MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szwedzi śpiewają światu o Powstaniu Warszawskim

Tomasz Brusik
Tomasz Brusik
Migawka z sekwencji wideo wyświetlanych w tle: flaga z plakatu "Poland - first to fight" oraz twarz kapitana Raginisa - ilustracja do "40:1"
Migawka z sekwencji wideo wyświetlanych w tle: flaga z plakatu "Poland - first to fight" oraz twarz kapitana Raginisa - ilustracja do "40:1"
Popularna szwedzka metalowa grupa Sabaton nie tylko ułożyła piosenkę sławiącą warszawskich powstańców, ale wybrała ją także na singiel promujący najnowszy album i zrealizowała do niej teledysk.

Sabaton to ceniony na całym świecie zespół, którego większość utworów związana jest z wojną, szczególnie z II wojną światową. 21 maja 2010 roku wydali swoją 5. płytę studyjną, zatytułowaną "Coat of Arms".

Szwedzi wpadli na pomysł napisania piosenki o polskich powstańcach podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2008 roku. Jak przyznali po obejrzeniu wystawy, bardzo poruszył ich bohaterski zryw gnębionych mieszkańców stolicy z 1944 roku. Poświęcili mu prawie 5-minutowy utwór "Uprising" (ang. powstanie), zamieszczony na płycie "Coat of Arms". "W Muzeum usłyszeliśmy o wspaniałej historii, o bohaterach, którzy często bywają zapomniani, a przecież zasłużyli na to, by o nich opowiadać" - wyznali reporterowi TVP, po wizycie w Warszawie.

"Uprising" rozpoczyna się okrzykiem "Warszawo, powstań!". Potem następuje porcja mocnego, gitarowego grania. Dalej śpiewają m.in. "Z podziemia niczym szept pojawiła się nadzieja na wolność. Miasto pogrążone w rozpaczy, ale oni nigdy nie stracili wiary. Kobiety, mężczyźni i dzieci walczą, ginąc ramię w ramię". W refrenie usłyszymy: "Warszawo! Miasto walczące. Głosy z podziemia, szepty wolności. W 1944 próżno wołałaś o pomoc... Wzywamy! Warszawo, miasto walczące. Głosy podziemia, szepty wolności. Powstań i usłysz wołanie, wzywa Cię historia!". Refren kończy potężny okrzyk w języku polskim "Warszawo walcz!".

W zrealizowanym do "Uprising" teledysku wystąpił polski generał Waldemar Skrzypczak. Klip, który swą premierę miał 1 sierpnia, wyreżyserował Jacek Raginis. Natomiast zdjęcia odbyły się m.in. w Fabryce Norblina w Warszawie.

Według danych z portalu Last.fm, piosenka opowiadająca o dzielnych warszawiakach to najchętniej odsłuchiwany utwór Sabatonu, w ciągu ostatniego tygodnia. Klipy "Uprising" z polskimi napisami, zamieszczony na Youtube.com mają już ponad pół miliona odsłon. Jeden z nich, na w tej chwili ma 837 ocen pozytywnych, przy tylko 4 negatywnych. Ponadto utwór od 3 tygodni zajmuje pierwsze miejsce na Trójkowej liście przebojów.

Ze względu na wybór singla, nie dziwi, że Szwedzi światową trasę koncertową, promującą album "Coat of Arms", rozpoczęli właśnie od Polski. Na początku czerwca tego roku wystąpili w Malborku, Wrocławiu i Warszawie.

Oprócz Powstania Warszawskiego Szwedzi śpiewają na swoim piątym krążku m.in. o wojnie grecko-włoskiej, bitwie o Midway, czy o jednym z najlepszych snajperów, Finie Simo Häyhä. Album cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko w Polsce i Szwecji, ale i w Austrii, Szwajcarii, Finlandii, Niemczech, a także na Węgrzech.

"Uprising" to nie pierwszy utwór tej metalowej grupy, nawiązujący do historii naszego państwa. Na ich poprzedniej płycie "The Art of War" z 2008 roku znalazła się kompozycja "40:1", opowiadająca o heroicznej obronie Wizny, pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa. Co ciekawe, pomysł ten podsunął im jeden z internautów, kiedy muzycy poprosili na swojej stronie o przysyłanie ciekawych, historycznych tematów. We wrześniu 2009 roku, przy okazji koncertu na Górze Strękowej, gdzie znajdują się ruiny umocnień, z których obroną odcinka Wizny dowodził kpt. Władysław Raginis, otrzymali honorowe obywatelstwo gminy.

Mimo że w Sabatonie nie gra żaden Polak, to Skandynawowie sławią i krzewią pamięć o warszawskich powstańcach i obrońcach Wizny na całym świecie. I chwała im za to.

Oficjalny teledysk do "Uprising":

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto