Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Talent ukryty w genach

Sylwia Legutko
Sylwia Legutko
Występy artystów programu "Mam talent" zawsze wzbudzają emocje widowni.
Występy artystów programu "Mam talent" zawsze wzbudzają emocje widowni. Sylwia Legutko
Już tylko godziny dzielą nas od wielkiego finału "Mam talent". Uczestnicy programu walczą o 300 tys. złotych. Zobaczymy co się stanie i na kogo ludzie zagłosują.

Program cieszy się ogromną popularnością. Okazało się, że w Polsce ludzi utalentowanych jest bardzo dużo i jest taka potrzeba, aby ich talenty pokazywać. "Ten bardziej olśniewa talentami, kto więcej rozdaje niż otrzymuje" - to mądre powiedzenie uświadamia nam, że można się cieszyć z czyjegoś talentu, czerpać z niego emocje i radość. To niewątpliwie zapewnia nam w tym programie także magia telewizji.

Sam "talent" to nieustająca praca wymagająca wyrzeczeń. Trzeba wstać wcześnie rano i ćwiczyć, tu bez pracy nie ma kołaczy. Niezależnie od tego czy mówimy o śpiewaniu, grze w piłkę, gimnastyce, tańcu, czy jakiejkolwiek innej dziedzinie - aby być mistrzem trzeba po prostu harować.

W tych ciężkich czasach, kiedy ludzie próbują iść na skróty, a dzieci w zasadzie mają wszystko pod ręką - to jest budujący przykład pracy nad sobą. By zdobyć mistrzostwo trzeba bardzo dużo poświęcić i ważne jest też wsparcie rodziny. "Żeby móc być sobą trzeba być kimś" - ludzie prześcigają się w stawianiu sobie coraz to nowszych wyzwań. Podstawą osiągnięcia celu jest wypracowanie odpowiedniego nastawienia i umiejętność walki ze stresem.

W dyskusji o talentach nasuwa się pytanie: czy mądrość, wybitne uzdolnienia otrzymujemy w genach? Czy też to jest praca, zaangażowanie, konsekwencja, upór? Z pewnością jedno i drugie.

"Rzeczywiście pewne cechy naszego charakteru jak inteligencja, introwertyzm i ekstrowertyzm mają dużą komponentę genetyczną" - mówił podczas jednego ze swoich wywiadów wybitny genetyk Janusz Limon, dodając, że "inteligencja to około 60 proc. talentu, reszta to ciężka praca". "Wpływ ma również środowisko" - dodaje uczony - "ponieważ można otrzymać wspaniałe geny, ale jak trafi się do złego środowiska, złej szkoły, złej uczelni - jeśli się w ogóle trafi? - lub na złych nauczycieli to się wszystko straci".

Każdy z nas ma jakiś układ genów i zdolności, ważne żeby nauczyciel czy rodzic potrafił te zdolności wydobyć i skierować na właściwe tory. Talent jest czymś wyjątkowym i bardzo rzadkim. To unikatowy układ genów, który się już nigdy nie powtórzy. Mówimy wtedy o jednostkach i rodzinach utalentowanych np. sportowców, muzyków, plastyków, czy matematyków. Można powiedzieć, że talent to prawdziwy samorodek złota. Genetyka udowodniła, że geny w dużym stopniu nas determinują.

Zwycięzca programu "Mam talent" będzie tylko jeden. W życiu trzeba czasem wygrywać, czasem przegrywać - wiadomo to drugie jest mniej przyjemne. I choć rywalizacja podczas finału jest nieunikniona, to jednak nie jest ona celem samym w sobie, gdyż talent powinien obronić się sam.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto