Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Polonia i artyści żegnają Elżbietę Czyżewską

Agnieszka Banach
Agnieszka Banach
Elżbieta Czyżewska
Elżbieta Czyżewska Wikipedia
31 października o godzinie 16 na dużej scenie Teatru Polonia w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci Elżbiety Czyżewskiej - gwiazdy polskiego kina lat 60., która zmarła 17 czerwca tego roku.

Święto zmarłych jest okazją do wspominania bliskich nam osób, przyjaciół, jak również artystów, którzy szczególnie odznaczyli się swoim dorobkiem artystycznym i wywarli głęboki wpływ na kulturę. Taką osobą była Elżbieta Czyżewska uważana w latach 60. za królową polskich komedii. Pozostawiła po sobie wiele ciekawych kreacji aktorskich oraz przyjaciół, którzy ciągle o niej pamiętają. Ze względu na wielki szacunek do niej postanowili oni zorganizować w Teatrze Polonia wieczór wspomnień. Wśród gości znajdą się m.in. Andrzej Wajda, Olga Lipińska, Kazimierz Kutz, Daniel Olbrychski, Anna Bikont i Urszula Dudziak. Spotkanie poprowadzą Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek.

Aktorka zadebiutowała na scenie teatralnej w roku 1958, rolą córki Illa w "Wizycie starszej pani" w reżyserii Ludwika René. W ciągu kilku następnych lat zagrała w około 30 filmach. Talent komediowy aktorki mogliśmy podziwiać w filmach Stanisława Barei "Żona dla Australijczyka", "Małżeństwo z rozsądku" i "Giuseppe w Warszawie". Była również odtwórczynią ról dramatycznych np. u Kazimierza Kutza w "Milczeniu" i u Wojciecha Jerzego Hasa w "Rękopisie znalezionym w Saragossie". Występowała także w obrazach swojego ówczesnego męża Jerzego Skolimowskiego − zagrała w "Rysopisie", gdzie wcielała się w trzy różne postacie, oraz epizodyczną rolę w "Walkowerze". Jej ostatnim filmem były "Głodne duchy (The Hungry Ghosts)" z 2009 roku, w którym zagrała panią Dunleavy.

Nieodłącznym elementem wizerunku Elżbiety Czyżewskiej była papierośnica i zapalniczka, które zawsze miała przy sobie. Nie przyjmowała krytycznych uwag, że pali za dużo i szkodzi swojemu zdrowiu. Do końca wierzyła, że wyzdrowieje i będzie żyła. Zmarła w nowojorskim szpitalu New York Presbyterian Hospital na Manhattanie, w wieku 72 lat, przegrywając walkę z rakiem przełyku. Nie odeszła samotnie. Czuwał nad nią jej wielki przyjaciel z Nowego Jorku, Jerzy Warman. W pamięci wielbicieli i przyjaciół pozostanie na zawsze, o czym świadczy wieczór organizowany przez Teatr Polonia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto