Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szopki bożonarodzeniowe przy "drogach świata"

Isabella Degen
Isabella Degen
Szopka na dworcu głównym we Frankfurcie nad Menem.
Szopka na dworcu głównym we Frankfurcie nad Menem. Isabella Degen
W tym roku postawiono ją też we Frankfurcie nad Menem, w pasażu dworcowym. Szopki stawiane są najruchliwszych miejscach, na dworcach i lotniskach. Pomysł narodził się w Zakopanem w 1995 roku, a rok później szopki już stały w Sttutgarcie i Monachium.

Żłóbek przy "drogach świata". Do niedawna żłóbek bożonarodzeniowy związany był z wnętrzem kościoła. Odkąd w niemieckich kościołach zrobiło się pusto, trzeba było przesłanie Bożego Narodzenia głosić z otwartej przestrzeni publicznej. Dworzec, lotnisko, ratusz, szpital, oto miejsca, w których od lat ludzie przystają przed Dzieciątkiem, Matką Bożą, i św. Józefem w stajence. I tak oto "nowe" żłobki wychodzą naprzeciw ludziom.

Ideę stawiania szopek na niemieckich dworcach wymyślił 15 lat temu ksiądz Witold Broniewski, który pracuje od kilkudziesięciu lat w Stuttgarcie i jest "księdzem w drodze". W okresie adwentu ludzie są zabiegani, więcej jeżdżą, mniej mają czasu, niektórym daleko do kościoła. Szopki mają przypomnieć im o tym, że warto się zatrzymać na chwilę, warto skupić na moment.

Pomysł ustawiania polskich szopek na dworcach wspierają także władze niemieckich miast, Fundacja Adenauera i misje dworcowe, które opiekują sie bezdomnymi.

Polskie szopki na niemieckich dworcach przygotowywane są przez polskich uczniów z Liceum Plastycznego im. Kenara z Zakopanego, które kształci przyszłych rzeźbiarzy i artystów. Uczniowie zakopiańskiej szkoły mają możliwość odbycia miesięcznego pleneru artystycznego w Niemczech. W tym czasie pod kierunkiem profesorów wykonują rzeźby do szopek.

Rzeźby te zostawiają w Niemczech. Jest to akcja pomocy talentom, przyszłym rzeźbiarzom oraz budowanie mostu polsko-niemieckiego. Warsztaty te odbywają się w dwóch miejscach w Niemczech i to też jest zasługą księdza Witolda Broniewskiego, który popularyzuje polską sztukę ludową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto