Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te mury czekają na upadek

Piotr Drabik
Piotr Drabik
http://www.flickr.com/photos/lizsmith/3563139780/
http://www.flickr.com/photos/lizsmith/3563139780/ http://farm3.static.flickr.com/2443/3563139780_2977ebbb91_b.jpg
9 listopada 1989 r. upadł symbol podziału Europy i komunistycznego zniewolenia. Dziś Mur Berliński to tylko wspomnienie, ale w wielu miejscach na świecie dalej stoją bariery dzielące państwa i społeczeństwa.

Belfast jest żelbetową konstrukcją, która ma 5 m wysokości i blisko 3 km długości. Została zbudowana w 1969 r. Oddziela dwie dzielnice stolicy Irlandii Północnej - zamieszkanej przez katolików i przez protestantów. Co kilkaset metrów na całej długości muru są postawione stalowe bramy. Na co dzień są otwarte, ale gdyby doszło do zamieszek, natychmiast by zostały zamknięte. Po obu stronach bariery widać charakterystyczne graffiti wypełniające cały mur, podobnie jak w Berlinie.

Izrael/Zachodni Brzeg Jordanu zaczął wyrastać wzdłuż granicy Izraela z Palestyną w 2002 r. Z założenia ma ochraniać obywateli państwa żydowskiego przez ewentualnym zagrożeniem terrorystycznym ze strony arabskich sąsiadów. Docelowo ma on się rozciągać na długości 790 km, a do 2007 r. zdołano postawić 450 km. Znajduje się w nim 66 bram, ale dla mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu jest otwartych tylko 39, w tym kilka tylko sezonowo.

Mur Bezpieczeństwa jest podzielony na trzy części: północną, południową oraz tę w Jerozolimie. Rząd Izraela uważa, że prawdopodobnie nie będzie w stanie ukończyć budowy muru przed 2010 r. Zdecydowanie jest to najbardziej kontrowersyjny mur jaki stoi na świecie. Praktycznie oddziela od świata zewnętrznego mieszkańców Palestyny. Zdarzają się przypadki odmowy przekroczenia muru np. transportom produktów rolniczych. Idea budowy bariery nie znalazła uznania w oczach międzynarodowej opinii publicznej i jest ona uważana przez nią za "mur apartheidu”.

Cypr / Cypr Północny - Zielona linia została po raz pierwszy wytyczona w 1964 r. z powodu toczących się walk pomiędzy greckim południem a turecką północą. Po wkroczeniu wojsk tureckich na wyspę, przekraczanie "zielonej linii" stało się niemożliwe. Fakt ten pogorszyło jeszcze proklamowanie w 1983 r. Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Barierą jest linia demarkacyjna o długości 180 km, dzieląca jeden naród na dwie części. Ważne jest to, że obecnie nie ma zagrożenia eskalacją konfliktu (taki stan utrzymuje się od kilkudziesięciu lat), ale i tak daleko jeszcze do zniesienia muru, jaki mają na swojej drodze ku zjednoczeniu Cypryjczycy.

Korea Północna / Korea Południowa - Linia Demarkacyjna pomiędzy dwoma krajami znajdującymi się na Półwyspie Koreańskim jest najbardziej strzeżoną granicą na świecie oraz symbolem wojny, która poróżniła Koreańczyków. Barierą jest długi na 248 km i szeroki na 4 km pas wzdłuż 38 równoleżnika, oddzielający komunistyczną północ i demokratyczne południe. Jego wygląd został ustalony w 1953 r., po zawieszeniu broni w wojnie koreańskiej, wywołanej przez Kim Ir Sena - ówczesnego przywódcę Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRL-D).

De facto oba państwa do dnia dzisiejszego są w stanie wojny, ponieważ po zakończeniu działań wojennych nie podpisano aktu pokojowego. Praktycznie nie ma możliwości przekroczenia linii demarkacyjnej. Armie po obu stronach bariery są w ciągłej gotowości i cały czas obserwują poczynania drugiej strony. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby pojawił się choć cień szansy na upadek muru, dzielącego Półwysep Koreański. 8 listopada 1989 r. tak samo myślano w Berlinie…

Najtwardszy do skruszenia - mur nienawiści i braku tolerancji nadal dzieli na ludzi lepszych i gorszych. Stoi on miedzy nami bez względu na szerokość geograficzną czy ustrój polityczny. Często sami nieświadomie wznosimy niepotrzebne bariery między sobą. Co najważniejsze, możemy go zburzyć w każdej chwili - to od nas zależy, jak wygląda świat.

Źródło:
tvn24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto