Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy w swej skrytości - Płaskowyż Nazca

Tomasz Mazur
Tomasz Mazur
Małpa w Płaskowyżu Nazca.
Małpa w Płaskowyżu Nazca. Fotografię zaczerpnięto z opracowania: R. Burton, R. Cavendish, "Wonders of the world"
Bogactwo Ameryki Południowej można zaobserwować na wschodnim wybrzeżu kontynentu. Świadczą o tym miasta: Rio de Janeiro i Buenos Aires. Jednak najpiękniejsze wytwory cywilizacyjne są na zachodnim wybrzeżu. Wśród nich tajemniczy Płaskowyż Nazca.

Położony jest w południowo-zachodniej części Peru, w pobliżu niespełna 30 tys. miasteczka Nazca, około 200 km na południe od Limy. Stanowi część Kordyliery Nadbrzeżnej (Andy). W obrębie Płaskowyżu usytuowana jest pustynia Pampa Ingenio. Jej urok, to nie sam piasek, ale zaszyfrowana sieć wyrytych w ziemi linii, tworząca postać geometrycznych figur, postaci zwierząt, zwłaszcza ptaków. Przemierzając pustynię piechotą nie dostrzeżemy piękna tajemniczych wzorów. Dopiero z powietrza widać postać pająka, kondora, jaszczurki, czy małpy. Hipotez dotyczących powstania tych "ziemnych rysunków" jest wiele.

Zdaniem badaczy...

Pierwsze pochodzą z lat 30. XX w. Wówczas twierdzono, że przedstawiają one kanały nawadniające. Wkrótce pojawiły się teorie, wskazujące na przeznaczenie obrzędowe tych miejsc. Jeden z badaczy, Mejia Xesspe, pojmował je jako "święte ścieżki", czyli inkaskie ceque. Również punkty, w których zbiegają się linie, tworząc skupisko promieni, świadczą o obrzędowym przeznaczeniu.

Niemiecka uczona Maria Reiche opowiada się za teorią, uznającą tajemnicze wzory za największą księgę astronomiczną świata. Jej zdaniem układ linii przedstawia ruch gwiazd, z kolei postacie zwierząt gwiazdozbiory. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być teoria, uznająca owe linie za mapę. Można było na niej odnaleźć drogę do ważnych (np. świętych) miejsc. Inna z map obrazowała podziemne wodospady.

Z przymrużeniem oka...

Oczywiście nie brakuje także całkowicie fantastycznych teorii. Rzekomo mieszkańcy Nazca mieli w przeszłości podróżować balonami. Ponieważ były one napełniane gorącym powietrzem, w pewnych miejscach widoczne są wypalone ślady, skąd balony wypuszczano w powietrze. Tutejsza ludność, wytyczając symetryczne szlaki (w kształcie chociażby zwierząt) próbowała stworzyć drogowskaz, który kiedyś w przyszłości pozwoli im wrócić z zaświatów. Z pewnością historia mało realna, ale przy całej tajemniczości tego miejsca, być może zawierająca także szczyptę prawdy. Kto wie?

Na koniec teoria wręcz kosmiczna. Traktuje o przybyszach z kosmosu, którzy w tym miejscu zbudowali tajemne lotnisko. Świadczyć ma o tym zwłaszcza postać kolibra, na której linie mają niemal prosty układ.

Płaskowyż Nazca kryje w sobie jeszcze wiele rozmaitych, skrytych historii, jak chociażby podziemne tunele, które z pewnością już niedługo staną się przedmiotem intensywnych badań. Jednak świat słyszał głównie o tajemniczych liniach, których samo powstanie oraz przeznaczenie do dziś pozostaje zagadką. Oby jak najdłużej - nierozwiązaną...

Bibliografia:
1. R. Charroux: "Archiwa innych światów. Od Nazca do kamieni z Ica”, 1995.
2. R. Warszewski, "Skrzydlaci ludzie z Nazca", 2000.
3. A. Zduńska, "Cuda świata - przewodnik po skarbach cywilizacji", 1996. (wydanie polskie)
R. Burton, R. Cavendish, "Wonders of the world", 1991. (wydanie oryginalne)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto