Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak tradycja nakazuje, czyli mikołajki na świecie i w Polsce!

Redakcja
Mikołajki
Mikołajki Marzena Suchomska
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, co zresztą widać już na wystawach sklepowych. Okres ten przypomina nam niezwykłe ciepło rodzinne, tylko śniegu wciąż nie ma. Tymczasem dziś obchodzimy imieniny Mikołaja.

Ten niezwykły dzień, w którym znajdujemy małe upominki
Mikołajki to święto obchodzone na cześć świętego Mikołaja, biskupa Miry. Tradycyjnie jak co roku 6 grudnia obdarowuje się dzieci prezentami. W bucie lub pod poduszką, czy też coraz częściej w skarpecie wieszanej nad kominkiem, podkłada się je w nocy z 5 na 6 grudnia. Najczęściej są to słodycze lub małe zabawki.

Legendy o biskupie Miry głosi o wielkiej pobożności Mikołaja, który przez całe swoje życie pomagał biednym i potrzebującym. Był człowiekiem niezwykle skromnym, a wszystkie dobra, które posiadał, rozdawał biednym. Dary te przekazywał anonimowo - stąd tradycja podkładania prezentów.

Czy tylko u nas mikołajki?
Wgłębiając się w tradycje mikołajek, ciekawi fakt, czy tylko w Polsce obchodzimy to święto. Otóż dzień Świętego Mikołaja, podobnie jak w Polsce, obchodzony jest w: Luksemburgu pod nazwą Kleeschen, Austrii i Szwajcarii jako Samichlaus, we Francji - Saint Nicolas, w Niemczech, Rumunii oraz Słowenii nazywając się Sv. Miklavž, w Serbii jako Sveti Nikola, w Turcji nosi nazwę Noel Baba, a w Brazylii Papai Noel, w Czechach oraz na Węgrzech - Mikuláš. W Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii spotykamy postaci Santa Claus i Father Christmas, a okres wręczania prezentów trwa od imienin Mikołaja do Nowego Roku.

W Holandii w wigilię imienin Mikołaja, czyli 5 grudnia, obchodzi się Sinterklaas. Tradycyjnie do Holandii Sinterklaas przybywa statkiem promowym, zawsze w pierwsza sobotę po dniu Świętego Marcina. Dzieci wierzą tam, iż Sinterklaas przybywa specjalnie z Hiszpanii, aby je odwiedzić. Od tego momentu dzieci codziennie wystawiają buciki blisko komina, przez który wchodzi Sinterklaas i te, które były grzeczne są obdarowane drobnymi prezentami. Natomiast 5 grudnia dzieci, które były przez cały rok posłuszne, są nagradzane dużymi prezentami.

Czytaj dalej ---->
We Włoszech nie obchodzi się 6 grudnia mikołajek. Mikołaj zostawia zaś prezenty 24 grudnia podczas wigilii Bożego Narodzenia. Włoskie dzieci obchodzą natomiast święto La Befana przypadające 6 stycznia.

Befana to wróżka przypominająca wiedźmę, która w nocy z 5 na 6 stycznia lata na miotle i odwiedza wszystkie dzieci by wyczarować wymarzone prezenty.

Mikołaj w Łasinie
Jak dobrze wiemy, święty Mikołaj w okresie bożonarodzeniowym ma sporo pracy. Więc na spotkanie z Dziećmi w Łasinie wybrał się już 3 grudnia. Ku zdziwieniu dzieci gwiazdor nie przybył tradycyjnie saniami, lecz w sposób bardzo nowoczesny. Jak się później okazało Mikołaj wytłumaczył dzieciom, że tak bardzo się spieszył na spotkanie z nimi, że przekroczył prędkość i został zatrzymany przez patrol policyjny. Pan Policjant okazał się wyrozumiały i osobiście przywiózł Świętego Mikołaja radiowozem policyjnym. Gwiazdor zdążył na czas i razem z dziećmi świetnie się bawił. Oczywiście nie zabrakło słodkich upominków. Mimo iż zainteresowanych było bardzo dużo, Święty nie pominął żadnego dziecka i każdy otrzymał prezent.

Niestety problem, jak Mikołaj czyni, że zawsze ma pełen worek prezentów, dalej pozostał tajemnicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto