Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sylwester za pasem. Poznaj najdziwniejsze zwyczaje

Małgorzata Osowiecka
Małgorzata Osowiecka
W tę noc każdy bawi się inaczej. A jak ty spędzisz sylwestra?
W tę noc każdy bawi się inaczej. A jak ty spędzisz sylwestra? parapente 1/CC 2.0
Co kraj to obyczaj... sylwestrowy. W tę jedyną i niepowtarzalną noc Niemcy, jak co roku oglądają ten sam program, Duńczycy tłuką talerze pod drzwiami sąsiadów, Amerykanie namiętnie się całują, a Chilijczycy bawią na cmentarzu.

Irlandia - jemioła pod poduszką

Samotne kobiety z Irlandii rozpaczliwie czekają na sylwestra, ponieważ wierzą, że właśnie ta noc może odmienić ich życie, przynosząc wielką miłość. Wiele irlandzkich kobiet 31 grudnia wkłada pod poduszkę jemiołę z nadzieją, że to przyciągnie ich przyszłego męża. W irlandzkiej kulturze uważa się również, że taki zabieg pomaga pozbyć się pecha.

Dania - dziwny wyraz sympatii

Dziwną i intrygującą duńską tradycją noworoczną jest rzucanie tłukących się naczyń pod drzwi sąsiadów. Jeszcze dziwniejsze jest to, że nie sprawia to obdarowanym smutku, ani ich nie denerwuje, a wręcz przeciwnie - sprawia przyjemność. Rodzina z najbardziej pokaźną wieżą potłuczonych talerzy, szklanek, kubków i innych naczyń uważana jest za najbardziej szczęśliwą, ponieważ to oznacza, że mają wielu lojalnych przyjaciół.

Meksyk - kontakty z zaświatami

Rozmowy z duchami są częścią meksykańskich wierzeń. Meksykanie są głęboko przekonani, że mogą porozumiewać się z duszami swoich ukochanych zmarłych. Sylwester jest w tej kulturze uważany za najlepszy czas, aby komunikować się z tymi, którzy już odeszli, a także, by przekazać im jakąś wiadomość lub poprosić o pomoc. I nie są to raczej okryte złą sławą, domowe rytuały, ale praktykowane legalnie zwyczaje. Na przykład w Taos Inn, w Nowym Meksyku, oferuje się 15 minut sesji spirytualistycznej i medytacji w zamian za 15 dolarów.

Filipiny - symbole bogactwa

Wyobraź sobie ulice pełne ludzi w ubraniach w groszki i stoły zastawione okrągłą żywnością i kształtnymi owocami. To wszystko corocznie ma miejsce na Filipinach w sylwestra. Filipińczycy wierzą, że takie rytuały przyniosą im dobrobyt. Groszki i okrągłe kształty, a także suto zastawione stoły mają zapowiadać przybytek fortuny przez ich skojarzenie z monetami i bogactwem.

Szkocja - ognisty festiwal

Sylwester w Szkocji jest corocznie czasem znanego na całym świecie festiwalu Hogmanay. Te święto rodem z Edynburga trwa cztery dni. Rozpoczyna się 29 grudnia i trwa aż do 1 stycznia, a bierze w nim udział zawsze około 100 tysięcy osób, dla których jest to po prostu święto dobrej zabawy. Mężczyźni paradują ulicami i trzymając nad głowami ogniste kule, wykonują rozmaite akrobacje. Według mieszkańców kule ognia mają przynieść oczyszczenie i słoneczną pogodę. Uroczystość ta pamięta czasy Wikingów.

Ekwador - palenie strachów na wróble

Ekwadorczycy przyjęli unikalny zwyczaj robienia strachów na wróble i palenia ich równo o północy. Specjalnie na tę okazję mieszkańcy ubierają kukły i wypełniają je gazetami i kawałkami drewna. Kiedy zbliża się północ, wszyscy zbierają się przed domami i każda rodzina pali swojego stracha na wróble. Tradycja mówi, że to unieważnia wszystkie złe rzeczy, które miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Taki rytuał ma również przegonić pecha i zapewnić mieszkańcom Ekwadoru szczęście w nadchodzącym Nowym Roku.

Niemcy - "co roku to samo"

Pomyśl, że co roku w sylwestra jesteś zmuszany do oglądania tego samego programu. Chyba nie jest to zbyt miła perspektywa spędzenia czasu? O dziwo w Niemczech ten zwyczaj jest kultywowany od 1972 roku. Równo o północy Niemcy włączają telewizję, by obejrzeć ten sam brytyjski show "Dinner for One". Pochodzenie tradycji nie jest znane, ale stała się ona tak popularna, że powiedzenie "co roku to samo", w odniesieniu właśnie do tego programu, weszło na stałe do ich języka.
Chile - zabawa na cmentarzu

Talca to małe miasteczko w Chile, znane z dość osobliwych obchodów Nowego Roku i sylwestra. Mieszkańcy Talca obchodzą to święto razem ze zmarłymi krewnymi, którzy w przeciągu ostatnich 15 lat pożegnali się ze światem żywych. W sylwestra drzwi na cmentarz stoją otworem, a ludzie witani są nastrojową muzyką i migoczącymi światełkami, co sprawia, że dla niektórych staje się to doskonała okazja do zabawy. Chilijczycy wierzą, że ich zmarli już bliscy czekają, żeby wspólnie z nimi zacząć Nowy Rok. Tradycja ta narodziła się w 1995 roku, gdy pewna miejscowa rodzina postanowiła przyjść na cmentarz, by spędzić ostatni dzień grudnia w pobliżu grobu ojca. Teraz już ponad 5000 osób przyjęło tę tradycję.

Stany Zjednoczone - gorący pocałunek o północy

Tradycją Amerykanów jest gorący noworoczny pocałunek z partnerem lub partnerką, albo z dowolną inną osobą, jeśli akurat nie ma nikogo "pod ręką". Świętujący wierzą, że w ten sposób uczynią nadchodzący rok niesłychanie szczęśliwym. Taki pocałunek podobno przynosi prawdziwe uczucie i wymazuje wszystkie złe rzeczy z przeszłości. Co ciekawe słynny film "Pocałunek o północy" był inspirowany właśnie tym noworocznym zwyczajem.

Puerto Rico - zmyć stary rok
Mieszkańcy Puerto Rico dosłownie "zmywają" stary rok w oczekiwaniu na nowy. W noc sylwestrową wyrzucają wiadra z wodą ze swoich okien, aby tym samym symbolicznie się oczyścić. Czekając na północ, sprzątają także dokładnie swoje domy i starannie je przyozdabiają.

Artykuł powstał na podstawie tekstu w serwisie smashinglist.com.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto