MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Symbole świąt Bożego Narodzenia. Skąd wzięły się prezenty i choinka? Musisz to wiedzieć, zanim zasiądziesz do stołu

JK
Dla wielu święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, zarówno pod względem duchowego przeżycia, tradycji, jak i wszystkich dodatków wprawiających w wyjątkowy nastrój. By prawdziwie przeżyć ten szczególny okres warto uświadomić sobie genezę pewnych symboli i zwyczajów, które uznajemy za oczywiste. Skąd wzięła się tradycja wręczania prezentów i ubierania choinki? Niektóre obrzędy pochodzą jeszcze z czasów pogańskich. Oto symbolika Świąt, bez której zrozumienia trudno świadomie zasiąść przy wigilijnym stole.

Skąd wzięło się Boże Narodzenie?
Boże Narodzenie, choć ma korzenie chrześcijańskie, zawiera w sobie kilka elementów i symboli zaczerpniętych z kultury pogańskiej. W tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa jest stałą uroczystością liturgiczną przypadająca na 25 grudnia. Warto jednak wiedzieć, że w żadnej z Ewangelii nie jest wspomniana faktyczna data narodzin Jezusa.

Z przekazów Klemensa Aleksandryjskiego wiadomo, że za dzień narodzin Chrystusa były podawane różne daty: 19 kwietnia, 20 maja, a nawet 17 listopada. W 353 roku kościół postanowił, że dniem upamiętniającym boże narodziny będzie 25 grudnia. Nie była to data przypadkowa - tym samym dniu narodził się Mitra, bóstwo solarne w mitologii indoirańskiej. Był to oczywiście zabieg celowy, służący osłabieniu pogańskiego kultu.

Obchody Bożego Narodzenia również powiązane są z dawnymi obrzędami ludowymi, także tymi o pogańskiej proweniencji. Przykładem jest choćby choinka, umieszczana nie tylko w domach, ale także na ulicach miast i w samych kościołach.

ChoinkaKult żywego, zielonego drzewka iglastego wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. W przedchrześcijańskiej tradycji ludowej uważano je za symbol
Choinka

Kult żywego, zielonego drzewka iglastego wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. W przedchrześcijańskiej tradycji ludowej uważano je za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności.

Drzewo iglaste jako element bożonarodzeniowy pojawiło się po raz pierwszy w XVI wieku w Alzacji. Tam też dekorowano je ozdobami z papieru i jabłkami, co stanowiło nawiązanie do rajskiego drzewa.

W XIX wieku choinka rozpowszechniła się w Anglii i Francji, a potem w krajach Europy Południowej. Dziś jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem świąt Bożego Narodzenia.

Swoją symbolikę mają także poszczególne dekoracje. Światełka zwiastować mają przyjście Chrystusa na świat, ozdoby to symbol łaski Bożej, łańcuch - węża-kusiciela, jabłka zaś - grzechu.

Z czego wywodzą się pozostałe bożonarodzeniowe tradycje? Sprawdź w galerii.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Symbole świąt Bożego Narodzenia. Skąd wzięły się prezenty i choinka? Musisz to wiedzieć, zanim zasiądziesz do stołu - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto