MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szopka bożonarodzeniowa 2021: która najpiękniejsza? Zakończył się 79. Konkurs Szopek Krakowskich

Emil Hoff
Emil Hoff
Szopki krakowskie są strzeliste, kolorowe i pomysłowe.
Szopki krakowskie są strzeliste, kolorowe i pomysłowe. Andrzej Banaś / Polska Press
Szopka bożonarodzeniowa, jej planowanie, własnoręczne wznoszenie, zdobienie i prezentowanie publiczności, to jedna ze starych polskich tradycji, kultywowana ze szczególnym zapałem w Krakowie. W niedzielę 5 grudnia 2021 zakończył się już 79. Konkurs Szopek Krakowskich. Wystawa najpiękniejszych szopek została udostępniona publiczności w Mikołajki.

To już 79. Konkurs Szopek Krakowskich, który w tym roku odbył się pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Takie wyróżnienie nie może dziwić – krakowska tradycja szopkarstwa, czyli budowy szopek bożonarodzeniowych, została w 2018 r. wpisana na listę niematerialnego światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś to jedna z głównych atrakcji Krakowa w okresie świąt Bożego Narodzenia, która przyciąga turystów nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy.

Szopka bożonarodzeniowa: Kraków szaleje na punkcie świątecznych konstrukcj

Krakowianie zaczęli budować wymyślne szopki bożonarodzeniowe i obchodzić z nimi domy rodziny i znajomych jeszcze w XIX w. Szopki krakowskie są unikalne: zawsze okazałe, strzeliste, pstrokate, ukazują scenę narodzenia Jezusa w nietypowej aranżacji krakowskiej architektury. Wykonuje się je z nietrwałych materiałów, przez co krakowskie szopki bożonarodzeniowe są lekkie i można ruszyć z nimi w obchód po Rynku Głównym, niestety są także bardzo nietrwałe.

Pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich zorganizowany został w 1937 r. z inicjatywy Jerzego Dobrzyckiego, urzędnika miejskiego. Po II wojnie światowej organizacją Konkursu zajęło się Muzeum Krakowa. Tradycja jest starannie zachowywana każdego roku, z wyjątkiem 2020, gdy plany szopkarzy pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

Trwa 79. Konkurs Szopek Krakowskich

Konkurs Szopek Krakowskich zawsze organizowany jest w pierwszy czwartek grudnia. Szopkarze spotykają się wtedy i prezentują swoje szopki na Rynku Głównym Krakowa, pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Tradycja została zachowana i w czwartek 2 grudnia 2021, między godz. 10:00 a 12:00, liczna publiczność mogła podziwiać tegoroczne dzieła krakowskich szopkarzy. Następnie odbył się tradycyjny korowód szopkarzy, niosących swoje szopki bożonarodzeniowe wokół Rynku, do muzyki kapeli ludowej z Bronowic.

Krakowskie szopki bożonarodzeniowe zostały przeniesione do Pałacu Krzysztofory, gdzie w niedzielę 5 grudnia 2021 oceniło je fachowe jury, złożone m.in. z architektów, plastyków, ale też etnografów i historyków. Ocenili oni zarówno tradycyjność, jak i nowatorstwo każdej szopki, oryginalność pomysłu, zdobienia, barwy, zastosowane oświetlenie, aranżację figur i stworzoną narrację.

Konkursowe szopki wykonali zarówno dorośli, doświadczeni szopkarze, jak także dzieci. Sił spróbowali również cudzoziemcy z International School of Cracow. Mają oni nieco inne spojrzenie na tradycje miasta i część z nich wykorzystała w swoich szopkach bożonarodzeniowych także motywy z nowoczesnej architektury Krakowa.

Wystawa szopek bożonarodzeniowych od poniedziałku 6 grudnia 2021

Ogłoszenie zwycięzców 79. Konkursu Szopek Krakowskich nastąpiło w niedzielę 5 grudnia 2021 o godz. 14:00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Miejsce I w kategorii dużych szopek zajął Józef Madej i jego szopka nr 14. W kategorii szopek rodzinnych I miejsce zajęła szopka nr 9 państwa Jaskiernych. Wyróżniono także szopki w kategoriach: młodzieżowe, dziecięce i szkolne. Pełna lista zwycięzców dostępne jest na stronie internetowej Muzeum Krakowa.

Następnie konkursowe szopki bożonarodzeniowe zostały przekazane publiczności. Można je oglądać od mikołajkowego poniedziałku 6 grudnia 2021 do 27 lutego 2022 w Pałacu Krzysztofory.

Obejrzyjcie galerię najpiękniejszych krakowskich szopek bożonarodzeniowych, startujących w 79. Konkursie!

Szopki krakowskie są strzeliste, kolorowe i pomysłowe.

Szopka bożonarodzeniowa 2021: która najpiękniejsza? Zakończy...

Źródło: muzeumkrakowa.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szopka bożonarodzeniowa 2021: która najpiękniejsza? Zakończył się 79. Konkurs Szopek Krakowskich - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto