MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia w zakładach pracy. Jarosław Gowin: Najdalej w okolicach 10 maja ruszymy masowo z akcją szczepień z udziałem wszystkich firm

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Szczepienia w zakładach pracy. Jarosław Gowin: Najdalej w okolicach 10 maja ruszymy masowo z akcją szczepień z udziałem wszystkich firm
Szczepienia w zakładach pracy. Jarosław Gowin: Najdalej w okolicach 10 maja ruszymy masowo z akcją szczepień z udziałem wszystkich firm fot. adam jankowski / polska press
Podczas środowej konferencji wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin odniósł się do szczepień przeprowadzonych w zakładach pracy. Przekazano, że okolicach 10 maja ruszy masowo z akcja szczepień z udziałem wszystkich firm, które się na to zdecydowały.

W środę po południu odbyła się konferencja prasowa wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz przedsiębiorców, z którymi konsultowane były założenia szczepień w zakładach pracy.

- Weszliśmy w kluczową fazę walki z pandemią. Polska zaczną posiadać taką ilość szczepionek, która pozwoli na to, żeby szczepić mógł się każdy – podkreślił Gowin.

Jednocześnie zaznaczył, że jest „ to test solidarności, ale także wzywanie logistyczne”, by sprawnie zaszczepić jak największą ilość osób i rozpocząć szczepienia w zakładach pracy.

Podkreślił także, że rząd rozpoczął już współpracę z jednym z kluczowych środowisk – samorządami, a teraz nawiązał dialog z przedsiębiorcami. - Zapowiedzieliśmy tydzień temu w współpracy z przedsiębiorcami wielką akcję szczepień w zakładach pracy. (…) Jest to kluczowe do powrotu do normalności i odmrożenia gospodarki – mówił wicepremier.

Minister rozwoju podkreślił, że akcja szczepień w zakładach pracy była konsultowana z przedsiębiorcami i w rozporządzeniu, które zostanie opublikowane zawarte są zarówno postulaty ministerstwa, jak i przedstawicieli środowiska.

- Zgodziliśmy się, co do tego, jak przeprowadzić tę operację w sposób efektywny i aby te szczepionki dotarły do jak największej liczby osób – mówił Jacek Levernes, prezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Natomiast Rafał Baniak, wiceprezes Pracodawców RP przekazał, że uwagi pracodawców w większości są uwzględniane, a jego organizacja o włączenie firm do szczepień ubiegała się od jesieni.

- Mam nadzieję, że ten pilotażowy program okaże się sukcesem - powiedział z kolei Rafał Paczka z Federacji Pracodawców Polskich.

Pierwsze szczegóły programu szczepień

- Będzie dostępny wzór dokumentu, jaki pracownik będzie musiał podpisać ze swoim pracodawcą przed poddaniem się szczepieniu. Najpóźniej w przyszłym tygodniu te szczegóły będą znane – odpowiedział Gowin. Przekazał także, że na razie nie jest przewidziane, by firmy poniżej 500 pracowników same przystępowały do tego programu.

- Na początku maja rozpoczniemy pilotaż w udziałem 8 firm - 4 spółek skarbu państwa i 4 firm prywatnych. Trwa ustalanie, które przedsiębiorstwa wezmą udział w tym pilotażu. (…) Najdalej w ok. 10 maja ruszymy już masowo z akcją szczepień z udziałem wszystkim firm, które będą mogły w tym uczestniczyć – powiedział wicepremier.

Wicepremier poinformował także, że akcja będzie obejmowała wszystkich pracowników, a także ich rodzin. - Mamy nadzieję, że dzięki temu programowi, Narodowy Program Szczepień zdecydowanie przyspieszy - zaznaczył.

Pod czas konferencji padło także pytanie o wolne dla pracownika w dniu jego szczepień.

- Nie ma takiej przesłanki wynikającej z przepisów, ale mamy świadomość, że po stronie pracodawcy jest by zachęcić do wzięcia udziału w tym programie. Będziemy stosować różne zachęty. Jeden dzień pracy w porównaniu z ryzykiem zakażenia jest kosztem, które firmy - tak uważamy - mogą ponieść - powiedział Rafał Baniak z Pracodawców RP.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto