Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta Wielkanocne i ich symbole

Isabella Degen
Isabella Degen
Każdego roku przed świętami, przed oczyma przewijają się nam zajączki, baranki, kurczaczki, a przede wszystkim kolorowe jajka. Od lat symbole świąt Wielkiejnocy stały się znakami marketingowymi, a tymczasem maja inne wielkie znaczenie.

Za każdym z tych symboli kryje się sens religijny. Kiedy patrzymy na nie, to uzmysławiają one nam istotne sprawy dotyczące naszego życia - wiecznego życia. Są one wyrazem przekazów chrześcijańskich i trzeba na nie spojrzeć z perspektywy naszej wiary.

Baranek wielkanocny, to najważniejszy i najgłębszy znak dla każdego chrześcijanina. Kiedy Abraham, chciał ofiarować Bogu swojego syna Izaaka, Bóg go powstrzymał i polecił mu ofiarować baranka. Podobnych przykładów znajdujemy więcej w Piśmie Świętym. Np. Święty Jan Chrzciciel powiedział o Jezusie „Oto Baranek Boży” (J-1,29). W Wielkanoc patrząc na baranka, spróbujmy spojrzeć na niego przez pryzmat śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Stojący na stole baranek wielkanocny przypomina nam o tym, że Chrystus odkupił nasze grzechy oraz że jesteśmy zaproszeni na jego ucztę.

Jajko jest symbolem życia, zarodkiem Wszechświata, jajko to zmartwychwstanie. Symbol ten spotykamy także w innych wierzeniach, już w czasach antycznych było symbolem życia. Podobnie kurczak, aby przedostać się do życia, musi rozłupać skorupę. Jajko symbolizuje nowe życie, odrodzenie, którego dokonał zmartwychwstały Chrystus.

W niedzielę wielkanocną przy śniadaniu, dzielimy poświęcone jajko na tyle części, ile jest osób w rodzinie. Wszyscy domownicy składają sobie nawzajem życzenia. Ten obyczaj jest typowo polski i w żadnym kraju Europy nie jest praktykowanny.

Zając i jajko są pozostałościami pogańskich, przedchrześcijańskich rytuałów wiosny i urodzaju. Kiedyś sądzono, że zając śpi z otwartymi oczyma, tak więc również dla chrześcijan, jest symbolem czujności. Symbolizuje płodność i odradzanie się dlatego również jest symbolem zmartwychwstania. Ten symbol jest rozpowszechniony w niemieckojęzycznych krajach, Niemczech i Austrii, gdzie w pierwszy dzień świąt przynosi dzieciom słodycze. Tradycją jest szukanie przez dzieci zajączka i jajek wielkanocnych.

W koszyczku ze święconką nie powinno zabraknąć chleba, który jest podstawowym pokarmem człowieka i przypomina mu Eucharystię. Jest to jeden z najważniejszych symboli tradycji chrześcijańskiej. We wszystkich kręgach kulturowych oznacza dostatek i jest podstawowym pokarmem niezbędnym do życia.

Niech te święta Wielkanocne będą dla wszystkich wielkim symbolem odrodzenia się wiary i życia.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto