Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targ Rakowy i Sienny zostaną zmodernizowane

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Koncepcja modernizacji i zabudowy Targu Rakowego i Siennego miała swój dość długi i nerwowy czas analizy i pertraktacji. Teraz, po decyzji konserwatora zabytków, rozpocznie się wielka inwestycja. Według najnowszej koncepcji - bardziej

Gdańsk w ostatnich latach pięknieje w oczach. Budynki i ulice przybierają nowy wygląd. Trwa przebudowa i modernizacja starych zabytkowych budynków. Powstają też nowe i nowoczesne obiekty, m.in. biurowe i handlowe. Obecnie inwestorzy przystępują do wykonania, z dużym rozmachem nakładów sił i środków, nowej wizualizacji Targu Rakowego i Targu Siennego. Targ Rakowy - to ulica w Gdańsku, w dzielnicy Śródmieście - miejsce jednego z historycznych targów. Targ Sienny zaś jest dziś placem Śródmieścia. Kiedyś, podobnie jak Rakowy, był również jednym z targów.

Po dłuższych rozmowach, pertraktacjach i analizach projektów - w końcu grudnia 2011 r. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku, pozytywnie zaopiniował koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, na zagospodarowanie Targów Siennego i Rakowego. Nie powinno być już przeszkód, aby inwestycja w tym roku ruszyła. Według wojewódzkiego konserwatora, do ustalenia zostały tylko drobne detale, ale już teraz
"inwestor może prowadzić dalsze prace projektowe".

W komunikacie internetowym można przeczytać m.in., że Kanał Raduni (Radunia - rzeka, lewy dopływ Motławy) na odcinku między u. Armii Krajowe, a
drzewem pomnikiem przyrody na wysokości dawnej Gildii, będzie mógł mieć nakrycie; część placu po przeciwnej stronie Bramy Wyżynnej może znaleźć się w zagłębieniu, a nad nim - w osi Bramy Wyżynnej - będzie mogła biec nadziemna kładka dla pieszych; wzdłuż nakrytego odcinka Kanału Raduni powinna być zabudowa, a w pasie - na krawędzi skarpy kanału, powinny powstać nasadzenia roślin i drzew rodzimych gatunków.

W opinii konserwatora czytamy również, że w nowej zabudowie terenu musi powstać otwarcie widokowe z ul. Rogaczewskiego na ul. Bogusławskiego, tak by umożliwić widok na Teatr Elżbietański. Nad kanałem Raduni będą mogły znajdować się mosty piesze, natomiast budynki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Poczty Polskiej, wraz z pobliskim parkiem, Mostkiem Rakowym i całym układem komunikacyjnym - mogą być poddawane jedynie zabiegom rewitalizacyjnym, konserwatorskim, itd.

Nowa i ostateczna decyzja konserwatora zabytków oznacza, że przebudowa Targu Rakowego i Siennego może ruszyć z miejsca. Projekt inwestycji, obliczony na 800 mln zł, będzie zrealizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto Gdańsk wniesie do spółki inwestorów ponad 5 hektarów gruntu, a holenderski Multi Development sfinansuje i zbuduje biurowce oraz sklepy. W najbliższych tygodniach 2012 roku, wspólnicy zawiążą spółkę, która zajmie się przebudową terenu. Dyrektor zarządzający firmą Multi Development zapowiada, że pierwsze prace ziemne ruszą w kilka miesięcy, po otrzymaniu pisemnej zgody konserwatora.

Koncepcja modernizacji i zabudowy Targu Rakowego i Siennego miała swój dość długi i nerwowy czas analizy i pertraktacji. Teraz po decyzji konserwatora rozpocznie się wielka inwestycja. Według najnowszej koncepcji - bardziej wyeksponowany zostanie trakt, który ma być przedłużeniem Drogi Królewskiej. Z ulicy Długiej do Urzędu Miasta Gdańska, przechodnie dotrą przez nowo powstały plac i szeroki chodnik, który zostanie ułożony po wyburzeniu domu, w którym dziś działa firma "Foto Słońce".

Zniknie pawilon, w którym były dotąd: piekarnia, sklepik i odzież używana – najemcy pomieszczeń już się wyprowadzili. Zgodnie z wymogami konserwatora, aby można było w pełni podziwiać Bramę Wyżynną i panoramę Gdańska – z miejsca położenia pawilonu – teren placu będzie musiał być o kilka metrów podniesiony, przynajmniej do poziomu otaczającego go gruntu. Dzisiejszy obiekt z białym dachem, po lewej stronie placu, to przyszłe nowoczesne muzeum - Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska.

W obrębie tej wielkiej inwestycji, która potrwa 5 lat, pozostanie stary budynek sióstr Elżbietanek, które prowadzą w nim przedszkole. Natomiast zburzone zostaną sklepy kupców Gildii (część z nich już nie istnieje). Przestrzeń nad torami przykryje betonowa płyta, na której od strony ul. 3 Maja, staną budynki. Przy Targu Rakowym i Siennym oraz na betonowej płycie nad torami - na obszarze 5,5 hektara - powstanie kompleks usługowo-handlowy - informuje Gazeta.pl.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto