Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szerszenie - czy rzeczywiście są groźne?

Artur Hampel
Artur Hampel
Szerszeń, to największa osa w Europie.
Szerszeń, to największa osa w Europie. Artur Hampel
Wraz z nadchodzącą jesienią pojawia coraz więcej szerszeni. Są aktywne zarówno w dzień jak i w nocy. Chętnie żerują na opadłych owocach oraz drzewach liściastych i nadgryzają cienką korę na gałązkach.

Szerszeń (Vespa crabro) - ten budzący prawdziwą grozę owad, jest największą żądłówką żyjącą w Europie. Okazuje się jednak, iż pomimo największego worka jadowego, podczas żądlenia uwalnia średnio o 90 proc. mniej jadu, aniżeli pszczoła. Nie musi to jednak stanowić reguły. Ciekawostką jest toksyczność jadu szerszenia, która jest kilkakrotnie niższa niż u pszczoły. Jest jednak coś, co powoduje, że odwieczny strach przed tymi owadami jest uzasadniony.

Otóż jak wykazały badania, w składzie jadu szerszenia jest więcej związku chemicznego odpowiedzialnego za ból. W połączeniu z głębokością penetracji żądła, mamy do czynienia z czynnikiem zdecydowanie bardziej przykrym. Kolejną ciekawostką jest fakt, iż szerszeń potrafi prysnąć jadem na odległość kilkudziesięciu centymetrów, w celu oślepienia intruza. Stąd też, przy usuwaniu gniazda szerszeni, nie wystarczy zwykła osłona głowy jak w przypadku pszczół, czy os - niezbędne są okulary ochronne. Szerszenie doskonale lokalizują umiejscowienie oczu i potrafią z precyzją "wystrzelić" jad w ich stronę, w sporej ilości.

Nie wolno również zapominać o reakcjach alergicznych, czy też wstrząsie anafilaktycznym, które mogą wystąpić po użądleniu. Żadnej żądłówki nie powinno się lekceważyć. Nie znaczy to jednak, że mamy je bezmyślnie zabijać.
Szerszenie są w zasadzie owadami pożytecznymi i spełniają ważną rolę w zależnościach biocenotycznych. Polują na inne owady, ograniczając ich liczebność - często szkodniki pól i lasów.

Do szerszeni z całą pewnością należy mieć respekt. Nie jest jednak wskazane wpadanie w panikę, gdy już znajdą się w naszym otoczeniu. Machanie rękami i gwałtowne reakcje z naszej strony nie tylko nie pomogą nam uniknąć użądlenia, ale wręcz sprowokują owada do reakcji obronnych. Pamiętać warto również, że żądłówki są bardzo agresywne w obrębie swojego gniazda, poza nim zachowują się o wiele spokojniej.
Szerszenie jako owady aktywne zarówno w nocy jak i w dzień, chętnie przylatują do światła. Najlepszym sposobem na szerszenia, który już wleci do naszego mieszkania o zmierzchu, jest szersze otwarcie okna, wyłączenie światła w pomieszczeniu i uruchomienie silnego źródła światła poza mieszkaniem. Oczywiście nie zawsze istnieje taka możliwość. Ci o mocniejszych nerwach mogą pokusić się o sfotografowania takiego osobnika, zanim odleci w nieznane.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto