MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tarcza Antykryzysowa 4.0. Sejm przyjął ustawę

Partner cyklu: BNP Paribas
Na początku czerwca posłowie przegłosowali Tarczę antykryzysową 4.0, a wraz z nią szereg rozwiązań dla przedsiębiorców - m.in. system dopłat do oprocentowania kredytów obrotowych. Przepisami zajmuje się teraz Senat.

To już czwarty i ostatni pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Poprzednie tarcze pozwoliły właścicielom firm przetrwać najtrudniejszy okres i uchroniły tysiące miejsc pracy. Przedsiębiorcy otrzymali wsparcie finansowe liczone w miliardach złotych, m.in. bezzwrotne pożyczki czy pieniądze na wypłaty pensji zatrudnionych osób oraz ulgi, m.in. możliwość zawieszenia opłacania składek ZUS.

Uzupełnieniem wcześniejszych rozwiązań jest Tarcza 4.0. Na początku czerwca przyjął ją Sejm, teraz zajmuje się nią Senat, który może wprowadzić jeszcze swoje poprawki. Po sejmowych głosowaniach, pakiet ustaw trafi na biurko prezydenta. Przepisy powinny wejść w życie jeszcze w tym miesiącu.

Tarcza antykryzysowa 4.0. Jakie zmiany dla przedsiębiorców?

Dopłaty do oprocentowania kredytów obrotowych

Przedsiębiorcy będą mieli możliwość zaciągnięcia kredytów na zapewnienie płynności finansowej o obniżonym oprocentowaniu.

Dopłaty będą wypłacane przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków nowo utworzonego Funduszu Dopłat do Oprocentowania.

Umowy kredytu z dopłatą będą mogły być zawierane do 31 grudnia 2020 r.

Banki będą udzielać przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami COVID-19 kredytów, a do odsetek dopłaci BGK ze środków budżetu państwa. W tym roku na ten cel trafi z budżetu państwa ponad 296 mln zł, a w przyszłym ponad 271 mln zł. Kredytów będą udzielały banki, które zawrą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich listę BGK opublikuje na swojej stronie internetowej.

O tanie kredyty będą mogli ubiegać się wszyscy właściciele firm. Przedsiębiorcy z sektora MŚP otrzymają dopłatę stanowiącą część odsetek należnych bankowi odpowiadającą 2 punktom procentowym, a pozostali – w wysokości 1 punktu procentowego. Dopłaty będą wypłacane za okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od zawarcia umowy kredytu z dopłatą. Maksymalna dopłata nie może przekroczyć wyrażonej w złotych równowartości 800 tysięcy euro brutto.

„Rozwiązanie to jest odpowiedzią na zwiększone zapotrzebowanie biznesu na kredyty obrotowe, wynikające z zagrożenia płynności firm. Kwota przeznaczona na dopłaty to 565 milionów złotych, co – zgodnie z szacunkami – powinno pozwolić na wygenerowanie kredytów o wartości ok. 32 miliardów złotych" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

Zmiany w Prawie o zamówieniach publicznych

Zmiany w PZP pozwolą przede wszystkim na obniżenie kosztów udziału wykonawców w procedurach przetargowych oraz na zachowanie ich płynności finansowej.

Zniesiony zostanie obowiązek żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych. Nowością będzie obowiązek zapłaty wynagrodzenia w częściach lub udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów (o udzielenie zamówienia publicznego). Obniżona ma zostać również dopuszczalna wysokość zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Ponadto ograniczona ma być możliwość dokonywana potrąceń kar umownych z wynagrodzenia wykonawcy lub innej wierzytelności.

Wsparcie pracodawców

Zgodnie z przyjętymi przez Sejm rozwiązaniami, pracodawcy będą mogli w okresie epidemii wysyłać pracowników na zaległe urlopy - nawet bez ich zgody.

Po zmianie przepisów osoby samozatrudnione, które były dodatkowo na etacie czy też zleceniu będą objęte świadczeniem postojowym. Tego typu przedsiębiorcy będą mogli trzykrotnie złożyć wniosek o wypłatę świadczenia.

Firmy będą miały możliwość otrzymania wsparcia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – również te, które, pomimo spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19, nie zdecydowały się na objęcie pracowników przestojem ekonomicznym albo obniżeniem wymiaru czasu pracy. W takiej sytuacji dofinansowanie wynagrodzenia pracowników będzie możliwe do wysokości połowy wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Przedsiębiorstwa będą miały też możliwość zawieszenia niektórych obowiązków dotyczących zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych funduszy, które mają socjalny charakter. Będą to mogły zrobić tylko w porozumieniu z organizacjami związkowymi i w przypadku wystąpienia spadku obrotów gospodarczych (nie mniej niż o 15% w ciągu dwóch kolejnych miesięcy, lub o 25% w porównaniu do analogicznego miesiąca zeszłego roku) lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń.

Najwyższa odprawa i odszkodowanie w przypadku ustania stosunku pracy będzie wynosiło maksymalnie 26 tys. zł (10-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę).

„Nie” dla zagranicznych przejęć w czasie kryzysu

„W czasie kryzysu wiele firm może popaść w okresowe trudności i przez to stać się „łatwym łupem” dla inwestorów spoza Europy. Chcemy temu zapobiec” - przekonuje Ministerstwo Rozwoju.

Ewentualne przejęcia (transakcje nabycia znaczącej liczby udziałów, tj. co najmniej 20% w podmiotach o kluczowym znaczeniu dla zachowania bezpieczeństwa, porządku i zdrowia publicznego) w ciągu najbliższych dwóch lat będą podlegały kontroli prezesa UOKiK. Ochrona ma dotyczyć przedsiębiorstw, których przychód na terytorium Polski przekroczył równowartość 10 mln euro w którymkolwiek z dwóch lat obrotowych poprzedzających proces przejęcia.

Wraz z Tarczą 4.0 wejdą w życie drobniejsze zmiany dla przedsiębiorców, jak choćby zwolnienie z niektórych opłat za użytkowanie wieczyste czy usprawnienie wdrożenia w firmach PPK.

Co ważne, wszystkie wnioski o przyznanie pomocy mają mieć elektroniczną formę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tarcza Antykryzysowa 4.0. Sejm przyjął ustawę - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto