MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Te polskie miasta wyludniają się najszybciej. Czy Polska straci 10 milionów mieszkańców?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przejdź do kolejnych zdjęć w galerii, żeby zobaczyć ranking najszybciej wyludniających się miast.


Licencja
Przejdź do kolejnych zdjęć w galerii, żeby zobaczyć ranking najszybciej wyludniających się miast. Licencja Wikimedia Commons/MichalPL/CC BY-SA 4.0
Według Eurostatu populacja naszego kraju będzie spadać w rekordowym tempie. Sprawdziliśmy, które polskie miasta wyludniają się najszybciej.

Polska się wyludnia. Według prognoz Eurostatu w ciągu najbliższej dekady populacja Polski zmniejszy się o blisko milion osób, a za 80 lat, w 2100 roku, będzie nas aż o 10 mln mniej niż obecnie. Spadająca liczba mieszkańców oznacza dla państwa liczne problemy, przede wszystkim finansowe, trudno się więc dziwić, że od wielu lat poszukuje się sposobów na poprawę sytuacji. Mimo to na przestrzeni ostatnich dwóch dekad mieszkańców traciły nawet duże miasta.

Zobacz ranking miast:

Polska się wyludnia. Eurostat: populacja Polski spadnie o 10 mln

Populacja naszego kraju maleje już od lat. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, liczba mieszkańców Polski spada niemal nieprzerwanie od 2012 r. (nieznaczny wzrost odnotowano tylko w 2017 r.). Według najnowszych dostępnych danych w 2019 r. Polska liczyła 38 mln 383 tys. mieszkańców – o blisko 29 tys. mniej niż rok przedtem.

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest ujemny przyrost naturalny, który – jeśli wierzyć prognozom – będzie się nadal w Polsce utrzymywał. Eksperci Eurostatu szacują, że:

 • do 2030 r. populacja Polski skurczy się o 900 tys. osób,
 • do 2050 r. liczba ludności naszego kraju zmniejszy się o 3,8 mln osób,
 • do 2100 r. populacja Polski spadnie o 10 mln osób.

80 lat dzielących nas od ostatniej prognozy to oczywiście bardzo długi okres – przez ten czas trend może się jeszcze odwrócić. Na razie jednak nic tego nie zapowiada. W 2019 r. Polska odnotowała najniższy przyrost naturalny od czasu drugiej wojny światowej. Na świat przyszło ok. 375 tys. dzieci, zaś zmarło w tym samym czasie ok. 410 tys. osób.

Polacy są też społeczeństwem, które szybko się starzeje. Według najnowszych danych OECD na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada w Polsce ok. 30 osób po 65. roku życia. Prognozuje się, że w 2060 r. będziemy mieli już 70 seniorów na każde 100 osób w wieku produkcyjnym. Również ten wskaźnik nie sugeruje, by przyrost naturalny w Polsce miał wzrosnąć.

Ranking najbardziej wyludniających się miast w Polsce

Wyludnianie się szczególnie silnie odczuwają miasta. Dotyczą ich bowiem nie tylko problemy niskiego przyrostu naturalnego oraz emigracji za granicę, ale także migracja ludności z miast na wieś. Jak podaje GUS, trwa ona nieprzerwanie już od końca lat 90. XX w. Szczególnie chętnie przeprowadzamy się z miast do gmin podmiejskich w ich pobliżu.

Zobacz ranking:

Które polskie miasta wyludniają się najszybciej? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jakie kryteria przyjąć podczas analizowania danych GUS. Możliwości jest kilka. Jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie nagie liczby, między 2002 a 2018 rokiem najwięcej mieszkańców straciły:

 • Łódź – ubyło tu 97 432 osób,
 • Poznań – ubyło 39 474 osób,
 • Katowice – ubyło 29 596 osób.

Taki sposób liczenia ma jednak swoje wady – w zestawieniu zawsze będą dominować największe miasta, bo po prostu żyje w nich najwięcej ludzi. Zupełnie znikają za to mniejsze miasta, które często silniej niż największe ośrodki miejskie odczuwają skutki wyludniania się.

Lepszym wskaźnikiem jest procentowy spadek liczby ludności, ponieważ pokazuje on, jak dużą część swojej populacji straciła dana miejscowość. Z tej perspektywy można stwierdzić, że najszybciej wyludniające się miasta w Polsce to:

 • Kazimierz Dolny – utrata 29,0 proc. mieszkańców,
 • Hel – utrata 22,6 proc. mieszkańców,
 • Działoszyce – utrata 18,8 proc. mieszkańców.

Jednak również ta metoda liczenia może wprowadzić w błąd. Te trzy miasta znalazły się bowiem na szczycie rankingu głównie z powodu zmian administracyjnych – między 2002 a 2018 r. przesunęły się ich granice, co wpłynęło na liczbę mieszkańców. Ma to niewiele wspólnego z prawdziwym wyludnianiem się miast.

Żeby otrzymać bardziej wiarygodny obraz, wzięliśmy pod uwagę procentowy spadek liczby ludności, ale tylko w miastach, które w 2002 r. miały co najmniej 50 tys. mieszkańców. Okazało się, że w najtrudniejszej sytuacji jest województwo śląskie.

Przejdź do galerii, żeby zobaczyć, które polskie miasta wyludniają się najszybciej.

Dlaczego liczba mieszkańców Polski spada?

Za spadek liczby ludności w Polsce w największym stopniu odpowiada ujemny przyrost naturalny, czyli liczba urodzeń niższa niż liczba zgonów. Mimo działań podejmowanych przez państwo w ramach tzw. polityki prorodzinnej problem ten utrzymuje się od lat. W 2019 r. przyrost naturalny wynosił -1,4 na 1000 osób, a liczba ludności spadła w 12 z 16 województw:

 • łódzkie, opolskie, lubelskie, śląskie i podlaskie – populacja spada bez przerwy od kilkunastu lat,
 • świętokrzyskie i zachodniopomorskie – ludzi ubywa od 2010 r.,
 • podkarpackie – spadek liczby ludności od 2017 r.

Warto zauważyć, że ujemny przyrost naturalny to zjawisko obserwowane nie tylko w Polsce – odnotowuje się go od lat w wielu krajach europejskich. Za jedną z jego głównych przyczyn należy uznać przemiany społeczne, tj. fakt, że młodzi ludzie coraz częściej wolą w pierwszej kolejności skupić się na edukacji, karierze i uzyskaniu stabilizacji finansowej, a dopiero potem myślą o zakładaniu rodziny. Przykładowo między 1990 a 2016 r. średni wiek urodzenia pierwszego dziecka wzrósł z 23 do 27,8 lat.

[QUIZ] W jakim polskim mieście powinieneś mieszkać?

Na zmiany liczby ludności w Polsce wpływa jednak nie tylko przyrost naturalny. Istotnym, choć mniej ważnym czynnikiem jest także saldo migracji definitywnych, czyli liczba osób wyjeżdżających z kraju na stałe. Jak podaje GUS, saldo to było ujemne przez większość powojennej historii Polski – więcej osób wyprowadzało się za granicę niż sprowadzało z zagranicy. W latach 2012–2015 emigracja na stałe była głównym czynnikiem wpływającym na spadek populacji Polski. Dodatnie saldo migracji odnotowano dopiero w 2016 r.

Za przyczyny wyludniania się Polski można zatem uznać także zjawiska, które skłaniają Polaków do emigracji na stałe: bezrobocie, zbyt niskie zarobki, niski standard życia i brak perspektyw. Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Workservice i Antal, do emigracji skłania nas także chęć podróżowania po świecie, lepsze warunki ekonomiczno-socjalne w innym kraju, bezpieczniejsze położenie geopolityczne oraz posiadanie rodziny za granicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te polskie miasta wyludniają się najszybciej. Czy Polska straci 10 milionów mieszkańców? - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto