci innych znanych postaci ze świata literatury, m.in. Vladimira Nabokowa. Dzień Książki w Hiszpanii obchodzony był już od 1930 roku.

W 1995 roku UNESCO ustanowiło 23 kwietnia dorocznym świętem, promującym czytelnictwo i literaturę na całym świecie.

Dlaczego warto czytać?
Raporty na temat czytelnictwa w Polsce podają, że coraz mniej osób czyta!
Dlaczego? Powodów jest wiele. Najważniejszy to pewnie ten, że mamy telewizję, internet i innych "złodziei czasu".

Nie bez znaczenia są też ceny książek. Niestety, te są bardzo wysokie. Na rynku każdego miesiąca pojawia się co najmniej kilka nowych pozycji. Za każdą trzeba zapłacić co najmniej 30 złotych. Podobną cenę zapłacimy za e-booka, czy m-booka (książki w formie elektronicznej).

Na szczęście, zostają jeszcze publiczne biblioteki i cylicznie organizowane akcje "wymiany książek". Czy warto czytać? Warto! Dlaczego? Przede wszystkim, czytanie relaksuje!

Możliwość oderwania się od szarej rzeczywistości, chwilowe zapomnienie o pędzącym świecie, to naprawdę doskonały sposób odpoczynku. Poza tym, czytanie rozwija wyobraźnię. Nie sztuką jest obejrzeć ekranizację, sztuką jest stworzyć swoje wyobrażenie o bohaterach, miejscach i zdarzeniach. Dzięki lekturze, można poznać wiele nowych słów. Często występujące literackie określenia, są dla czytelnika czymś nowym. A na dodatek, dużo czytając, można sobie w prosty sposób poradzić z ortografią.

Książki (oprócz małych wyjątków, które się zdarzają) są napisane bezbłędnie, z reguły bardzo ładnym językiem. Ludzie oczytani posługują się więc językiem, zwracając uwagę na używanie stosownych określeń, poprawnie budując zdania.
Rzadko udaje się wynieść takie umiejętności ze szkoły.

Czytanie jest modne!
W odniesieniu do zatrważających raportów o stanie czytelnictwa w Polsce, powstało wiele kampani społecznych, które mają propagować czytanie tak wśród dzieci, jak i dorosłych.

Jakiś czas temu, w Krakowie, kilku fanatyków czytelnictwa, propagowało akcję czytania w środkach komunikacji miejskiej. Pomysłodawcy prosili, o ustępowanie miejsca czytającym. Akcja okazała się niewypałem, ale sam pomysł był na "piątkę".

Nie tak dawno, na Kładce o. Bernatka, odbył się "flash mob". Kilkadziesiąt osób, znajdujących się na kładce, wyciągnęło książki i zaczęło czytać.

Światowy Dzień Książki - pomysł na ciekawe spędzenie czasu
W najbliższy weekend w całej Polsce odbywać się będą akcje i happeningi, mające na celu przekonanie społeczeństwa do czytania książek. W wielu polskich miastach będzie można spotkać się i porozmawiać z pisarzami i znawcami literatury.

Odbędą się także akcje wymiany książek. Warto zajrzeć na półki - oddać komuś przeczytaną książkę i wybrać w zamian coś dla siebie. Światowy Dzień Książki to doskonała okazja do tego, by zacząć czytać i czerpać z tego radość.

Ale uwaga - książki bywają bardzo wciągające! Niemożność oderwania się od lektury, często prowadzi do zaniechania wykonywania swoich obowiązków lub gdy czytanie odbywa się wieczorową porą, do nieprzespanej nocy! Mimo to z czystym sumieniem polecam czytanie!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto