Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tel Awiw i jego mieszkańcy w Galerii Urzędu Miasta Łodzi

Mirosława Kasowska
Mirosława Kasowska
Markus Pollak - antykwariusz z ulicy King George. Kontynuator firmy założonej przez jego dziadka w Bukareszcie.
Markus Pollak - antykwariusz z ulicy King George. Kontynuator firmy założonej przez jego dziadka w Bukareszcie.
"Twarze Tel Awiwu. Fotograficzny dziennik podróży" to tytuł wystawy, którą do 30 czerwca można oglądać w Galerii Urzędu Miasta Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 87. Prezentacja odbywa się w ramach łódzkich "Spotkań z Kulturą Żydowską 2009".

Oglądamy 27 monochromatycznych fotografii autorstwa Pawła Herzoga. Tylko pięć z nich to panoramy Tel Awiwu. Pozostałe prace przedstawiają ciekawe - znane i nieznane - postaci tego miasta. Są to: Renata Jabłońska, Elyasaf Kowner, Uri Frost, Hava Keller, Markus Pollak, Saliou Dara, Motty Awerbuch, Roni Liwon, Honi Hameagel, Michael Staroseletsky, Gady Nisim, Tzahi Ostrovsky, Israel Rand, Nurit i Amiram Amitai, Shlomo Lahat, Reut Wizenberg, Ibrahim Abu Shindi, Yona Fisher, Ari Folman, Emanuel Hatzofe, Arian Goren i Roni Kaplan oraz Amos Oz.

Dwanaście z tych osób to artyści lub ludzie związani ze sztuką - tłumaczka, artysta video i bard, antykwariusz, dramaturg, malarz, żongler, fotograf, kurator sztuki nowoczesnej, reżyser filmowy, rzeźbiarz, pisarz i muzycy. Wśród wybranego grona jest też działaczka praw obywatelskich, właściciel kawiarni i właściciele pierwszego miejscowego pubu, kantor, generał wojsk pancernych, nielegalny imigrant z Mali, arabski pracownik socjalny a także studenci. Poprzez tych ludzi ukazana jest współczesna ciekawa atmosfera miasta.

Niektórych Paweł Herzog ujął w ich i im najbliższym otoczeniu. Wraz z postaciami oglądamy miejsca w których autor zdjęć je umieścił. Każde z tych miejsc tworzy klimat Tel Awiwu. Antykwariusz Markus Pollak siedzi obłożony książkami, Gady Nisim stoi przed swoją kawiarnią, kantora Israela Randa spotykamy w synagodze w Ramat Gan, kuratora sztuki Yona Fishera widzimy w pobliżu obrazu, rzeźbiarza Emanuela Hatzofe w jego pracowni, reżysera Ari Folmana przed komputerem, a pisarza Amosa Oza w jego gabinecie. Z kolei generała Shlomo Lahata, żonglera Michaela Staroseletskyego, działaczkę praw obywatelskich Havę Keller i muzyka Uri Frosta spotykamy na ulicy. Fotografa Tzahiego Ostrovskyego na moście, Saliou Darę nad morzem, a Elyasafa Kownera na dachu budynku. Wraz z portretami mamy więc również wnętrza i panoramy Tel Awiwu. Wysoką i niską zabudowę oraz ulice przesycone słońcem. Na zdjęciach Pawła Herzoga Tel Awiw jawi się jako zakątek świata twórczy i pogodny. Jako miasto warte odwiedzenia, a jego mieszkańcy godni poznania.

(...) to na ogół ludzie otwarci, lubiący życie, realizujący swoje pasje, ekstrawertyczni, elokwentni, nerwowi, życzliwi dla obcych, uwielbiający opowiadać o sobie. Na ich charakterach z pewnością zaważyła niezwykła historia miasta powstałego na rozciągającym się niedaleko Jaffy piaszczystym ugorze, stworzonego po części przez idealistów, marzących o zbudowaniu państwa izraelskiego, a po części przez ludzi uciekających przed nazizmem. Jak bowiem powiedział (...) Amos Oz, "Tel Awiw to jeden wielki obóz uchodźców" - czytamy w katalogu towarzyszącym prezentacji słowa Pawła Spodenkiewicza. Określenie 70-letniego Amosa Oza, izraelskiego pisarza, eseisty i publicysty oraz wykładowcy uniwersyteckiego stanowi motto przewodnie wystawy.

Jest ona pierwszą częścią przedsięwzięcia sfinansowanego m.in. przez Urząd Miasta Łodzi, który w ten sposób wniósł swój wkład do przypadających w bieżącym roku obchodów stulecia Tel Awiwu. Projekt zakładał wykonanie fotograficznych i literackich portretow mieszkańców tego miasta, będącego dla Łodzi partnerskim. Drugą część projektu stanowi album, który ukaże się z końcem tego roku, a w którym oprócz zdjęć Pawła Herzoga znajdą się wywiady przeprowadzone ze sportretowanymi osobami przez Pawła Spodenkiewicza. Obaj twórcy zbierając materiały spędzili prawie miesiąc w Tel Awiwie.

Wernisaż wystawy odbył się 16 czerwca. Podczas otwarcia, oprócz autorów Pawła Herzoga i Pawła Spodenkiewicza obecna była m.in. p.o. dyrektora łódzkiego Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ Dominika Ostrowska-Augustyniak. Licznie przybyli również goście, bowiem otwarcie wystawy cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Zarówno fotograf Paweł Herzog (ur. 1977 r.) jak i dziennikarz Paweł Spodenkiewicz (ur. 1956 r.) to absolwenci socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Paweł Herzog ukończył ponadto warszawskie Studium Fotografii. Jest członkiem Związku polskich Artystów Fotografików, laureatem wielu nagród w konkursach fotograficznych i autorem zdjęć do licznych albumów i książek. Działa w Stowarzyszeniu Instytut Tolerancji na rzecz zbliżenia polsko-żydowskiego. Z kolei Paweł Spodenkiewicz w latach 1995-2005 pracował jako reporter w łódzkiej i warszawskiej prasie. Jest autorem książek: "Zaginiona dzielnica. Łódź żydowska. Ludzie i miejsca" (1998), "Piasek z Atlantydy. Rozmowy z Jerzym Grohmanem" (2006) i "Brukowiec. Warsztat reporterski w praktyce". W 1993 r. był stypendystą Central European University w Pradze. Odbył wtedy wyprawę badawczą do Izraela.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto