Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukasz pracy w branży IT? Masz strasznego pecha. Oto 10 przeszkód, na które trafisz

OPRAC.: AB
Tylko 40% pracodawców z branży IT planuje prowadzić tyle rekrutacji, co dotychczas. Przez epidemię COVID-19 co czwarta firma (25%) zmniejszy ilość nowych rekrutacji, co czwarty pracodawca (27%) przestanie też zatrudniać nowe osoby. Zaledwie 7% przedsiębiorstw będzie prowadzić więcej rekrutacji niż wcześniej. 

 Oto 7 wyzwań, przed którymi stanęła branża IT.
Tylko 40% pracodawców z branży IT planuje prowadzić tyle rekrutacji, co dotychczas. Przez epidemię COVID-19 co czwarta firma (25%) zmniejszy ilość nowych rekrutacji, co czwarty pracodawca (27%) przestanie też zatrudniać nowe osoby. Zaledwie 7% przedsiębiorstw będzie prowadzić więcej rekrutacji niż wcześniej. Oto 7 wyzwań, przed którymi stanęła branża IT. Thisisengineering Raeng/ Unsplash.com
Dobra passa specjalistów ds. IT nie utrzyma się do końca roku - wynika z wakacyjnej edycji „Pulsu rynku pracy specjalistów i menedżerów”, badania przeprowadzonego na ponad 200 firmach z branży nowych technologii przez Antal Market Research. Sprawdziliśmy, jak zmienia się rynek pracy z branży IT.

Największe kłopoty ze znalezieniem pracy w branży IT będą mieli kandydaci na stanowiska juniorskie. W okresie wakacyjnym firmy z sektora IT w dalszym ciągu prowadziły nabór do pracy, ale rekrutowały głównie doświadczonych pracowników, na stanowiska średniego i wyższego szczebla. Takie podejście pozwala zaoszczędzić środki, które trzeba inwestować w szkolenia i wdrożenie do pracy niedoświadczonych osób.

Co czwarta firma ograniczyła nowe rekrutacje, a blisko to trzeci pracodawca zrezygnował z naboru nowych pracowników. W tym samym czasie kandydaci do pracy zintensyfikowali swoje poszukiwania. Badania firmy Antal wykazały, że w II i III kw. br. specjaliści ds. IT częściej szukali zatrudnienia i odpowiadali na oferty pracy.

- Przed zespołami IT stawiane będą jeszcze wyższe oczekiwania w obszarze zapewnienia ciągłości biznesowej, a dostosowanie się do zmieniającej się gospodarki jest nieuniknione. Ponad 60% firm z sektora skupia się na ulepszeniu komunikacji online, produktów oraz usług. Oceniamy, że po krótkim spowolnieniu dynamiki zatrudnienia, obecny stan rzeczy pozytywnie wpłynie na długofalowe zapotrzebowanie kadrowe – mówi cytowany w komunikacie prasowym Fabian Pietras, dyrektor Antal IT Services.

Specjaliści i menedżerowie zaczęli zwracać większą uwagę na stabilność zatrudnienia. Takie podejście jest zrozumiałe, biorą pod uwagę fakt, że przez pandemię więcej osób straciło pracę, a wakatów ubyło. Poszukiwanie bezpieczeństwa znajduje odzwierciedlenie w preferencjach związanymi z formą zatrudnienia. O ile przed wybuchem pandemii specjaliści ds. IT chętnie prowadzili własną działalność gospodarczą, teraz są bardziej skłonni przyjąć propozycję umowy o pracę. Przejawiają także większą niechęć do zmiany miejsca zamieszkania oraz pracy wyłącznie z biura.

- Firmy planujące wykorzystać ten czas na pozyskanie talentów powinny mieć na uwadze, że dużo częściej, jako forma współpracy preferowana jest umowa o pracę. Kandydatom wydaje się być ona stabilniejsza od B2B. Również mniej chętnie akceptują oni konieczność relokacji. Absolutnym warunkiem rozważenia nowej pracy jest możliwość przynajmniej częściowego pełnienia obowiązków zdalnie. Taka opcja jest oceniana jako zarówno wygodna, jaki i bezpieczna – tłumaczy Katarzyna Michaliszyn, Consultant, Antal IT Services.

Martyna Grunt-Mejer, Consultant, Antal IT Services, zwraca uwagę na rosnące znaczenie kompetencji miękkich. Ekspertka wskazuje na umiejętności zarządzania oraz organizacji czasu pracy. Odgrywają one ważną rolę w nowej, wirtualnej rzeczywistości.

Podczas pandemii pracodawcy stanęli przed szeregiem wyzwań. Przedsiębiorcy najczęściej wskazują na: onboarding pracowników zdalnych, dostosowywanie ich zakresu obowiązków do panującej sytuacji oraz na konieczność zapewnienia osobom zatrudnionym bezpiecznych warunków pracy (BHP).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szukasz pracy w branży IT? Masz strasznego pecha. Oto 10 przeszkód, na które trafisz - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto